שתף קטע נבחר

"חולדאי, חרדים פלשו לרמת אביב"

המעוז החילוני של תל-אביב בדרך לשינוי פניו? סגן ראש העיר לשעבר, דן דרין, מזהיר את רון חולדאי מהשתלטות חרדים על מבני ציבור באזור ומתחם קולנוע תמוז - "הוקמו כולל ואף גן חרדי; זו קריאת תגר פוליטית ותרבותית". ראש העיר הורה לבדוק את הנושא ומה אומרים בצד השני?

האם רמת אביב מתחרדת? תלוי את מי שואלים. תושבים בשכונה הוותיקה בתל אביב הבחינו לאחרונה במספר אירועים שלטענתם, גרמו להם לחשוש לאורח חייהם החילוני. בין היתר מדובר בהפיכת קולנוע תמוז לכולל, מועדון ההסתדרות ברחוב רידינג שהפך לגן ילדים לחרדים ועוד קודם לכן מבנה של הסוכנות היהודית שהפך למקווה. אל כל אלה יש להוסיף את העובדה שקניון רמת אביב סגור בשבת. והרי לכם הסיבה שבגינה פנו תושבים לראש העירייה, רון חולדאי, כדי שיעשה משהו בנדון.

 

יוזם המכתב, דן דרין, מי שכיהן בעבר כסגן ראש העיר אומר ל-ynet כי "אי אפשר להתעלם מהתופעות האלו בשכונה חילונית כמו רמת אביב". הטריגר שגרם להתקוממות החילונית היה לדבריו, הכולל החדש שקם בשכונה על חשבון מה שהיה בעבר קולנוע תמוז. לטענת התושבים, מתחם הקולנוע הועבר לרשות עמותה חרדית על מנת להפכו לכולל ובית כנסת. התושבים טוענים כי מדובר בניגוד גמור לאורח החיים במקום, מה גם שבגב אותו מבנה ישנה חנות שמוכרת מוצרים לא כשרים ובית קפה שפעיל בימי שבת. "לאחרונה כבר החלו עימותים בין יושבי המקום לבין באי בית הכנסת", סיפר דרין.

 

אבל הסיפור של בית הקולנוע תמוז הוא רק קצה קצהו של הסיפור. לפני מספר שבועות התברר לדרין וחבריו כי מועדון ההסתדרות ברחוב רידינג הפך לגן ילדים חרדים. אל שני המקרים האלה הם מוסיפים את "בית מילמן" שהיה בעבר מעון עולים של הסוכנות היהודית והיום יש בו פעילות דתית ומקווה. "האבסורד הגדול הוא שאלה שמשתמשים בכולל ובגן החרדי הם לא תושבי השכונה", מסביר דרין, "אנחנו רואים כל יום הסעות רכבים שמגיעים לשכונה וזאת הדרך שלהם להשתלט עליה כנראה".

 

במכתבו לחולדאי טוען שתופעות מדאיגות אלו החלו בד בבד עם פתיחתו של קניון רמת אביב, "כשבקניון עצמו החלו לדרוש מכל בתי המזון שימציאו תעודת כשרות". עוד נטען כי בבית הספר הדתי ברמת-אביב אין מספיק תלמידים מהשכונה, ולכן מביאים תלמידים משכונות אחרות ואילו ילדי שכונת רמת אביב ג' נאלצים לנדוד לשכונות אחרות לאחר שאין להם מקום בבית הספר "אליאנס" המקומי, "ובנוסף החלו רכבים עם רמקולים להסתובב בשכונה ולהטיף לקיום מצוות – דבר שלא היה בעבר".

 

"פלישת החרדים זוהי קריאת תגר פוליטית ותרבותית", כותב דרין במכתבו, "לא נוכל אלא להתגונן בניסיון להפוך שכונות חילוניות לחרדיות – כפי שהם עשו בירושלים". בעקבות התלונות הורה חולדאי למנכ"ל העירייה מנחם לייבה לבדוק את הפעילויות הדתיות שהוצגו לעיל במטרה לראות האם יש בידי הפעילים אישורים והאם אינם מהווים פעילות חריגה בתוך השכונה.

 

ומה אומרים בצד השני? יוסי גינצבורג, נציג קהילת חב"ד בשכונת רמת אביב, לא מבין על מה המהומה: "לי לא ידוע על דברים משמעותיים שקרו בשכונה לאחרונה. לגבי גן הילדים שנפתח ברחוב רידינג, אני יכול להגיד שישנה מצוקה איומה של גני ילדים בשכונה, וזה רק ברכה לרמת אביב שיש גן שכזה המאפשר לילדים ללמוד. מלבד זאת, אני מציע לאותם אנשים שהתלוננו לבוא ולדבר איתנו - כך הם יחסכו לעצמם פחדים. אנחנו לא כופים שום דבר על אף אדם. רק באהבת ישראל נביא את הגואל".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: צביקה טישלר
רמת אביב. מהפך?
צילום: צביקה טישלר
ראש העיר. בודק
צילום: שאול גולן
מומלצים