שתף קטע נבחר

קדימה והעבודה חתמו על הסכם בראשי תיבות

לפני החג התגבש הסכם הקואליציוני הראשוני. לבני הבטיחה: שכר הלימוד האקדמי לא יעלה. הגמלאים יקבלו 950 מיליון ש' ב-3 שנים. ברק התעקש לשנות חוק, כדי שיכהן כיו"ר אופוזיציה אם יפוטר. לבני הספיקה גם לשוחח עם יו"ר ש"ס, אלי ישי

ממשלת לבני קורמת עור וגידים: נציגי קדימה ומפלגת העבודה חתמו אחר הצהריים (יום ב') בראשי תיבות על ההסכם הקואליציוני החדש, במסגרתו תהיה העבודה בראשות שר הביטחון, אהוד ברק, השותפה הבכירה בממשלה שתרכיב שרת החוץ, ציפי לבני. עם זאת, מספר סוגיות נותרו פתוחות, ולגביהן תימשך ההידברות.

 

 

החתימה - בין נציג קדימה, ח"כ צחי הנגבי, ונציג העבודה, אפי אושעיה - הושגה לאחר משא ומתן ארוך. הצדדים נועדו בתל-אביב החל מאמש במשך 17 שעות, וגיבשו שורת הסכמות שקיבלו את ברכתם של יו"ר קדימה לבני, ויו"ר העבודה, ברק. השניים אמורים לחתום בעצמם על ההסכם לאחר החג.

 

המשבר האחרון שעיכב את החתימה עסק בסוגיית מימון ההשכלה הגבוהה. העבודה דרשה התחייבות שלא להעלות את שכר הלימוד באוניברסיטאות,

 ובאוצר דרשו מקורות מימון חלופיים. לבני התחיבה כי היא תמצא מקורות כאלו, ועל פי הסיכום, שכר הלימוד באקדמיה לא יעלה.

 

עוד במסגרת ההסכם, הובטחה תוספת של 950 מיליון שקל בשלוש שנים לקצבאות הזקנה. עם זאת, רק 150 מיליון יתוספו ב-2009.

 

את נושא דמי הניהול בקרנות הפנסיה לגמלאים - שבעבודה דרשו לבטלן - פתרו הצדדים בהקמת ועדה שתבחן את הסוגייה. סך הכל הסכומים שנכללו בהסכם לעניין תקציב 2009, אינם עולים על כמה מאות מיליוני שקלים, ומסגרת ההוצאה של האוצר לא אמורה להיפרץ.

 

לבקשתו של ברק, נקבע גם בהסכם כי הקואליציה תפעל לשינוי החוק, כך שגם מי שאינו ח"כ יוכל לכהן כיושב ראש אופוזיציה. בקדימה ניסו לשכנע את יו"ר העבודה לוותר על הדרישה, אך הוא התעקש. הרקע לסעיף זה: ברק, שאינו ח"כ, חושש מתסריט שבו לבני תחליט ללכת לבחירות ותפטר אותו - ואז יישאר יו"ר מפלגה ללא כל סמכות פוליטית.

 

ברק יתערב בסדר היום, אבל לבני תחליט

עדיין לא גובשה הסכמה בשלוש סוגיות: דרישת העבודה לצרף שר נוסף מטעמה לוועדה לבחירת שופטים; התמורה שתקבל סיעת "צדק לזקן" (שלושת פורשי מפלגת הגמלאים), אם תחבור לעבודה; וכן דרישת קדימה כי ראשות ועדת הכספים תימסר ליהדות התורה כנגד תפקיד בכיר הולם לעבודה. בנושאים אלה, מסרו הצדדים, תימשך ההידברות עד להשגת הסכמה מלאה.

 

במהלך הדיון המרתוני הלילי טילפנו נציגי המפלגות ליושבי הראש ועדכנו אותם בהתקדמות. ברק התעדכן במהלך טיול ג'יפים שערך בנגב. כמו כן התייעצו עם יו"ר ההסתדרות, עופר עיני, שהיה חבר בצוות המשא ומתן מטעם העבודה. 

 

לאחר הסיכום הראשוני שהושג עוד אתמול, בשני הצדדים הביעו שביעות רצון. את ההישגים העיקריים סימנו מקורביו של ברק בתחום הנוגע לניהול הממשלה ולמעורבותו של יו"ר העבודה בשליטה במדינה - הממשלה, הקבינט, והמגעים המדיניים עם הסורים ועם הפלסטינים. "הסיכום, לפיו לא יתקבלו החלטות בקבינט ללא אישורו ותמיכתו של ברק, הוא דרמטי", אמר אתמול גורם בסביבתו של ברק.

 

ואולם, בהסכם עצמו קיימים סעיפים המקנים לברק לכאורה זכות וטו על העלאת נושאים בממשלה, אך בסופו של דבר, מאפשרים ללבני להעלות נושא בממשלה או לקיים הצבעה כראות עיניה במקרה של "צרכים ממלכתיים דחופים". הסטטוס קוו המוכר זה שנים בניהול ממשלה, לא ממש השתנה לפיכך.

 

קדימה על ש"ס: "אגוז קשה"

לבני שוחחה עם בכירי קדימה, בהן יו"ר הכנסת דליה איציק, ועדכנה אותם על ההסכם שהושג. לפני כניסת החג היא שוחחה עם אלי ישי, יו"ר ש"ס, כדי לקדם את המשא ומתן עם מפלגתו, שאמור להתחדש עם צאתו.

 בקדימה אומרים כי מדובר ב"אגוז קשה", אולם בכוונתם לעשות מאמץ לפתור את המחלוקות ולנסות להיענות לחלק מדרישות המפלגה החרדית.

 

בתוך כך, יו"ר האופוזיציה ומנהיג הליכוד, ח"כ בנימין נתניהו, נפגש היום עם מנהיגה הרוחני של ש"ס, הרב עובדיה יוסף. נתניהו, הקורא לפיזור הכנסת ועריכת בחירות, ביקש מהרב למנוע את כניסת המפלגה לממשלה. בש"ס אומרים כי נתניהו לא קיבל תשובה ישירה לדרישה זו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הביאה את העבודה לממשלה. לבני
צילום: ירון ברנר
התעדכן מטיול הג'יפים. ברק
צילום: גיל יוחנן
מומלצים