שתף קטע נבחר

זירת הקניות

חרף המשבר הכלכלי, אירופה רואה "ירוק"

מנהיגי מדינות האיחוד האירופי הסכימו בבריסל שלא לשנות את היעדים ואת לוח הזמנים של תוכנית למאבק בשינוי האקלים, חרף הלחצים של המשבר הכלכלי והתנגדות של המדינות הקומוניסטיות לשעבר, שמתקשות להתחייב להטיל מגבלות על התעשיה הצומחת שלהן

מנהיגי האיחוד האירופי השאירו אתמול (ה') על כנם את היעדים ואת לוח הזמנים של התוכנית למאבק בשינוי האקלים, חרף התנגדות מצד כמה מדינות תעשיתיות אך חלשות במזרח היבשת, ולחצים כבדים על רקע המשבר הכלכלי העולמי.

 

בכינוס בבריסל החליטו המנהיגים כי לא יהיה שינוי בתוכנית שגובשה לפני כשנה: עד שנת 2020 יפעלו 27 המדינות להפחית את פליטת גזי החממה ב-20 אחוז, ולהקצות 20 אחוז ממשק האנרגיה שלהן לניצול אנרגיות מתחדשות.

 

"תוכנית המאבק בשינוי האקלים חשובה מדי ואיננו יכולים פשוט לוותר עליה ולתרץ זאת במשבר הכלכלי", אמר נשיא צרפת ניקולא סרקוזי, שארצו מחזיקה בנשיאות התורנית של האיחוד.

 

ועם זאת, המנהיגים נאלצו להתפשר על כמה סעיפים עקרוניים כדי לרתום להסכם גם מדינות קומוניסטיות לשעבר, וכדי לפייס את ראש ממשלת איטליה סילביו ברלוסקוני, שאיים להטיל וטו על ההחלטה אם לא ימותנו המגבלות שיוטלו על התעשייה האיטלקית.

 

נשיא פולין, דונלד טוסק, גיבש מאחוריו קואליציה של מדינות קומוניסטיות לשעבר כמו רומניה, הונגריה, בולגריה, אסטוניה, לטביה, ליטא וסלובקיה. גם הוא איים להטיל וטו על ההחלטה אם ההסכם לא יתחשב במדינות אלה, שכלכלתן החלשה יחסית נשענת על תעשייה כבדה, ויש להן חששות וקשיים להטיל מגבלות על מגזר זה.

 

טוסק אמר לבסוף כי הסכם שמתחשב בחששות ובקשיים של מדינות אירופיות חלשות הוא הסכם טוב יותר, שיאפשר גם למדינות חלשות ברחבי העולם להפחית בפליטות כאשר הנושא יובא לדיון בוועידה הכלל-עולמית בשנה הבאה בקופנהאגן.

 

פעילי סביבה אירופים, לעומת זאת, לא מיהרו לשבח את הסכם הפשרה. לדבריהם, בעוד שנשיא צרפת סרקוזי עסוק בפיזור הבטחות לשמור על הסביבה, עסוקים שרי האיחוד במציאת פרצות בהסכם, כדי להקל את הלחצים המופעלים על התעשייה בארצות מוצאם. "מר סרקוזי ואחרים הראו שהם לא מוכנים לעמוד במילים שלהם כאשר מדובר בנקיטת צעדים החלטיים ונחושים להגנה על הסביבה", אמר דובר ארגון "גרינפיס", מארק ברדי.

 

ובכל זאת, ההסכמה הרופפת שהושגה סוללת את הדרך להמשך המגעים בין המדינות בדרגים נמוכים יותר, עד לחתימה הרשמית על התוכנית בדצמבר. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
חרף הלחצים. סרקוזי ומרקל
צילום: AFP
מומלצים