שתף קטע נבחר

סקרים בארה"ב: יתרון של 9-5 אחוזים לאובאמה

לפי הסקר של "וושינגטון פוסט", אובאמה מוביל ב-9 אחוזים על מקיין. סקר של "רויטרס" מגלה כי המועמד הרפובליקני צמצם את הפער ל-5 אחוזים. עם זאת, על-פי חישוב האלקטורים, אובאמה מתקרב לבית הלבן

שבוע וחצי לפני הבחירות לנשיאות ארצות הברית - המועמד הדמוקרטי מתקרב לבית הלבן: סקר המעקב היומי של "וושינגטון פוסט" ורשת איי-בי-סי, שהתפרסם הלילה (יום א'), מעניק לאובאמה 9 אחוזים יתרון על ג'ון מקיין. מאז החל המעקב היומי הזה, בדיוק לפני שבוע, מוביל אובאמה בקביעות בפער של 9 עד 11 אחוזים. גם סקר מעקב יומי של מכון "גאלופ" מעניק לאובאמה פער של 9 אחוזים. עם זאת, על-פי סקר רויטרס הפער בין השניים הוא רק 5 אחוזים.

 

תשעה אחוזים בשלב זה של המרוץ הוא פער משמעותי ביותר, בהתחשב בעובדה שמיליוני אמריקנים כבר מצביעים ואינם ממתינים ליום הבחירות ב-4 בנובמבר. למשל, מיליון וחצי איש כבר הצביעו בפלורידה - ביניהם אשה בת 105 שמיהרה לממש את זכותה הדמוקרטית. הנשיא ג'ורג' בוש ורעייתו לורה הצביעו אף הם בסוף השבוע בטקסס.

 

מסקר נוסף של רויטרס - עולה כי אובאמה מקבל 49 אחוזים ומקיין 44 אחוזים. עורכי הסקר מסרו כי תיתכן סטייה של עד 2.9% בתוצאותיו. 

 

רשת אן-בי-סי, שההערכות שלה לגבי מצב האלקטורים משמשות בסיס לכיסוי של כלי תקשורת רבים, העריכה לקראת סוף השבוע שברק אובאמה מצליח לברוח בסקרים המקומיים ליריבו ג'ון מקיין בשתי מדינות מתנדנדות - וירג'יניה וקולורדו - והן נחשבות עכשיו ל"נוטות לאובאמה". יחד עם שתי המדינות הללו, עובר אובאמה את 270 האלקטורים הנדרשים לנצח בבחירות לנשיאות.

 

האלקטורים: יתרון גדול לאובאמה

הספירה של אן-בי-סי עד סוף השבוע היתה שלאובאמה יש 264 אלקטורים, לג'ון מקיין 163 - לגבי זהות 111 האלקטורים האחרים לא התקבלה הכרעה. בתוספת של וירג'יניה וקולורדו יש לאובאמה 286 אלקטורים, כשגם נוואדה מתקרבת למועמד הדמוקרטי לנשיאות והיא עשוי להעניק לו עוד חמישה אלקטורים בדרך ל-291.

 

אם החישוב של רשת אן-בי-סי נכון, וההצבעה בפועל תאמת את המפה האלקטורלית, הרי שאובאמה יוכל לנצח בבחירות מבלי לזכות במדינות פלורידה, אוהיו ופנסילבניה. לפי ממוצע הסקרים מוביל אובאמה בפנסילבניה ואוהיו ורק בפלורידה מתנהל מאבק צמוד.

 

יצויין כי המפה של אן-בי-סי היא הזהירה ביותר. האתר הנקרא "פוליטיקו" מתבסס על ממוצע הסקרים ומעניק לאובאמה יתרון גדול בהרבה של 375 אלקטורים לעומת 163 בלבד למקיין.

 

הספירה של קרל רוב, הגורו הפוליטי של ג'ורג' בוש, אינה שונה בהרבה. רוב מעניק לאובאמה 306 אלקטורים ולמקיין 171, עם 61 אלקטורים מתנדנדים. במצב הסקרים הנוכחי, גם האסטרטג הרפובליקני המוערך, מתקשה לראות כיצד מקיין מנצח.

לפי חישובי מטה המועמד הרפובליקני לנשיאות, הוא צריך לנצח בפנסילבניה (21 אלקטורים) שבה ניצח המועמד הדמוקרטי ג'ון קרי לפני ארבע שנים. בשלב זה מקיין מפגר בפנסילבניה ב-13 אחוזים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אובאמה. מתקרב לבית הלבן
צילום: AP
מקיין. פער קטן על-פי סקר רויטרס
צילום: AP
מומלצים