שתף קטע נבחר

שחרית של חול וקודש

הסידור החדש של תל"י משלב בין התפילה המסורתית לבין התרבות הישראלית. כשבעמוד הימני מופיעה תפילת "עלינו לשבח", בעמוד השמאלי "אני ואתה" של אריק איינשטיין מזכיר את הפסוק "לתקן עולם במלכות שדי"

"אשרי יושבי ביתך... ארוממך אלוהי המלך ואברכה שמך לעולם ועד. בכל יום אברכך ואהלל שמך לעולם ועד". ובמילים אחרות: "תודה על כל מה שבראת, תודה על מה שלי נתת". השילוב הזה - שבין תפילות קודש ליצירות "חילוניות", הוא היסוד והייחוד של סידור "שירת הלב", שיצא לאחרונה על-ידי תל"י (תגבור לימודי יהדות).

 

הסידור החדש מעוצב כך שבעמודיו הימניים מופיעה התפילה המסורתית המקובלת, ובעמודיו השמאליים פרשנויות והתמקדות באלמנטים מתוכה. קטעים אלו לקוחים ממגוון מקורות: ספרות חסידית, מדרש ושירה עברית חדשה. כך מתקיים דיאלוג בין קודש לחול, ובין מסורת לתרבות ישראלית.


קטע מן הסידור

 

לצד ברכת "יוצר אור", למשל, מופיע שירה של נעמי שמר "אור". לצד הקדיש מופיע שירו של מוטי המר "רקמה אנושית אחת", ולצד "עלינו לשבח" יש את "אני ואתה נשנה את העולם" של אריק איינשטיין. ליד "ברכו" נכתב טקסט של אבא קובנר על המשמעות היהודית של להיות עשירי במניין - "לדעת כי התשעה זקוקים לעשירי, והאחד לתשעה".

 

"שירת הלב" נערך על-ידי חוקרים מתחום התפילה, מנהלי בתי ספר ורבנים קונסרבטיבים. פרט לטקסטים החדשים

בעמודים השמאליים, גם בתפילה עצמה מוצעים נוסחים חלופיים למי שמעוניין בכך, כמו בברכות השחר ("שעשני ישראל" במקום "שלא עשני גוי", או "שעשני בצלמו" במקום "שעשני כרצונו"). למרות שמלכתחילה הסידור נועד לילדי כיתות ג'-ו', הוא בהחלט יכול לשמש גם נערים בוגרים יותר, שיסתקרנו וילמדו מהדיאלוג בין הטקסטים.

 

מנהלת האגף לתוכניות לימודים בתל"י, תרצה רוטקוביץ: "זהו סידור חי ונושם שמאגד את ההוויי הישראלי, סביב ריטואל ותפילה יהודיים". הסידור הופץ בבתי הספר של תל"י, ויימכר גם בחנויות הספרים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים