שתף קטע נבחר

סקרים: אובאמה מוביל על מקיין ב-4-10 אחוזים

סקרים שנערכו אחרי העימות השני בין אובאמה ומקיין מצביעים על מגמות הפוכות: ב"וושינגטון פוסט" הפער עלה לעשרה אחוזים, בעוד שבסקר "רויטרס" ירד הפער לארבעה בלבד

בעוד כשלושה שבועות ייגשו האמריקנים לקלפי לבחור את הנשיא הבא, וקדחת הסקרים בעיצומה. תוצאות סקרים שמתפרסמים הבוקר (יום ו') מצביעים על יתרון קל-מבטיח לסנטור ברק אובאמה על פני יריבו ג'ון מקיין. סקר "וושינגטון פוסט" ורשת ABC צופים לאובאמה ניצחון בפער של עשרה אחוזים, ואילו סקר רויטרס מעניק לו פער של ארבעה אחוזים בלבד.

 

מסקר "וושינגטון פוסט", שנערך אחרי העימות בין שני המועמדים, עלה כי לו היו מתקיימות הבחירות היום היה זוכה אובאמה ב-53 אחוז מהקולות, בעוד שמקיין היה מקבל 43 אחוז בלבד. 64 אחוז מהמצביעים חושבים כי אובאמה הוא המועמד המוביל לניצחון.

 

כשליש מהמצביעים אמרו כי דעתם על המועמד לנשיאות מאילינוי השתפרה לאחר העימות מול מקיין, ואילו שמונה אחוזים מהנשאלים אמרו כי דעתם עליו השתנתה לרעה. 12 אחוז מהנשאלים אמרו כי דעתם על מקיין השתפרה בעקבות העימות, בעוד ש-26 העידו ההפך.  

 

לעומת "וושינגטון פוסט", סקר רויטרס מעיד על מרוץ צמוד יותר בדרך לבית הלבן. על-פי תוצאות הסקר של סוכנות הידיעות, לו היו מתקיימות הבחירות היום, היה זוכה אובאמה ל-48 אחוז מקולות המצביעים, בעוד שמקיין היה מקבל 44 אחוז בלבד. פער זה קטן בשני אחוזים מזה שהיה לאובאמה בסקר רויטרס הקודם מיום ראשון.

 

"יום אחד לא מצביע על שינוי בעמדות, אבל ייתכן שהתוצאות החדשות מעידות על עצירה מסוימת בזליגת הקולות ממקיין - תופעה שאכן היינו עדים לה", אמר עורך הסקר ג'ון זוגבי.

 

פרשנים אמריקנים העלו בימים האחרונים השערות שלפיהן ייתכן שמצבו של אובאמה רע בהרבה ממה שמופיע בסקרים. בהיסטוריה של הבחירות בארה"ב ידוע המקרה של ראש העיר השחור של לוס אנג'לס, טום בראדלי, אחד מראשי הערים

הטובים בהיסטוריה האמריקנית, שהתמודד בשנת 1982 בבחירות למשרת מושל קליפורניה. הוא הוביל בביטחה על פי הסקרים עד ליום הבחירות ונוצח בקלפיות על ידי ג'ורג' דיוקמיג'יאן בפחות מחצי אחוז. ברור שהסוקרים אז קיבלו תשובות שקריות מהציבור מחשש שיישמעו כגזענים.

 

ביום רביעי צפויים מקיין ואובאמה לערוך עימות נוסף - ואחרון - באוניברסיטת הופסטרה בניו-יורק, לפני הבחירות שיתקיימו ב-4 בנובמבר.  

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים