שתף קטע נבחר

מנכ"ל דורגז לשעבר, צבי מור, ייכנס לכלא

בית המשפט הרשיע את מנכ"ל דורגז בעבירה על חוק ההגבלים העסקיים בגין מעורבותו בפרשת קרטל הגז

בית המשפט המחוזי בירושלים הרשיע היום (א') את מנכ"ל דורגז לשעבר, צבי מור, בעבירות על חוק ההגבלים העסקיים בגין הסדרים כובלים בענף הגז במסגרת קרטל חברות הגז.  

 

פרשנות: קרטל חברות הגז - עברו על החוק כי זה השתלם להם

 

על מור נגזרו עונש של ארבעה חודשי מאסר בפועל ללא אפשרות לריצוי בדרך של עבודות שירות, וכן מאסר על תנאי לשנה במידה שיעבור על חוק ההגבלים העסקיים בשלוש השנים הקרובות, וקנס כספי של 950 אלף שקל. בנוסף, הוסכם כי בהתאם לסעיף 226 לחוק החברות, הוא לא יוכל לכהן עוד כדירקטור בחברות ציבוריות.

 

מור הודה בעבירות על חוק ההגבלים העסקיים, הכוללות הסדרים כובלים בענף הגז. לפי כתב האישום, עברו הצדדים לקרטל על חוק ההגבלים העסקיים ופגעו בתחרות בכך שחילקו ביניהם את השוק לפי לקוחות במגזר הביתי ובמגזר התעשייתי-מסחרי. העבירות בהן הודה הינן מהחמורות בתחום ההגבלים העסקיים. החברות שהיו שותפות בקרטל החזיקו בלמעלה מ- 90 אחוז משוק הגז.

 

מור הודה עוד כי חלוקת השוק התבצעה באמצעות פגישות משותפות של נציגי הצדדים לקרטל, בהן נקבע כיצד יחולקו ביניהם הלקוחות. כמו כן, במסגרת הקרטל, הוכנו רשימות חלוקה ובוצעו סיורי שטח משותפים לצורך חלוקת הלקוחות החדשים בין הצדדים לקרטל.

 

רעייתו של מור מסרה בתגובה: "אנחנו סבורים שהמחיר כבד מאוד, אך הגענו למסקנה כי עינוי הדין הכרוך בניהול המשפט הארוך הוא בלתי נסבל מבחינתנו. הנסיבות האישיות והנזקים הנפשיים שפורטו בפני בית המשפט בדלתיים סגורות אילצו אותנו להסכים לעיסקה, שבכל קנה מידה הינה חמורה ביחס לחלקו של צבי בהסדר הכובל. כל מה שאנו רוצים כעת זה לשים את הפרשה הזו מאחורינו ולפתוח דף חדש עבור צבי והמשפחה".

 

מור הוא השני שנכנס לכלא

הפרשה, המכונה "קרטל הגז" התרחשה בשנות ה-90. חקירה של הממונה על ההגבלים העסקיים חשפה כי פזגז, אמישראגז, סופרגז ודורגז השתתפו בשנים 1994-1997 הסדר שכלל הסכמה ביניהן לפיה הן נמנעו מלקחת זו מזו לקוחות קיימים וחילקו ביניהן את רוכשי הגז החדשים במגזר הביתי.

 

גזר הדין שהוטל על מור הוא עונש המאסר השני שמוטל בפועל על מנהלים שהשתתפו בפרשה. המנהל הקודם שנכנס לכלא היה מנכ"ל סופרגז, משה אולדק, שהורשע גם הוא באשמת הסדרים כובלים בתחום הגז. אולדק נכנס לכלא בפברואר וריצה מאה ימי מאסר בפועל (שלושה חודשים ועשרה ימים), ללא אפשרות להמרה לעבודות שירות, ונגזרו עליו שנת מאסר על תנאי וקנס אישי של 150 אלף שקל. יצויין כי אולדק המשיך לשמש כמנכ"ל החברה גם בזמן שישב בכלא, וממשיך למלא את התפקיד עד כה.

 

רשות ההגבלים ממשיכה לנהל בימים אלה הליכים פליליים נגד דורגז, פזגז וחברת גז יגל, המואשמות בתיאום מחירים ובחלוקת שוק.

 

מור שימש כבכיר בקבוצת דור במשך שנים רבות. לאחר שפרש מתפקידו כמנכ"ל דורגז, שימש כיו"ר דור כימיקלים, עד שהתפטר בשנת 2005. זאת, לאחר שאולץ, לפי דרישת רשות ניירות ערך, להחזיר לחברה 527 אלף אירו שקיבל שלא כדין מחברה בת זרה של דור כימיקלים. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים