שתף קטע נבחר

לבני נכשלה - כמו פרס

כישלונה של ציפי לבני במלאכת המרכבה הוא השני בתולדות המדינה. בפעם הקודמת היה זה שמעון פרס, אליו היא עולה היום לרגל. תזכורת למה שרבין כינה "התרגיל המסריח", ונגמר ב"אברשה, חזור הביתה" של שמיר

18 שנים וחצי אחרי ששמעון פרס, האיש עליו הוטל להקים את הממשלה ב-1990, הגיע למשכן נשיא המדינה והודיע לו כי נכשל להקים ממשלה - תגיע היום (א') ציפי לבני אל הנשיא פרס. זו תהיה הפעם השנייה מאז קום המדינה שמועמד לא מצליח להקים ממשלה - כישלון שזכה בשעתו לכינוי "התרגיל המסריח" על-ידי יצחק רבין.

 

 

לאחר הבחירות ב-1988 עמד יצחק שמיר בראש ממשלת אחדות, בה היו שותפות הליכוד, המערך, המפד"ל, ש"ס ואגודת ישראל. בקואליציה היו יותר מ-90 חברי כנסת. ב-15 במרס 1990, אחרי שחיים רמון וכמה חברי כנסת מהמערך - בהוראת פרס שיכנעו את ש"ס לתמוך בהם, נפלה הממשלה בפעם הראשונה והיחידה בהצבעת אי-אמון. יו"ר ש"ס דאז אריה דרעי "עשה תרגיל" וחמישה חברי מפלגתו נעדרו מההצבעה.


הכותרת של "ידיעות אחרונות" ב-16 במרס 1990

 

לאחר שהממשלה נפלה, הכריז פרס בחגיגיות: "הממשלה שנקים תקדם במהירות את תהליך השלום, לאחר שהממשלה הזו שיתקה את התהליך. לאחר מכן הטיל הנשיא דאז, חיים הרצוג, את מלאכת הרכבת הממשלה על פרס - שהיה ממלא מקום ראש הממשלה ושר האוצר בממשלת שמיר. לאחר שהוטל עליו להרכיב ממשלה, אמר פרס: "אני רוצה לעשות את זה קצר ומהר, העבודה רבה ואסור לבזבז רגע". 

 

פרס ניסה להקים ממשלת שמאל-חרדים, אך גם אז החרדים מנעו את הקמת הממשלה. הרב אלעזר שך נאם את "נאום השפנים" ב-26 במרס. הרב תקף את המערך במילים קשות מול קהל תומכים באולם הספורט ב"יד אליהו". הוא אמר כי המערך ניתק את עצמו מהתורה, מן השבת ומן העבר. הוא לא חסך בביקורת מהקיבוצים. הוא אמר שיש קיבוצים שלא יודעים מה זה יום כיפור, שבת ומקווה והם מגדלים שפנים וחזירים.

 

שכנועים, פיתויים ואברשה שריר

לאחר אותו נאום - ממש כמו עכשיו - החליט מנהיגה הרוחני של ש"ס, הרב עובדיה יוסף, שמפלגתו לא תצטרף לממשלה בראשות המערך. פרס "נתקע" עם 60 חברי כנסת שתמכו בו והוא היה צריך לצרף עוד אחד. הח"כ ה-61 היה בסופו של דבר אברהם שריר, שפרש עם יצחק מודעי מהליכוד. לאחר מכן יקרא לו שמיר "אברשה, חזור הביתה". פרס ניסה לשכנע גם את מודעי והציע לו את תיק האוצר. בין לבין התקיימה הפגנת רבבות בכיכר מלכי ישראל, בה קראו ההמונים לשנות את שיטת הממשל.


גיבורי התרגיל ב-1990, מתוך "ידיעות אחרונות"

 

11 באפריל היה צריך להיות יומו הגדול של פרס - הוא התכונן להציג ממשלה של 61 ח"כים מהמערך, רצ, שינוי, מפ"ם, אגודת ישראל ובתמיכת המפלגות הערביות. אבל משהו קרה באותו יום - חברי הכנסת אברהם ורדיגר ואליעזר מזרחי מאגודת ישראל - נעלמו. פרס נכנס ללחץ, כי ידע שרק 59 ח"כים תומכים בו ומיהר לבקש ארכה להרכיב ממשלה מהנשיא. בתום הארכה הוא הרים ידיים והודה שנכשל.

 

הרצוג הטיל את מלאכת הרכבת הממשלה על שמיר וב-11 ביוני הוא הציג את ממשלתו בכנסת. היו חברים בה - הליכוד, המפד"ל, המפלגה לקידום הרעיון הציוני של מודעי, ש"ס, צומת, מולדת, דגל התורה, אגודת ישראל והתחייה. אפרים גור, שעשה את הדרך מהעבודה לליכוד, מונה לתפקיד סגן שר התקשורת ולאחר מכן סגן שר התחבורה.


הכותרת מ-27 באפריל 1990

 

כמעט נכשל

ארבע שנים קודם לכן, התקשה פרס להקים ממשלה - לאחר שהנשיא הרצוג הטיל עליו את מלאכת ההרכבה. המערך לא הצליחה להקים ממשלה - לאחר שהחרדים הפנו לפרס את הגב. לליכוד לא היה מספיק חברי כנסת כדי להקים ממשלת ימין. בסוף נמצא הפתרון: רוטציה - שמעון פרס יכהן שנתיים כראש הממשלה ולאחר מכן הוא יתפטר ויפנה את מקומו ליצחק

 שמיר. גם בממשלה הזו היו יותר מ-90 חברי כנסת והיא כללה את המערך, הליכוד, ש"ס, מפד"ל, שינוי ואומץ. יחד, מפלגתו של עזר ויצמן, הצטרפה למערך לאחר שחמשת חברי מפ"ם פרשו ממנה.

 

ובחזרה להווה: לבני - עליה הוטל להרכיב את הממשלה הבאה לאחר התפטרותו של אהוד אולמרט - לא הצליחה להרכיב ממשלה, לאחר שש"ס הודיעה כי היא מעדיפה להישאר בחוץ. בהתייעצויות שערכה, התקבלה ההחלטה ללכת לבחירות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אברשה חזר הביתה. שמיר
צילום: זום 77
שותפות גורל. פרס ולבני
צילום: משה מילנר, לע"מ
טבע את הביטוי. רבין
צילום: מאיר פרטוש
בחש מאחורי הקלעים. דרעי
צילום: אלכס קולומויסקי
שפנים וקיבוצים. הרב שך
צילום רפרודוקציה: מיכאל קרמר
מומלצים