שתף קטע נבחר

ש"ס: הטענות על סחטנות יחזרו ללבני כבומרנג

במפלגה החרדית זועמים על האשמתם בהכשלת גיבוש הממשלה, ומבהירים כי הטעויות של יו"ר קדימה הן שגרמו לפיצוץ המו"מ. "לא סחטנו אף אחד, לבני עשתה טעויות קשות ולא הבינה שלא כולם עומדים אצלה בתור"

"האשמת ש"ס בסחטנות תפעל כבומרנג נגד ציפי לבני עצמה", כך אמר היום (יום א') בכיר בש"ס ל-ynet בעקבות התקפות אנשי קדימה נגד ש"ס עם פיצוץ המשא ומתן הקואליציוני. "לא סחטנו אף אחד. התנהל משא ומתן כמקובל, אלא שלבני עשתה טעויות קשות. לצערי הטעויות נמשכות גם אחרי", הבהיר.

 

בכירים בש"ס הבהירו היום כי חוסר ההסכמה בין שתי המפלגות, שהביא בסופו של דבר להודעתה של לבני כי ברצונה ללכת לבחירות, נבעה מצעדיהם השגויים של אנשי קדימה. "ההתנהלות של לבני וצוות המשא ומתן של קדימה הייתה לא גמישה ולא חכמה", טענו. "לבני לא הבינה שהיא לא באה מעמדת ראש ממשלה נבחר שכולם עומדים אצלו בתור להיכנס לקואליציה. גם אחרי שהחל המשא ומתן, קיבלנו הצעות לא רציניות.

 

"למשל, הם הסכימו בסוף על 950 מליון שקל, 650 מליון לקצבאות ועוד 300 מליון שקל לישיבות. באנו ואמרנו להם - תעזבו את החלוקה הזאת. אנחנו רוצים לחלק את הכסף 800 מליון לקצבאות ו-100 מליון לישיבות, כי יש לנו מחויבות למשפחות ברוכות ילדים. הם לא הסכימו", טען.

 

לדבריו, אנשי לבני לא לקחו ברצינות מספקת את דרישות המפלגה. "אמרנו להם, אם זאת ההצעה האחרונה שלכם, הרב יוסף ומועצת חכמי התורה לא יקבלו. אבל הם חשבו שאנו מושכים את המשא ומתן, שזה משחק. לא שינה שאמרנו להם שזה לא יעבור. זה משחק ולש"ס לא נותרה ברירה. לא הייתה מחלוקת בתוך ש"ס, הייתה הסכמה. לא היה ויכוח בין השר ישי לשר אטיאס. להיפך, שניהם הסכימו, גם שני השרים האחרים, יצחק כהן ומשולם נהרי וגם מועצת חכמי התורה שבמצב זה אין לשבת עם לבני בממשלה", אמר הבכיר.

 

שר התקשורת אריאל אטיאס, שניהל חלק מהמגעים מול ש"ס ונחשב למתון בין אנשי המפלגה, השמיע את אותן אזהרות כבר בסוף השבוע. "ביקשנו מיליארד וחצי שקלים, התפשרנו על מיליארד ואתם נותנים רק 950 מליון שקל. אפשר להעביר את זה, אבל תנו לנו את מרחב התמרון. אנחנו צריכים את הרוב המוחלט של הכסף לקצבאות. אם תעמדו על זה - לא תהיה ממשלה", אמר.  

 

לדברי גורם בכיר בש"ס, לבני ואנשיה לא קיבלו את האזהרה - והתוצאה היא כישלון השיחות. "אפשר היה לגמור את הכול ביום חמישי, אבל הטעויות של קדימה הביאו לפיצוץ. זאת הסיבה לכך שאין ממשלה ולא שום הצעות לדילים או הכפלת סכומי כסף והתחייבויות על ידי בנימין נתניהו".

 

במפלגה החרדית מביטים כעת קדימה, לעבר הבחירות. "עכשיו אין דרך להחזיר את הדברים לאחור. נלך לבחירות ונראה מה יהיה, כמה כסף יוצא על המהלך הזה, על המשא ומתן הקואליציוני מול כל המפלגות. העלויות תהיינה גדולות בהרבה. אנו מחויבים לציבור שלנו. כך פעלנו וכך נפעל גם כל מי שיבחר, יהיו אלה הליכוד או קדימה או כל מפלגה אחרת. קדימה יכולים להלין רק על עצמם", סיכם הבכיר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
תינזק? ציפי לבני
צילום: ירון ברנר
ההאשמות נגד ישי יחזרו
צילום: גיל יוחנן
מומלצים