שתף קטע נבחר

העימות השלישי: המועמדים סוף-סוף מדברים

שני המועמדים לנשיאות ארה"ב נפגשו לעימות שלישי ואחרון, שבמרכזו המשבר הכלכלי. הדיון התפתח לחילופי האשמות קשים, במהלכם הטיח מקיין באובאמה: "אני לא בוש". ומה אומרים הסקרים? אובאמה שוב ניצח

18 ימים לפני ההכרעה בין השניים, חילופי האשמות קשים פרצו הלילה (יום ה') בעימות השלישי והאחרון בין המועמדים לנשיאות ארצות-הברית, ברק אובאמה וג'ון מקיין. במשך 90 דקות של עימות דנו השניים בנושאי פנים וכלכלה, ובשינוי הנחוץ בממשל האמריקני.

  

מסקר CNN שנערך בקרב הצופים בעימות לאחר שהסתיים עולה כי 58 אחוז סבורים שאובאמה הביס את יריבו, לעומת 31 אחוזים בלבד שחשבו שמקיין הוא המנצח. גם סקר של רשת CBS, שנערך בקרב מצביעים שטרם החליטו במי ייתמכו, קבע כי אובאמה ניצח בעימות: 53 אחוזים העדיפו אותו ו-22 את מקיין. כרבע מהנשאלים חשבו שהעימות הסתיים בתיקו.

 

העימותים הקודמים:

 

כבר בתחילת העימות, תקף אובאמה את מקיין על שתמך במדיניותו הכלכלית של בוש, וגרר הטחת התקפה מצדו של המועמד הרפובליקני: "הסנאטור אובאמה, אני לא הנשיא בוש. אם רצית להתמודד נגד בוש, היית צריך לרוץ ב-2004". אובאמה לא נשאר חייב והשיב "אם אני לפעמים מתבלבל בין המדיניות שלך לזו של בוש זה כנראה קשור לעובדה שאתה תומך נלהב במדיניות שלו. אתה מציע ארבע שנים נוספות של אותו הדבר".


רגע של לשון, הלילה בעימות בניו יורק (צילום: רויטרס)

 

אובאמה האשים את מקיין כי בכינוסים של שרה פיילין, המועמדת לתפקיד

סגניתו, מכנים אותו "טרוריסט" וקוראים לחסל אותו: "הסגנית שלך לא עצרה ולא ביקשה להפסיק את זה", האשים אובאמה את מקיין בפניו. מקיין השיב כי באסיפות של אלפי אנשים קשה לשמוע כל צעקה.

 

"הציבור האמריקני רוצה להתמקד באתגרים החשובים וזה מה שאני מנסה להתמקד, כשהסגנית שלך אומרת באסיפות שלה שאני מתרועע עם טרוריסטים", החזיר לו אובאמה.

 

בשלב זה העלה מקיין בפעם הראשונה בפומבי את שתי האשמות המרכזיות של מטה הבחירות שלו בשבועיים-שלושה האחרונים, שהוא עצמו נמנע עד עכשיו מלגעת בהן. הוא האשים את אובאמה בקשריו עם ביל איירס - פרופסור לחינוך מאוניברסיטת אילינוי שהיה אנרכיסט בשנות הששים. "איירס היה שותף בטרור כשאני הייתי ילד בן שמונה", ענה לו אובאמה.

 

מקיין, בהופעה הטובה ביותר שלו בעימותים עד היום, קרא גם לחקור חשדות לזיופים מצד נרשמים להצבעה למטה אובאמה. בתגובה, הכחיש אובאמה כל קשר לארגון "אקורן" הפועל להאיץ אזרחים להירשם להצביע.

 

הקרב האחרון

הלילה הייתה זו אולי ההזדמנות האחרונה של מקיין להפתיע את סנאטור ברק אובאמה, להוציאו משלוותו ולחולל מהפך בדעת הקהל האמריקנית. אולם, בכל זאת, שני הסקרים שנערכו לאחר העימות פוסקים: הניצחון הוא של אובאמה.

 

העימות האחרון מתווסף לשני העימותים הראשונים, במיסיסיפי ובטנסי, בהם למד מקיין על בשרו שקשה לזעזע את אובאמה ולגרור אותו לפרובוקציה.

אובאמה שומר על קור רוח, ומצטייר לאחר העימותים הללו בעיני מצביעים רבים כמנהיג המסוגל להיכנס לבית הלבן ולתפקד כנשיא.

 

ברק אובאמה הגיע לעימות המכריע עם ניסיון עצום של 23 עימותים בפריימריז ובבחירות הכלליות, בהם השתתף מאז הודיע על החלטתו לרוץ לנשיאות בחודש פברואר 2007. הוא התגלה כאדם בעל משמעת עצמית גדולה שמצליח להישאר צמוד למסר אותו הוא מבקש להעביר.

 

מקיין נזקק לנוק-אאוט לאור הסקרים האחרונים, המצביעים על פער של תשע עד 14 נקודות לטובת אובאמה. הוא ביקש להתעמת עם אובאמה על האישיות שלו וקשרי העבר שלו, אולם הציבור האמריקני ביקש לשמוע תשובות על כלכלה  - ביום שבו איבד הדאו ג'ונס 7.8 אחוז מערכו.

 

במרכז החלק הראשון: ג'ו השרברב

"עוד יום רע בוול סטריט", פתח מנחה העימות, בוב שיפר, המגיש הוותיק של "מול פני האומה" של רשת CBS ואיפשר למקיין ואובאמה לפתוח בעימות בין התוכניות הכלכליות שהם הציעו בשתי היממות האחרונות.

 

ג'ון מקיין פתח בהפתעה: "לפני כמה ימים נתקל אובאמה בשרברב מאוהיו בשם ג'ו, שעובד 10-12 שעות ביום וחושש שהוא ייאלץ לשלם מס הכנסה גבוה יותר במסגרת התוכנית הכלכלית שלך. אובאמה מדבר על עשירים, אבל התוכנית שלו תגדיל את המיסים לבעלי עסקים קטנים שמייצרים מקורות תעסוקה".

 

אובאמה הגן על תוכניתו והשיב "שנינו רוצים לחתוך מיסים. מקיין רוצה להקל במיסים על העשירים ביותר.

אצלי לא תהיה העלאה במיסים אצל מי שמרוויח פחות מרבע מיליון דולר בשנה. 98 אחוז מבעלי העסקים הקטנים מרוויחים פחות מרבע מיליון דולר".

 

"אובאמה אמר לג'ו השרברב שצריך להפיץ את הרווחה", המשיך מקיין, "הוא רוצה מלחמת מעמדות. למה אתה רוצה להעלות מיסים של מישהו באמריקה בזמנים כאלו קשים?". "אני רוצה לחתוך מיסים ל-95 אחוז מאמריקה, אבל מיליארדרים כמו וורן באפט וחברות הנפט יכולים לשלם יותר מיסים יותר כדי להקל על המשפחות הנזקקות", השיב אובאמה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
עימות אחרון. תמונת ארכיון
צילום: AFP
מנסה להתמקד באתגרים. אובאמה
צילום: רויטרס
אובאמה רוצה מלחמת מעמדות. מקיין
צילום: AP
מומלצים