שתף קטע נבחר

הגמלאים - האיחוד: איתן ושרוני שוב ביחד

לקראת הרכבת ממשלתה של ציפי לבני, הכריזו מנהיגי הסיעות המפוצלות במסיבת עיתונאים בתל-אביב: "לא ניתן לצעירים כמו יו"ר העבודה לייצג את הזקנים". ח"כ זיו: "ושבו בנים לגבולם". ח"כ גלזר נשאר בחוץ: "שרוני לא מתאים לי"

הגיל והתרגיל במופע האיחוד: אחרי האשמות הדדיות והבטחות שלעולם לא יישבו יחד באותה ממשלה, הכריזו אחר הצהריים (יום ד') יו"ר הגמלאים השר רפי איתן, ויו"ר צדק לזקן, ח"כ משה שרוני, על חידוש שיתוף הפעולה ביניהם. כל זאת על רקע המשא ומתן הקואליציוני להקמת ממשלה בראשות ציפי לבני.

 

 

המאבקים בין הסיעות, מאז שפוצלו, גלשו לא-אחת למילים חריפות ובוטות במיוחד. השר רפי איתן אמר במסיבת עיתונאים שכינסו בבית סוקולוב בתל-אביב: "אני שמח להודיע על חזרתם של ח"כ שרה מרום-שלו וח"כ משה שרוני למפלגת האם, מפלגת גיל, היא היחידה המייצגת את הגמלאים בארץ הזאת".  

 

במסיבת העיתונאים השתתפו איתן, שרוני, מרום-שלו, שר הבריאות יעקב בן-יזרי ויצחק זיו, שהכריז בחגיגיות: "ושבו בנים לגבולם". על ההאשמות ההדדיות שהחליפו שרוני ואיתן בעת האחרונה, אמר השר לענייני גמלאים כי אילו השיחות שלו ושל רעייתו היו מוקלטות לאורך שנות נישואין, ניתן היה למצוא גם בהן התבטאויות דומות.

 

אהוד ברק - צעיר מדי

"אנחנו לא ניתן לאף גורם אחר, לאנשים צעירים כמו יו"ר העבודה או כל מישהו אחר, לייצג את הזקנים", רטן איתן. "קראתי בהרף עין את ההסכם שהעבודה עשתה עם קדימה, ואני לא יכול לקבל אותו כי האחריות בענייני הזקנים מועברת במקום לגמלאים עצמם, למפלגת העבודה.

 

"בהסכם הזה יש למעשה נסיגה מפורשת מההסכם הקולאיציני שהיה איתנו... אם זה יישאר כך לא ניכנס לממשלה. בנוסף, לא יתכן שאני אצטרך על כל נושא שאני רוצה להביא  לממשלה, שיהיה יו"ר סיעה אחר שיבקר אותי ויחליט אם כן להכניס או לא להכניס את זה. זה אסור שיהיה במערכת דמוקרטית".


השר רפי איתן מתארגן לאיחוד (צילום: ירון ברנר)

 

שרוני הסביר: "לאור ההתפתחויות האחרונות במדינה, הגמלאים חייבים להיות מאוחדים תחת המפלגה שיכולה לייצג אותם בכבוד. אנחנו יודעים שהמפלגות הגדולות מעוניינות לחסל את מפלגת הגמלאים, כדי שלא יהיה להם שום ייצוג בכנסת הבאה. לכן, חשבנו ושקלנו - ואמרנו שאנחנו חוזרים כדי להיות יותר חזקים ולא מפורדים כל אחד בחלקה שלו".

 

בן-יזרי נדרש אף הוא להתייחס לעבר הקרוב ואמר: "תראו לי מפלגה אחת שלא היו בה מריבות... בסופו של דבר למען המטרה והעניין כולם מתאחדים. יכול להיות שמישהו כינה מישהו אחר בכינוי כזה או אחר. עברנו כבר את הדור הזה". איתן סיכם: "תשאיר את העבר להיסטוריונים". 

 

גלזר: שרוני משנה דעתו כל שני וחמישי

למרות האווירה החגיגית, שאלה אחת נותרה באוויר - מה עם הפורש השלישי, ח"כ אלחנן גלזר? "הוא לא הגיע בשל התחייבות קודמות, אם הייתי יודע איפה הוא, הייתי אומר", הסביר שרוני, שנשאל האם ההסכם החדש נעשה על דעתו של גלזר - והשיב: "יכול להיות שלא". בן-יזרי ציין כי גלזר אינו חבר בסיעה.


שרוני חזר הביתה (צילום: ירון ברנר)

 

מעט מאוחר יותר הודיע גלזר שאינו מצטרף לאיחוד החדש, ונשאר למעשה כסיעת יחיד. הוא תקף את שרוני ואמר: "אני לא מבין למה הוא עשה את זה. שרוני משנה את דעתו כל שני וחמישי וזה לא מתאים לי".

 

סיעת הגמלאים, שהפתיעה בבחירות האחרונות וזכתה לשבעה מנדטים בכנסת, התפצלה לפני מספר חודשים. שלושה ח"כים - שרוני, אלחנן גלזר ושרה מרום-שלו - הודיעו במסיבת עיתונאים מיוחדת כי הם מקימים סיעה חדשה וחוברים למפלגתו של ארקדי גאידמק, "צדק חברתי".

 

ההודעה עוררה סערה במפלגה ובמערכת הפוליטית, והביאה לביקורת קשה מצד חבריהם לסיעה. "פרישתם היא שחיתות פוליטית לפי כל קנה מידה", טען אז איתן, ושרוני השיב: "איתן מכהן במקביל כשר בממשלת ישראל וידו הארוכה נוגעת בשורה של נושאים המצביעים על קשרי הון ושלטון".

 

ח"כ יצחק גלנטי פנה ליועצת המשפטית של הכנסת, שפרסמה חוות דעת לפיה ההסכם עם גאידמק מפר את חוק הבחירות לכנסת

ואת חוק מימון מפלגות. ועדת הכנסת סירבה לאשר את ההסכם, והשלושה התפלגו מסיעת "גיל" והקימו את סיעת "צדק לזקן", ללא קשר ל"צדק חברתי".

 

במהלך המשא ומתן לקראת הקמת ממשלת לבני, התעקש בתחילה איתן שלא לשבת בקואליציה יחד עם שרוני - אם זה יחבור למפלגת העבודה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
איתן. "אף אחד אחר לא ייצג את הזקנים"
צילום: ירון ברנר
שרוני. "רוצים לחסל אותנו"
צילום: מאיר אזולאי
צילום: עופר עמרם
גלזר. נשאר לבד
צילום: עופר עמרם
מומלצים