שתף קטע נבחר

אלוף הסייף עתר לבג"ץ: "לא" לתחרויות בשבת

התחרות שתקבע מי יהיו נציגי ישראל באליפות אירופה בסייף הוזזה מיום שישי לשבת. יובל פרויליך, אלוף הארץ עד גיל 13 פנה לבג"ץ: "מונעים ממני להשתתף בתחרות רק בגלל שאני שומר מצוות, זו פגיעה חמורה בעיקרון השוויון, ובחופש הדת"

יובל פרייליך, אלוף הארץ בסיף עד גיל 13, ואביו גבי פרייליך הגישו היום (ד') עתירה לבג"ץ כנגד שר המדע, התרבות והספורט וכנגד איגוד הסייף בישראל בבקשה כי יאפשרו לסייפים שומרי מצוות ליטול חלק בתחרויות סיוף שמנצחיהם מייצגים את ישראל בתחרויות ספורט בינלאומיות וכן כי יימנעו מקיום תחרויות סייף בשבת בדרך המונעת משומרי מצוות ליטול בהן חלק. השניים אף מבקשים מבית המשפט כי יוציא צו על תנאי האוסר על איגוד הסייף לקיים תחרויות סייף לגילאי 13-20 בשבתות ובחגים לרבות התחרות הקבועה לשבת הקרובה "כיון שתחרויות אלו מונעות מפרייליך ומחלק מחבריו ליטול בהן חלק רק בשל היותם שומרי מצוות".

  

מהעתירה עולה כי יובל פרייליך, תושב ירושלים, הינו שומר מצוות הלומד במערכת החינוך הדתית מילדותו. יובל מתאמן מזה כחמש שנים בסייף ואף מחזיק כיום בתואר אלוף הארץ בסייף עד גיל 13.

  

לטענת פרייליך ואביו ככל שהוא התקדם ברמתו הוא החל להשתתף בתחרויות משמעותיות יותר שעל פיהן נקבע דירוגו בענף ספורט זה. השניים מציינים כי ספורט הסייף כרוך בחילול בלתי נמנע של שבת ולכן בהיותו של פרייליך שומר מצוות נמנעת ממנו האפשרות ליטול חלק בתחרויות שמתקיימות בשבתות ובחגים. השניים מציינים בעתירה כי ישנם מתמודדים נוספים בענף הסייף שהינם שומרי מצוות המעוניינים להשתתף בתחרויות השונות אך אינם יכולים. "כשומר מצוות נמנעה ממנו האפשרות ליטול חלק בתחרויות אלה...כך השתתף יובל בתחרויות ארציות שנערכו באשקלון ובירושלים ביום שישי אך נאלץ לפרוש ממנה לפני שלב הגמר בשל כניסת השבת", נטען בעתירה.

 

"הבטחנו לשאת בעלות הכספית"

פרייליך טוענים כי למרות בקשותיהם מראשי הענף להעביר את התחרויות לימי חול הרי שהם נתקלו בחומה אטומה. לדברי השניים לאחר שהפעילו מאמצים רבים בשכנוע איגוד הסייף ולאחר שאביו של פרייליך התחייב לשאת חלק בעלויות הכספיות של העברת התחרויות לימי חול נשאו המאמצים פרי ואיגוד הסייף החל לקיים תחרויות בימי חול. לדבריהם קיום תחרויות אלו הוכיח כי עם מעט רצון טוב ניתן ללא קושי לקיים את התחרויות בימות החול.

 

למרות כל זאת טוענים השניים כי תחרות שהיתה אמורה להיערך ביום שישי הקרוב ונועדה להיות המבחן המסכם שיקבע את נציגי ישראל לאליפות אירופה לנוער הוזזה לשבת. לטענת פרייליך למרות בקשותיהם מראשי האיגוד להחזיר את מועד התחרות ליום שישי, הרי שלא נתקבלה עד כה תשובה ולכן לא נותרה להם ברירה לפנות לבית המשפט.

  

השניים טוענים כי אפליית יובל ומניעתו מלהשתתף בתחרויות רק בשל היותו שומר מצוות מהווה פגיעה חמורה בעיקרון השוויון בכלל ובשוויון ההזדמנויות בפרט. עוד טוענים השניים כי בנוסף לכך קביעת תחרויות ע"י איגוד הסייף בימי השבת, פוגעת פגיעה קשה בחירותו של פרייליך ובחופש הדת שלו כאשר הסיבה היחידה שמונעת ממנו ליטול חלק בתחרויות היא עובדת היותו שומר מצוות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים