שתף קטע נבחר

בנקים בריטיים יגייסו 64 מיליארד דולר מהממשלה

את עיקר הכסף - כ-34 מיליארד דולר - יגייס רויאל בנק אוף סקוטלנד, שהודיע על פרישת המנכ"ל פרד גודווין. בתוכנית ישתתפו גם בנק המשכנתאות HBOS ולויידס

שלושה בנקים בריטיים גדולים צפויים לגייס 37 מיליארד ליש"ט (64 מיליארד דולר) מהממשלה כדי לחזק את בסיס ההון שלהם. כך מסר היום (ב') משרד האוצר הבריטי.

 

רויאל בנק אוף סקוטלנד (RBS) - שהיה הבנק השני בגודלו בבריטניה לפני שמניותיו צנחו ב-62% בשבוע שעבר - מסר בהודעה שיגדיל את הונו ב-20 מיליארד ליש"ט בעזרת הממשלה. במסגרת הגיוס תרכוש הממשלה מניות מועדפות של הבנק בהיקף של 5 מיליארד ליש"ט, ותחזיק ב-60% מהבנק.

 

מנכ"ל RBS, פרד גודווין, התפטר מתפקידו, ויוחלף על ידי סטיבן הסטר, כיום מנכ"ל בריטיש לנד. הבנק, שהוקם ב-1727, הוציא כמעט 90 מיליארד דולר בתקופת כהונתו של גודווין על רכישות, בהם כ-20 מיליארד דולר על השתתפות בקונסורציום שרכש את הבנק ההולנדי ABN אמרו בשנה שעברה, זמן קצר לפני החרפת משבר האשראי.

 

בנוסף, הבנק ינסה למכור מניות בהיקף של 15 מיליארד ליש"ט למשקיעים קיימים בגיבוי הממשלה, שתרכוש את המניות שלא יירכשו על ידי המשקיעים. מהאוצר נמסר שגם בנק המשכנתאות HBOS ובנק לוידס ישתתפו בתוכנית, "לאחר מיזוג מוצלח". תוכנית החילוץ עשויה להסתכם בהפיכת הממשלה לבעלת המניות הגדולה ביותר ב-RBS ובבנק HBOS/לוידס הממוזג.

 

בנוסף לרכישה אפשרית של מניות רגילות, הממשלה תספק לבנקים הון בתמורה למניות מועדפות, שיכולות להניב דיבידנד שנתי של כ-10%, אך אינן מעניקות זכויות הצבעה. משרד האוצר מסר: "עם המשך אי-היציבות החריגה בשווקים הפיננסים בעולם, הממשלה נוקטת היום צעד החלטי, ומבצעת השקעות בבנקים הבריטים".

 

בניגוד לדיווחים אתמול, בנק ברקליס מסר בהודעה נפרדת שיגדיל את בסיס ההון שלו ביותר מ-6.5 מיליאד ליש"ט ללא עזרת הממשלה. "בהינתן חוזק העסקים המגוונים של ברקליס ובסיס ההון הקיים, מועצת המנהלים מצפה לגייס את ההון הנוסף ממשקיעים מבלי להשתמש במימון הממשלתי שהוצע", מסר הבנק.

 

הודעת הממשלה היא היישום הראשון של תוכנית החילוץ לבנקים שעליה הודיעה בשבוע שעבר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
רויאל בנק אוף סקוטלנד
צילום: AFP
מומלצים