שתף קטע נבחר

  • דעות ומאמרים
זירת הקניות

ראש העיר מבזבז מים? סגרו לתושביו את הברז

הארץ רעשה כשרשות המים סגרה את הברז לחקלאי הצפון שניצלו את המכסות שלהם, וטוב שכך. כי אולי זה בדיוק המסר שצריך לעבור. לא די בפרסומות טלוויזיה וכתבות בעיתונים. ברגע שתושבי עיר שלמה ייענשו בגלל ראש עירם הבזבזן, כולנו נבין שלא רק הבורסות צונחות, אלא גם המפלס במאגרים

רשות המים סגרה לפני כשבוע את השיבר לחקלאי הצפון. הסיפור תפס כותרות בכלי התקשורת, וברגע הראשון אי אפשר היה שלא לחמול על החקלאים שעמלם ירד לטמיון בגלל החלטה שרירותית של פקיד ממשלתי - לבטח חקלאי הצפון שעמדו רק לפני שנתיים בקו האש.

 

אבל אם בוחנים את הצעד הזה ברצף של צעדים שמבצעת רשות המים לאחרונה (ואם יורשה לי לומר - סוף סוף), אז צריך להיות ברור לכולם שאין זו רק הפגנת שרירים. ובכלל, כדאי שכולנו נתרגש ונעקוב אחרי הקו האדום של הכנרת בדיוק באותה דריכות שאנחנו עוקבים אחר הקווים האדומים של מדדי הבורסות בעולם, כי גם המשבר במשק המים בישראל מצריך צעדים קיצוניים וכואבים, והתערבות ממשלתית לצד אחריות אישית וציבורית.

 

אם נרצה ואם לאו, במצב הנוכחי הקצאת מים לחקלאות היא הכרחית, ואם יש חקלאים שעוברים את ההקצאה חייבים לסגור להם את הברז. אבל בד בבד צריך להתחיל ולהבין שיש גידולים שאי אפשר לגדל בישראל, גם אם התרגלנו לקבל דובדבנים ותפוחים מקומיים, והחקלאים חייבים להתאים את הגידולים לתנאי האקלים והשטח ובעיקר למצב המים במדינה, ולבחון שיטות לחיסכון במים.

  

מאבק לא מנהלים רק בפרסומות טלוויזיה

הפרסומות בטלוויזיה וברדיו מתריעות על ישראל שמתייבשת, מרתיעות מפני המשבר ומבקשות את עזרת הציבור. בעיתונות הארצית נדפסים שחור על גבי אדום ראשי הרשויות שבזים לחוק. אבל שלא תטעו: הממטרות ממשיכות להשקות את הפארקים, והצינור ששוטף את המכוניות והחצרות לא קופל בפינה.

 

צודקים חקלאי הצפון בטענתם שאת מלחמת המים יש לנהל גם מול תושבי הערים וראשיהם. במצב של משבר לאומי, הצעדים הבאים של רשות המים צריכים להיות לא פחות נחושים. מאבק זהה דרוש נגד כל עבריין מים, קטן כגדול.

 

לכן בימים אלו דרושה אכיפה מוגברת ונוקשה נגד כל אזרח ונגד כל רשות שעושים במים שלנו כרצונם. רק אכיפה מרתיעה תוביל לתוצאה, ולכן לא די בפרסום ביקורתי בעיתון על ערים שמשקות גינות באמצע היום, או שותלות דשאים בשיא החום - גם אם נדמה שהנזק התדמיתי לקראת הבחירות הוא גדול. אולי צריך להשקיע יותר באכיפה - כמה דו"חות כבדים כנגד עברייני מים בוודאי יסמנו עידן חדש ויעשו רעש.

 

ואולי מה שצריך זה בכלל עונש מים קולקטיבי לעיר שלמה בגלל עברות מים של העירייה. זה אולי נראה כמו צעד חמור ועונש כבד מדי, אבל רק כך אפשר יהיה לזעזע באמת את האזרחים. כי איזה ראש עיר יסתכן בימים אלו שלפני בחירות בהפסקות מים יזומות? 

 

ועוד עניין אחד - וחשוב. אל להם, לאנשי רשות המים, להשתכר מהכוח שלהם לייצר כותרות ראשיות, ולהציב את משבר המים בראש סדר היום הציבורי. כדאי מאוד שהם יזכרו שתפקידם העיקרי הוא לתכנן ולנהל את משק המים במדינה, ולהביט קדימה כדי שלא נצטרך לסגור שוב את הברז לאיש.

 

ד"ר עדי וולפסון הוא מרצה במרכז לתהליכים ירוקים במכללה האקדמית להנדסה ע"ש סמי שמעון
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
להעניש בזבזנים - קטנים כגדולים
צילום: ויז'ואל/פוטוס
מומלצים