שתף קטע נבחר

אפקט אובאמה: הדמוקרטים בדרך לסחוף הקונגרס

כאשר האמריקנים ילכו לקלפיות ב-4 בנובמבר, הם יבחרו פרט לנשיא גם שליש ממאה חברי הסנאט ואת כל 435 נציגיהם בבית-הנבחרים. המשבר הפיננסי ועבודת השטח היסודית של מטה אובאמה, עשויים להעניק לדמוקרטים שליטה מוחלטת בקונגרס

בעוד הציבור בארצות הברית ובעולם כולו מרותק לקרב על נשיאות ארה"ב בין מקיין ואובאמה, עשויים הדמוקרטים להשיג ב-4 בנובמבר הקרוב שליטה כמעט מוחלטת בשני בתי הקונגרס – בסנאט ובית הנבחרים.

 

עד לא מזמן היתה התמיכה בדמוקרטים גבוהה מהתמיכה במועמד אובאמה. בינתיים הצליח אובאמה לשנות את התמונה והוא זוכה בתמיכה גדולה אפילו משל מפלגתו. הקמפיין המצוין שלו הכולל חריש עמוק במדינות שמרניות דרומיות ובמערב התיכון, וסוחף אחריו מועמדים לקונגרס במדינות שלא חלמו שתהיה לדמוקרטים דריסת רגל בהן.

 

באווירה עוינת כלפי הרפובליקנים על רקע ההתרסקות הפיננסית, הדמוקרטים מתכוננים לניצחונות גדולים בקונגרס האמריקני: הגדלת הרוב שלהם בבית הנבחרים עשוי לזעזע את הסנאט האמריקני. אם יגיעו הדמוקרטים לרוב של 60 סנאטורים מתוך מאה, תבוטל הזכות של המיעוט לנאום ללא הפסקה כדי למנוע הצבעה (פיליבאסטר - י.ב.ח).

 

בסנאט היוצא יש לדמוקרטים רוב מזערי של 49-51, שאינו יכול לכפות על המיעוט לסיים דיון ולעבור להצבעה. הרוב נתמך בסנאטור ג'ו ליברמן, שהוא דמוקרט במקורו שנוצח לפני שנתיים בפריימריז של המפלגה בקונטיקט, רץ כעצמאי וניצח. הוא חזר לסנאט כדמוקרטי-עצמאי כהגדרתו והוא שייך לסיעה הדמוקרטית ומעניק לה רוב.

 

בבחירות לנשיאות חצה ליברמן את הקווים והוא תומך במועמד הרפובליקני מקיין. מערכת היחסים של ליברמן עם הדמוקרטים הפכה לבעייתית על רקע אישי. דמוקרטים רבים היו רוצים לראות אותו מאבד את ראשות הוועדה לביטחון המולדת.

 

כרגע מסתמן כי כוחם של הדמוקרטים בסנאט החדש יגדל בשישה עד שמונה סנאטורים. גם אם הדמוקרטים לא יגיעו ל-60 סנאטורים, יהיה להם רוב מספיק כדי לזכות בתמיכה של סנאטורים רפובליקנים מתונים באישור חוקים.

 

מי היה מעלה בדעתו לפני שבועות ספורים שצפון-קרולינה השמרנית תזועזע בעקבות המשבר הכלכלי? מי היה מעיז לנבא שהסנאטורית אליזבת דול, שרה בקבינט של רונלד רייגן, אשתו של בוב דול מי שהיה מנהיג הרפובליקנים בסנאט ומועמד לנשיאות ב-1996, תמצא עצמה נלחמת על חייה הפוליטיים? מלחמה לא פופולארית בעיראק ובעיקר משבר כלכלי חמור עשו את זה לסנאטורית דול ולסנאטורים רפובליקנים אחרים ברחבי היבשת.

 

בצפון-קרולינה השמרנית, מצליחה המועמדת הדמוקרטית קיי האגן לצייר את סנאטורית דול כפוליטיקאית מנוונת ומנותקת כמעט לחלוטין מציבור בוחריה. היא מאשימה את דול בכך שהיא מעבירה את זמנה בוושינגטון ושהתה בצפון-קרולינה 13 יום בלבד בשנת 2006.

 

כחול יצבע את האדום

האגן "תופסת טרמפ" על החריש העמוק שעושה ברק אובאמה ברחבי ארה"ב וגם בצפון-קרולינה, הכולל רישום מצביעים חדשים והוצאתם מהבתים ביום הבחירות. דול היא קורבן של המטה המשומן של אובאמה ושל קרבתה לנשיא בוש. אובאמה רוצה ניצחון לא רק בקרב על הבית לבן. הוא זקוק לקונגרס עם רוב דמוקרטי, שיאשר חוקים, תקציבים ומינויים במהירות ויסלול לו את הדרך לקידום התוכניות שלו.

 

מדינות שלמות "אדומות", עומדות להיצבע בצבע הכחול הדמוקרטי. הרפובליקנים עומדים להיפרד ממושבים בסנאט גם בווירג'יניה, ניו-מקסיקו, קולורדו וניו-המפשיר. באלסקה נאבק הסנאטור הוותיק טד סטיבנס במשפט שחיתות שעלול לעלות לו בכסאו, כך שבסוף המדינה שהמושלת שלה היא מועמדת הרפובליקנית לסגנית הנשיא, עשויה לשלוח נציג דמוקרטי לסנאט. סנאטורים ותיקים שבימים כתיקונם אינם צריכים להתאמץ במיוחד – מוצאים עצמם על סף תבוסה.

 

הדמוקרטים לא חלמו בחלומות הוורודים ביותר שלהם להתמודד במיסיסיפי, ג'ורג'יה ואפילו מנהיג המיעוט הרפובליקני בסנאט, מיץ' מקונאל, שניצח בבחירות הקודמות את יריבו ב-32 אחוז, צריך להתאמץ כדי לשמור על כסאו.

 

קרב מעניין בין יהודים מתנהל במינסוטה, שבה לא מתגוררים יהודים רבים. בעקבות מותו של הסנאטור היהודי הדמוקרטי פול וולסטון בהתרסקות מטוס במהלך מסע הבחירות לפני שש שנים, ניצח היהודי הרפובליקני נורם קולמן. כעת מפגר קולמן מול יהודי אחר, אל פרנקן, קומיקאי שקנה את פרסומו ב"סטרדי נייט לייב", ועשוי להצטרף למושב הלצים בוושינגטון הבירה.

 

במסגרת הטלטלה הצפויה, עשויים כמה תומכים של ישראל בסנאט להיאבק על המשך חייהם הפוליטיים. למרות זאת, נראה כי לסנאט לא יבחרו מועמדים הנחשבים לבעייתים עבור ישראל ומעמדה בתוך הגוף החשוב הזה לא צפוי להשתנות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
סולל את הדרך עבור המועמדים. אובאמה
צילום: AP
אנשיו עלולים לאבד את מקומם. מקיין
צילום: AP
צילום: רויטרס
נאבקת על תפקידה. אליזבת דול
צילום: רויטרס
אלסקה תשלח דמוקרטי? פיילין
צילום: AP
מומלצים