שתף קטע נבחר

הפרלמנט הגרמני אישר תוכנית לחילוץ הבנקים

התוכנית, שהיקפה 500 מיליארד אירו, זכתה לרוב בשני בתי הפרלמנט, למרות התנגדות מפלגת השמאל והירוקים וניסיון למרד מצד המדינות הפדרליות הגרמניות. גם צרפת אישרה תוכנית חילוץ בהיקף של 360 מיליארד אירו

שני בתי הפרלמנט הגרמני אישרו היום (ו') את תוכנית חילוץ הבנקים בהיקף של 500 מיליארד אירו (670 מיליארד דולר). הקנצלרית אנגלה מרקל חשפה את התוכנית ביום שני, כחלק ממאמץ מרוכז של ממשלות ברחבי העולם לייצב את השווקים ולסייע למוסדות פיננסים לעבור את המשבר.

 

 

שר הכלכלה הגרמני מיכאל גלוס אמר בפרלמנט היום שהתוכנית הממשלתית נועדה להגן על אזרחי המדינה, ולא על הבנקאים. לדבריו, אין סיבה לפסימיות לגבי הכלכלה. "ההיפך הוא הנכון. אנחנו יכולים לפתור את הבעיות", אמר גלוס.

 

תוכנית החילוץ עברה בפרלמנט למרות ניסיון למרד אתמול של ראשי 16 המדינות הפדרליות הגרמניות לגבי השתתפותם במימון התוכנית. בפרלמנט עצמו נתקלה התוכנית בהתנגדות של מפלגת הירוקים ומפלגת השמאל, שטענו שצעדי החילוץ אינם עושים מספיק כדי לרסן את "קפיטליזם הקזינו".

 

בהמשך היום צפוי נשיא גרמניה, הורסט קוהלר, לחתום על התוכנית ולהפוך אותה לחוק. גרמניה מתכננת גם ליצור סוכנות מיוחדת שתפקח על תוכנית חילוץ הבנקים.

 

גם לאחר אישור התוכנית, הכלכלה הגדולה באירופה צפויה לסבול מהאטה כלכלית חריפה בעקבות המשבר הפיננסי: ממשלת גרמניה קיצצה לאחרונה את תחזית הצמיחה שלה ל-2009 ל-0.2% בלבד.

 

פעילות מהירה של המחוקקים בצרפת

בתוך כך דווח היום כי גם צרפת אישרה את תוכנית החילוץ בהיקף של 360 מיליארד אירו (491 מיליארד דולר), עליה הודיע הנשיא ניקולא סרקוזי בתחילת השבוע. התוכנית נועדה להגן על הבנקים הצרפתים מפני קריסה, ולנסות ולהפשיר את שוקי האשראי התקועים. שני הבתים של הפרלמנט הצרפתי פעלו במהירות לאישור התוכנית, שהפכה היום לחוק.

 

ממשלות באירופה הודיעו בתחילת השבוע על תוכניות חילוץ בהיקף של כ-2 טריליון דולר להגנה על המערכת הבנקאית. מדינות רבות נוספות ברחבי העולם התגייסו גם הן והודיעו על תוכניות חילוץ. ארה"ב הודיעה השבוע על הקצאת 250 מיליארד דולר מתוך 700 מיליארד דולר שהוקצו לתוכנית כזו להלאמה חלקית של בנקים וערבויות להלוואות בין בנקאיות.


פורסם לראשונה 17/10/2008 11:18

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
מרקל וסרקוזי
צילום: רויטרס
מומלצים