שתף קטע נבחר

ארה"ב תקפה בסוריה, לפחות 8 נהרגו

על פי דיווחים בסוריה - מסוקי ארה"ב הנחיתו חיילים בעיירה אל-בוקמאל, ליד גבול עיראק. הם פרצו למבנה בשלבי בנייה והרגו לפחות 8 בני אדם, בהם אשה. גורם ביטחוני בכיר אמר ל-ynet: לישראל אין קשר לתקיפה

התקפה יוצאת דופן בשטח סוריה. מסוקים אמריקנים תקפו לפנות ערב (יום א') מטרות בשטח סוריה. מדיווחים ראשונים שפורסמו בטלוויזיה הסורית עולה כי כמה מסוקים השתתפו בתקיפה וכי חלקה נערכה באמצעות כוחות פשיטה שהורדו מהמסוקים. עדיין לא ידוע מה היו מטרות התקיפה והאם זו הוכתרה בהצלחה. גורם רשמי בצבא ארה"ב המוצב בבגדד שנשאל על התקרית טען כי "הפרטים נבדקים".

 

גורם ביטחוני בכיר אמר ל-ynet כי ישראל אינה מעורבת בתקרית. גורמי מודיעין בישראל העריכו, זמן קצר לאחר שנודע על התקיפה, כי היעד היו אנשים הקשורים בארגון אל-קאעידה. תקיפות אמריקניות על מוקדי טרור בעיראק אינן נדירות, אך זו הפעם הראשונה שצבא ארה"ב פועל בשטח סוריה.

 

לפי הדיווח בטלוויזיה הסורית, ארבעה מסוקים אמריקנים חדרו לאזור הנמצא בין העיירה אבו-קמאל לכפר א-סוכריה, שבמחוז דיר א-זור, שמונה קילומטרים בעומק השטח הסורי, סמוך לגבול עם עיראק. חיילים אמריקנים פרצו לתוך מבנה אזרחי שהיה בבנייה.

  

סוכנות הידיעות הגרמנית DPA דיווחה כי שני המסוקים שהשתתפו בפשיטה נחתו במקום, בעוד שני מסוקים נוספים מרחפים באוויר בסמוך. לפי הדיווח, משני המסוקים ירדו שמונה חיילים שפתחו באש לעבר קבוצת פועלי בניין. זמן קצר לאחר התקיפה - המריאו המסוקים והסתלקו. מקור הסברתי בכיר בסוריה מסר כי "החיילים האמריקנים פתחו באש לעבר פועלים במקום. מהירי נהרגו שמונה בני אדם, ובכלל זה אשה ושומר של המבנה".

  

לפי עדויות תושבים במקום, מטרת התקיפה הייתה הבית ויושביו. גבר וארבעת בניו, וכן שני בני אדם שעבדו במקום - נהרגו. לפי דיווח אחר, בתקרית היו תשעה הרוגים. 

 

אזור התארגנות לחוליות טרור בעיראק

מקורות בבית החולים הממשלתי "אל-באסל" בעיר אבו-קמאל מסרו לסוכנות הידיעות הגרמנית כי כמה גופות וארבעה פצועים הגיעו אליהם וכי הפצועים הועברו לחדרי ניתוח. אותם המקורות ציינו כי כולם נפגעו מקליעים שנורו לעברם.

 

האזור בו אירעה התקיפה סמוך לעיר העיראקית קאים, שנחשבת לתחנת מעבר גדולה לחמושים, כלי נשק וכסף המיועד להתקוממות הסונית בעיראק.

 

אם אכן מטרת הפעולה היתה פגיעה בחוליית טרור איסלאמי-רדיקלי, הרי שההערכות הן שחולייה שכזאת היא שביצעה לפני חודש את פיצוץ מכונית התופת בדמשק, שבו נהרגו 17 בני אדם.

 

לפני למעלה משנה, תקפה ישראל מתקן בדיר א-זור, שבדיון בפנטגון נטען שהיה כור גרעיני שנבנה בסיוע צפון קוריאה. השבועון "דיפנס ניוז" דיווח כי הנשיא האמריקני, ג'ורג' בוש, כינה את את תקיפת חיל האוויר "פעולת מנע חשובה", בשיחות שקיים בעת ביקורו בישראל.

 

בהכנת הידיעה השתתף חנן גרינברג
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מסוק אמריקני (ארכיון)
צילום: רויטרס
מומלצים