שתף קטע נבחר

לבני קיבלה ארכה: הימשכות התהליך לא טובה

המגעים להרכבת ממשלה בעיצומם, אך 28 הימים שניתנו לראש הממשלה המיועדת, ציפי לבני, אזלו. לפיכך, היא הגיעה הבוקר למשכן הנשיא וקיבלה מפרס ארכה של שבועיים. לבני לפרס: "הימשכות התהליך לא טובה לעם ישראל"

נשיא המדינה שמעון פרס, העניק בצהריים (יום ב') ליושבת ראש קדימה ציפי לבני, ארכה של שבועיים להרכבת הממשלה. לבני אמרה ש"כל אחד מראשי המפלגות מחוייב לקבל את ההכרעה שלו. אני מאמינה שההכרעה תהיה נכונה ומקווה שתהיה מהירה, מאחר שהימשכות התהליך לא טובה לעם ישראל".

 

ראש הממשלה המיועדת, הגיעה לאחר השעה 11:00 למעון נשיא המדינה, ונפגשה עם פרס במשך שעה ועשרים דקות. בסיום הפגישה העניק פרס ללבני את הארכה הדרושה לה.

 

"אנו עושים מאמצים להסיר מעם ישראל את חוסר הוודאות הקיים ולהקים ממשלה יציבה לאורך זמן, זוהי מחויבותינו והאחריות המוטלת עלינו." אמרה לבני לנשיא, "אני מאמינה כי האחריות שלקחתי על עצמי מחייבת אותי לנסות להקים ממשלה. בתקופה זו היציבות הכלכלית, מעבר לאתגרים הנוספים העומדים לפתחנו מחייבת גילוי אחריות לאומית". 


פרס ולבני בלשכת הנשיא (צילום: משה מילנר, לע"מ)

  

פרס אמר ללבני, כי מנסיונו "משאים ומתנים קואליציוניים הינם דבר מורכב המצריך מאמצים רבים, אך היציבות השלטונית והסרת חוסר הוודאות מחייבים כי תקבלי את ההזדמנות למצות את התהליך".

 

לבני ניצלה את 28 הימים שניתנו לה לביצוע המשימה. לאחר מכן, רשאי הנשיא להאריך תקופה זו ב-14 ימים. אם לבני לא תצליח להרכיב ממשלה או תציג ממשלה שלא תזכה באמון הכנסת, יוכל הנשיא להטיל את המשימה על חבר כנסת אחר שלרשותו יעמדו עוד 28 ימים. אם גם חבר הכנסת השני לא יצליח במשימה, או שהבחירות יוקדמו וייערכו תוך 90 יום, או ש-61 חברי כנסת יודיעו לנשיא על תמיכה בחבר כנסת אחד לתפקיד ראש הממשלה. 

 

לבני נחושה להציג ממשלה בהקדם, במיוחד לאחר שההסכם עם העבודה כבר נחתם. במקביל לשיחות עם ש"ס - בהם מושקע המאמץ העיקרי - נמשכים המגעים עם מרצ ויהדות התורה. ללבני ברור כי תתקשה לנהל ממשלה ללא רוב יציב וברור בכנסת, ומטרתה העיקרית היא קודם כל לבסס את ממשלתה על השותפות הקואליציוניות של הממשלה היוצאת -העבודה, ש"ס והגמלאים.

 

בפעם הקודמת שהיתה לבני בבית הנשיא, כאשר קיבלה את המנדט להרכיב ממשלה, היא קראה לשילוב כל הכוחות הפוליטיים, ובין היתר קראה ליו"ר האופוזיציה, בנימין נתניהו, לחבור לממשלת אחדות בראשותה. "אני מאמינה שרב המכנה המשותף על המפריד בין מרבית המפלגות בישראל. אני מאמינה שזו העת בה הנהגת המדינה כולה צריכה להניח למחלוקות המפרידות בינינו, אלה היוצרות את היעדר היציבות השלטונית ואלה המפוררות את החברה הישראלית, ולהצטרף לעשייה המשותפת", אמרה. 


פורסם לראשונה 20/10/2008 11:31

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פגישה ולחיצת יד בבית הנשיא
צילום: משה מילנר, לע"מ
מומלצים