שתף קטע נבחר

פישר מסרב לחשוף חשיפת הבנקים לטייקונים

בנק ישראל מחייב את הבנקים המסחריים לחשוף בפניו את מידת חשיפתם לחובות חברות ההחזקה הגדולות במשק, שיש הטוענים כי היא מסכנת אותם, אבל מסרב להורות להם לחשוף אותו לציבור "כדי שלא יגרום לפאניקה"

בנק ישראל החליט שלא לחייב את הבנקים המסחריים לפרסם את חשיפתם לחברות האחזקה הגדולות במשק. כך נודע ל-ynet. זאת, למרות שבנק ישראל מחייב את הבנקים להעביר לו נתונים על הנושא באופן תדיר, בצל המשבר בשווקים הגלובליים. 

 

כלכלנים ובכירים במשק טוענים כי המערכת הפיננסית בישראל נמצאת בסיכון מסויים בשל הלוואות שהעניקו הבנקים לחלק חברות ההחזקה הגדולות במשק - קבוצות של חברות בתחומים שונים, הנמצאות בשליטתם של בעלי הון גדולים ("משפחות"). על הסכנה עמד בנק ישראל, שביקש דיווח פרטני של חשיפת הבנקים ללווים הגדולים - וזו אכן ניתנה לו. אם כך, מדוע המידע לא הגיע לידי הציבור?

 

לטענת אותם גורמים בבנק ישראל, תפקיד הבנק לוודא שהבנקים בטוחים וזו הסיבה לדרישת הדיווח. ומה הסיבה לכך שהוחלט נגד החיוב בדיווח לציבור? "אם לא היינו מצויים במשבר כלכלי גלובלי, כשהמצב הכלכלי בשוקי העולם הוא בכי רע - ייתכן והיינו מורים לבנקים לפרסם את הנתונים", אמרו אותם גורמים. "עם זאת, הוראה שכזו עלולה להכניס את המשקיעים לפאניקה שלא לצורך, על אף איתנות המערכת", הוסיפו.

 

חברה שנסחרת בבורסה - אינה פרטית

בניגוד להלוואות פרטיות, בהן אדם או מוסד מלווים לאדם פרטי - גם הבנקים וגם חברות האחזקה הם גופים ציבוריים הנסחרים בבורסה. משמע, הציבור משקיע הן בבנקים והן בחברות הלוות, במניותיהם ובאג"ח שהן מנפיקות, כמו גם מפקיד בבנקים על בסיס הערכתו את יציבות המוסדות והתשואות שתניב לו השקעתו. אי לכך, ודווקא על רקע המשבר המתחולל בשווקים, הגיוני יהיה לספק לציבור את מלוא הנתונים שיאפשרו לו להשקיע את כספו באופן מושכל, כשכל המידע פרוש לפניו. 

 

בנק ישראל מסרב להורות על חשיפת מידע גם בנוגע לחשיפות הבנקים לניירות ערך של מוסדות פיננסים בשווקים הגלובליים. גורמים בבנק אמרו כי בעוד הבנקים חייבים להם דיווח פרטני של השקעותיהם בחו"ל, לציבור "הבנקים התבקשו לדווח אך ורק על בסיס חשיפה גיאוגרפית". וכך, מבחינת המשקיעים, השקעותיו של בנק כלשהו בניירות ערך של AIG, יזכו לאותה התייחסות כמו ניירות ערך של בנק אוף אמריקה - כחשיפה למוסדות פיננסיים אמריקניים".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
נגיד בנק ישראל, סטנלי פישר
צילום: גיל יוחנן
מומלצים