שתף קטע נבחר

לבני לפרס: יבחר העם את מנהיגיו, אני אנצח

יו"ר קדימה בישרה לנשיא על כשלון המגעים להקמת ממשלה וביקשה ממנו להכריז על קיום בחירות, כי "לציבור נמאס מהפוליטיקות". פרס הבהיר שיוועד לפני כן עם נציגי הסיעות. "לא הייתי מוכנה למשכן את עתידה של המדינה", אמרה לבני

עכשיו זה רשמי - לבני מבקשת בחירות: אחרי שלא הצליחה להרכיב ממשלה, הודיעה אחר הצהריים (יום א') שרת החוץ ציפי לבני, לנשיא המדינה, שמעון פרס, כי נכשלה במשימתה. "יבחר העם את מנהיגיו", אמרה לנשיא, והצהירה כי תנצח בבחירות המוקדמות. השניים ניהלו שיחה פוליטית-אישית מול המצלמות.

 

לבני ניסתה לשכנע את פרס שלא להתעכב לפני ההכרזה על בחירות, ואילו הנשיא השיב בעדינות, "כמובן שלדעתך תהיה חשיבות רבה", אך הבהיר שלפי החוק לרשותו שלושה ימים למגעים עם ראשי סיעות הכנסת.

 

"אני רוצה להודות לך מקרב לב על המאמצים המאוד רציניים והמאוד כנים שעשית להקים ממשלה בתנאים שאינם פשוטים  - לא חיצוניים ולא פנימיים", אמר הנשיא.

 "אני רוצה להגיד שהפתעת לפני הזמן, יש לך כמעט עוד שבוע ימים".

 

לבני השיבה: "התברר מיד לאחר החג שבעצם מיצוי התהליך לא דורש עוד זמן... לציבור נמאס גם מהפוליטיקות. ואם אתה יודע שהזמן לא תורם להשגת הפתרון אז זמן לא יעזור, הוא רק ממשיך את האי-ודאות, ולכן הגעתי להחלטה הזאת".

 

פרס הצהיר: "בעקבות הודעתך זו בדעתי להזמין את הסיעות השונות, למסור להם את אשר מסרת לי, לשמוע את דעתם. לפי החוק, אני צריך תוך שלושה ימים להודיע ליו"ר הכנסת על המסקנות, אם אני רואה שהדעות יהיו מגובשות בכל המקומות. יכול להיות שזה יהיה יותר מוקדם, ודמוקרטיה רגילה בבחירות, לפעמים הבחירות הן לא בזמן - אבל בחירות אינן טרגדיה, הבעיה היא רק הזמן והשיטה".

 

לבני ביקשה להעיר בעניין זה: "למיטב זכרוני, גם כשבאו בסיבוב הראשון אז בעצם מלבד אותה קבוצה שהמליצה עליי נדמה לי שכל שאר הסיעות אמרו שהן מעדיפות בחירות". פרס ענה בעקיצה למפלגת העבודה, שהמליצה על אהוד ברק: "יש רק קבוצה אחת שהציעה מועמד אחר שאינו ח"כ, ולכן לא יכולתי להביא את זה בחשבון".

 

"מי שמוכר את מה שהוא מאמין בו - לא ראוי לכסא"

לאחר השיחה עם הנשיא, נשאה לבני נאום קצר - שהבהיר שמערכת הבחירות כבר בעיצומה. "הייתי מוכנה גם לשלם מחיר להקמת ממשלה, אבל עד לרגע האחרון לא הייתי מוכנה למשכן את עתידה הכלכלי והמדיני של ישראל, ולא את התקווה לעתיד טוב יותר פוליטיקה אחרת", אמרה, ושוב האשימה את ש"ס בדרישות מופרזות.

 

"פעלתי במשא ומתן בנפש חפצה, קראתי להקמת ממשלת אחדות לאומית, קיבלתי החלטה לשתף פעולה עם שותפים אחדים כי אני מאמינה בהסכמות נדרשות במדינה כל כך מקוטבת.

 החלטתי לתת תמיכות כספיות למשפחות נזקקות, למרות הקיצוצים התקציביים, כי אני מאמינה בחובתה של ממשלה לתת מענה לצרכים חברתיים ובלבד שאינם צרכים סקטוריאליים צרים.

 

"בעיני ראש ממשלה נבחר כדי לקדם את ענייניה של המדינה קודם כל, בעיני אם מישהו מוכן למכור את מה שהוא מאמין בו בשביל כיסא, הוא לא ראוי לשבת עליו. זה לא סוד שהציבור בישראל מאס בפוליטיקה. אני מכירה היטב את המגרש הפוליטי, ובוחרת להתנהל בו בדרכי, ואת הדרך של כל אחת ואחד מאיתנו, ישפוט הציבור".

 

ניסיונות עקרים של הרגע האחרון

לקראת בואה של לבני לבית הנשיא נעשו מאמצים גדולים לקבוע פגישה בין יו"ר קדימה, ליו"ר ש"ס, אלי ישי, או לפחות ליצור ציר הידברות משותף שייאפשר שילוב ש"ס בממשלה חדשה. ואולם שני הצדדים התייחסו לכך בביטול. מקורבי השרה לבני אומרים כי לא נעשה ניסיון לייצר פגישה בינה לבין ישי. לדבריהם "אף אחד לא דיבר איתנו". בסביבת ישי אמרו כי "לא קורה שום דבר ואין שום שינוי".

 

לבני קיבלה את מלאכת הרכבת הממשלה ב-22 בספטמבר. לאחר שלא הצליח להרכיב קואליציה בתוך 28 ימים, החליט פרס להעניק לה ארכה של 14 יום. למרות שהמועד האחרון שלבני יכולה להודיע כי הצליחה במשמיתה הוא 4 בנובמבר - היא החליטה להודיע על כישלונה כבר עכשיו. בזמן המשא ומתן הגיעה לבני לסיכומים בראשי תיבות עם העבודה והיתה קרובה להסכם עם מרצ - בעוד שהמשא ומתן עם ש"ס, יהדות התורה והגמלאים לא הביא תוצאות.

 

הלילה אמרה לבני ל-ynet כי יש דברים שלא ניתן להיעתר להם במשא ומתן. יו"ר קדימה סיפרה, כי במהלך המשא ומתן הקואליציוני דרשו הסיעות השונות דרישות במיליארדי שקלים, וכן את התחייבותה שלא לדון בנושא ירושלים במשא ומתן עם הפלסטינים. "יש דברים שאי אפשר למכור את המדינה לכבודם", היא אמרה.

 

פרס, שלא רוצה לבזז זמן, נערך לקיים עוד היום דיונים עם ראשי סיעות הכנסת, כדי לבחון את האפשרויות לפני פתיחת מושב החורף מחר אחר הצהריים. בינתיים, התקיימו היום דיונים לגבי מועד לבחירות. שר בכיר בממשלה אמר ל-ynet כי עלתה האפשרות לקיים את הבחירות בעוד 111 ימים - 21 יום בהם ינסה מועמד אחר להרכיב ממשלה ועוד 90 יום הקבועים בחוק. עם זאת, הוא אמר כי קיימת אפשרות למועד אחר - שיוסכם על המפלגות.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
לבני בבית הנשיא
צילום: גיל יוחנן
מומלצים