שתף קטע נבחר

אחד העם "ניצלה" בזכות קרנות הפנסיה הוותיקות

ל"כלכליסט" נודע כי קרנות הפנסיה הוותיקות בניהול יעל אנדורן ביצעו אתמול רכישות במאות מיליוני שקלים, דבר שהציל את השוק מהירידות החדות שנצפו לו תחילה בשל הפערים מול בורסות העולם

קרנות הפנסיה הוותיקות קנו אתמול (א') סחורה במאות מיליוני שקלים בבורסה בתל-אביב ובכך "הצילו" את השוק מירידות שערים חדות עוד יותר - כך נודע ל"כלכליסט".

 

אנחת רווחה נשמעה אתמול ברחוב אחד העם בתל-אביב עם סגירת המסחר, לאחר שהציפיות למפולת של ממש התבדו והמסחר ננעל בירידות, אם כי מתונות מהצפוי ובוודאי מתונות משמעותית מאלה שנרשמו בימי המסחר הקודמים בבורסות העולם: מדד ת"א 25 איבד 3.8% ומדד ת"א 100 ירד ב-4.6%.

 

הבוקר (יום ב') מתברר כי מי שמיתן חלק מהירידות היא יעל אנדורן, שקרנות הפנסיה הוותיקות שבניהולה ביצעו אתמול פעילות ערה בשוק הנאמדת במאות מיליוני שקלים.

 

 

אתמול הוצע כי הקרנות הוותיקות יפדו אג"ח

קרנות הפנסיה הוותיקות שהולאמו ב-2003 מנהלות נכסים של 150 מיליארד שקל. אתמול, בדיון החירום שנערך בוועדת הכספים אף הועלתה הצעה שהקרנות יהיו אלה שיסייעו לשוק גם בכך שיפדו את אגרות החוב המיועדות ויקנו אגרות חוב ממשלתיות, קונצרניות ואפילו מניות.

 

בכיר במשק הציע שהקרנות ימירו כ-60 מיליארד שקל מסך נכסיהן המושקעים באגרות חוב מבטיחות תשואה של ממשלת ישראל, בהשקעה ישירה בשוק ההון. לא ברור אם בשעת הדיון ידעו חברי ועדת הכספים על הפעילות הערה שביצעו הקרנות ממילא אתמול בשוק.

 

פעילות ערה כזו מצד קרנות הפנסיה פותרת את תעלומת הפער שנוצר בין הפניקה בסוף השבוע האחרון - שאף הביאה לקריאות לנעילת המסחר עד לאחר סוכות כתוצאה מירידות השערים החדות שנרשמו בעולם בשעה שהבורסה כאן היתה סגורה - לבין הירידות המתונות יותר שנרשמו בפועל.

 

נזכיר כי למרות ירידות חדות במסחר הטרום-פתיחה (יותר מ-8%) שדחו את פתיחת המסחר ב-45 דקות, התנהלו שאר שעות המסחר בטריטוריה השלילית, ואולם במגמת התמתנות - למרות פערי הארביטראז' החריפים, עד שלבסוף ננעל המסחר בירידות "סבירות".

 

מקרנות הפנסיה הוותיקות נמסר בתגובה: "הקרנות משקיעות לטווח ארוך, ומטרתן להשיג תשואה לעמיתים בטווח הארוך וברמת סיכון נמוכה. בהתאם למדיניות זו פועלות הקרנות בשוק ההון בכלל ובשוק המניות בפרט".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים