שתף קטע נבחר

סיוע חירום של 16.5 מיליארד דולר לאוקראינה

קרן המטבע הבינלאומית תעניק לאוקראינה הלוואה מסובסדת, לבקשת הבנק המרכזי במדינה. התנאי: רפורמות כלכליות, קיצוץ תקציבי ושינויי חקיקה. ערב הענקת הסיוע התגברו ההתרעות מפני קריסה טוטאלית של כלכלת אוקראינה

קרן המטבע הבינלאומית תעניק סיוע חירום לאוקראינה, במסגרתו תועבר לה הלוואה מסובסדת של 16.5 מיליארד דולר. זאת, בעקבות פנייה רשמית של הבנק המרכזי של אוקראינה לקרן לפני כשבוע, בה ביקש הבנק להעניק למדינה אשראי של 14 מיליארד דולר.

 

 

יו"ר קרן המטבע, דומיניק שטראוס-קהאן, אישר אתמול (א') את העברת הסיוע, אך דרש ממשרד האוצר של אוקראינה שורה של התחייבויות, ביניהן עריכת רפורמות כלכליות, אשר יחזירו את האיזון הנכון למערכת הפיננסית המקומית. בקרן המטבע אף דורשים מאוקראינה קיצוץ תקציבי נרחב, שינוי בחוק הבנקים - אשר יבטיח יציבות לכל המערכת הבנקאית - ועוד מספר חוקים, אשר הפרלמנט המקומי יצטרך לאשר בימים הקרובים. רק לאחר שאוקראינה תעמוד בדרישות שהוצבו לה, היא תוכל לקבל את ההלוואה.

 

"תוכנית הסיוע נועדה להשיב את היציבות הכלכלית לאוקראינה, להוריד את תלותה של המדינה בגורמים כלכליים חיצוניים ולהפחית את קצב האינפלציה השנתי", אמר אתמול שטראוס-קהאן.

 

 

"הסיוע של קרן המטבע פותח פתח לחילוץ הכלכלה מהמשבר ולשיתוף פעולה הדוק עם גופים פיננסיים בינלאומיים, החזרת האמון של הציבור הרחב במערכת הבנקאית והמשך פעילות סדירה של המשק", נכתב בהודעה רשמית של משרד האוצר האוקראיני.

 

ביטוח לפקדונות הבנקים

במקביל, הודיע נשיא המדינה, ויקטור יושצ'נקו, כי הוא פורס רשת בטחון לציבור ומבטח את הפקדונות בבנקים המקומיים עד גובה של 17 אלף דולר, זאת בשל ריבוי השמועות על קריסה של המערכת הבנקאית ופאניקה שאחזה בתושבים, שמיהרו למשוך כספים מהחשבונות.

 

ערב הענקת הסיוע התגברו ההתרעות מפני קריסה טוטאלית של כלכלת אוקראינה. חברת דירוג האשראי סטנדרד אנד פורס הפחיתה את דירוג האשראי של אוקראינה מ- +B ל-B, בהורדת דירוג שנייה בתוך חצי שנה, שמשמעותה היא ייקור הריבית שתיגבה על הלוואות שייטלו הממשלה וגורמים מקומיים בחו"ל.

 

התחזית לגבי כלכלת אוקראינה נותרה שלילית, ועקב כך עשוייה S&P להוריד שוב את הדירוג בקרוב. בסקירתם אודות המערכת הפיננסית האוקראינית כותבים כלכלני החברה, כי הממשלה המקומית נאלצת להוציא כספים רבים על התמודדות עם משבר האשראי.

פורסם לראשונה 26/10/2008 20:29

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פורס רשת ביטחון. יושצ'נקו
צילום: איי פי
מומלצים