שתף קטע נבחר

פסק חדש: מותר לזרוק לפח את עלוני השבת

האם עלוני השבת טעונים גניזה? הרב ישראל רוזן התייעץ עם שלושה פוסקים בכירים וקבע: אפשר לעטוף את העלונים בשקית עבה ולזרקם לפח. מסביר: "הם הפכו לעיתונים. אף אחד לא גונז את 'הארץ', גם כשיש בו מאמרים תורניים"

שוק העלונים פורח, ואיתו תופחות גם שקיות הגניזה שבבית? פסק חדש שמפרסם ראש מכון צומת הרב ישראל רוזן עשוי לעשות סוף למצוקה. במאמר שיפורסם בעלון בתי הכנסת "שבת בשבתו" קובע הרב כי ניתן לעטוף את העלונים בשקית פלסטיק עבה ולזורקם לפח האשפה, ואין צורך להניחם עם פריטי קודש המיועדים לגניזה. בשיחה עם ynet הוא גילה כי בטרם החליט לפרסם את עמדתו התייעץ בעניין עם הרבנים יעקב אריאל, נחום רבינוביץ' ודב ליאור – מפוסקי ההלכה הבולטים בציונות הדתית, והבין כי הם תומכים בה "ברמות הסכמה שונות".

 

"עלוני פרשת השבוע הפכו לעיתוני משפחה, וזה כל הסיפור", מסביר הרב רוזן, "מגמה זו באה לידי ביטוי בריבוי מדורים שאינם תורניים בדווקא, המוקדשים לראיונות אישיים, ידיעת העם והארץ, חכמת הטבע ומדעים, סיפורי מולדת וסתם, וכמובן-כמובן להבעת עמדות חברתיות או פוליטיות... גם בתחום הנחשב 'תורני' קיים סחף מן המסר העיוני-אינטלקטואלי לז'אנר קליל וקליט. במקום יריעה הלכתית כלשהי – מסרוני SMS, ובמקום רעיון חדשני/רעיוני לפרשת השבוע - סיפור חסידי".

 

ראש מכון צומת מוסיף כי "לא נוכל להתעלם גם מהתפתחות העטיפה, מן החיצוניות הקרויה כיום 'עיצוב'. ריבוי המודעות, צבעוניותם ולעתים תוכנם החוֹלי - כל אלו משתלבים יפה במגמת הגלישה מעלוני פרשת שבוע לעיתוני סופשבוע, המיועדים לכלל באי בתי הכנסת ונלוויהם". להבנתו, די בשינוי ההגדרה כדי להתיר לנהוג בעלונים כבכל העיתונות הדתית ולפוטרם מגניזה. "עד כה נמנעתי מלפרסם חוות דעת בנדון. עתה, עם התגברות מגמת העיתונאות – אני שלם לחלוטין עם ההנחייה דלהלן ביחס למרבית עיתוני בתי הכנסת: 'אורזם בשקית פלסטית עבה יחסית ומניחה באשפה ודיו'".

 

הכותב מזכיר עוד כי כבר לפני התפתחות שוק העלונים היו שהקלו בחובת גניזתם משום שהם מודפסים מלכתחילה כ"חסרי חיי מדף". לדבריו, יש פוסקים הסבורים כי גם מאמרים תורניים שנכתבו בעיתון 'בשבע' או אפילו ב'הארץ' טעונים גניזה, אך "אף אחד לא נוהג כך, ומי שכן – שיגנוז גם את העלונים".

 

"כל הנושא מכביד מאוד, אבל אף אחד עוד לא יצא בפסק הלכה מסודר", אמר הרב רוזן ל-ynet, "לפני שלוש שנים אולי עוד היה לי היסוס, אבל עכשיו האופי המגזיני שקיבלו העלונים כל כך בולט, וזה כבר ממש התבקש. אני רק מציע לכותבים ולעורכים שלא להזכיר בהם פסוקים שלמים הכוללים את שם ה'".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
העלונים בבתי הכנסת
הרב ישראל רוזן
מומלצים