שתף קטע נבחר

הוגשה הצעת החוק לבחירות תוך 90 יום

הצעת החוק לקיום בחירות בזק תוך 90 יום הונחה על שולחן הכנסת על ידי יו"ר סיעת קדימה, ח"כ יואל חסון, בתיאום עם ראש מפלגתו, ציפי לבני. גורמים במערכת הפוליטית חוששים שחקיקת חוק דווקא תאריך את משך הזמן עד הבחירות

ישראל בדרך לבחירות: יושב ראש סיעת קדימה, ח"כ יואל חסון, הגיש הבוקר (יום ב') את הצעת החוק לקיום בחירות תוך כ-90 ימים. חסון שהגיש את ההצעה בתיאום עם יו"ר קדימה, ציפי לבני.

 

הוא אמר כי "המטרה היא ללכת לבחירות מהירות ככל שניתן ולהביא להכרעת הבוחר. אין לי ספק שקדימה תנצח, ועכשיו כל אלה שצעקו בחירות בחירות צריכים להצטרף להצעת החוק כדי לקצר את התהליך ולהביא לבחירות מהירות".

 

הולכים לבחירות - דיווחים אחרונים:

 

מטרת הצעת החוק היא לקצר את תהליך הבחירות מ-111 ימים - מרגע שהנשיא פרס יודיע ליו"ר הכנסת כי ראה שלא ניתן להרכיב ממשלה - ל-90 ימים באמצעות הצעת החוק. עם זאת קיים חשש לא מבוטל שחקיקה שכזו דווקא תגרום להארכת הזמן עד הבחירות. אם הכנסת תתמהמה בהליכי חקיקה, היא עלולה לגרום לכך שהבחירות יתקיימו במועד שמאוחר מ-111 ימים.

 

גורמים במערכת הפוליטית סבורים שאולי עדיף ללכת ב"מסלול הבטוח" לבחירות בתוך 111 יום על-פי הודעת הנשיא ולא לקחת סיכון מיותר.

 

חסון יגיש היום במקביל לוועדת הכנסת בקשה לקיצור הליכי החקיקה, כדי לקצר את תקופת ההמתנה של כל הצעת חוק לעבור בין מועד הגשתה למועד בו ניתן להעלותה להצבעה (45 ימים). עם זאת ההליכים הם טכניים בלבד, שכן כדי להעביר את הצעת החוק בכנסת דרושה תמיכתן של הסיעות הגדולות וכזו תושג באמצעות משא ומתן פוליטי בין ראשי המפלגות.  

 

מתכוננים לבחירות

אתמול התייצבה לבני אצל נשיא המדינה, שמעון פרס, והכריזה שלא הצליחה להקים ממשלה. אחר כך, נשאה דברים: "בעיני, ראש ממשלה נבחר כדי לקדם את ענייניה של המדינה קודם כל, בעיני אם מישהו מוכן למכור את מה שהוא מאמין בו בשביל כיסא, הוא לא ראוי לשבת עליו. זה לא סוד שהציבור בישראל מאס בפוליטיקה. אני מכירה היטב את המגרש הפוליטי, ובוחרת להתנהל בו בדרכי, ואת הדרך של כל אחת ואחד מאיתנו, ישפוט הציבור".

 

בקדימה מנסים לשמור על המומנטום ומקדמים בחירות בזק. סיעת קדימה הודיעה שתגיש הצעת חוק שלפיה ייערכו הבחירות לכנסת בתוך 90 יום. זאת, במקום 111 ימים כפי שעשויים להיות במידה והכנסת לא תפזר את עצמה.יו"ר סיעת קדימה, ח"כ

יואל חסון, יבקש מוועדת הכנסת לקצר את הליכי החקיקה ואת תקופת הצינון הנדרשת לחוק חדש המונח על שולחן הכנסת.

 

גם בליכוד מאיצים את ההיערכות. בכירים בליכוד העריכו כי הפריימריז על מקום ברשימת הליכוד לכנסת יתקיימו בחודש דצמבר. נתניהו מעוניין בכמה שריונים, נושא שעורר בעבר את זעמם של רוב חברי הכנסת בסיעה המתנגדים לכך.  

 

בחודשים האחרונים הועלו שמות רבים שאותם מעוניין נתניהו להביא לליכוד, ובראשם - הרמטכ"ל לשעבר משה (בוגי) יעלון והשר לשעבר דן מרידור. כמו כן הועלו שמותיהם של אנשי עסקים שונים ודמויות ציבוריות אחרות. נושא השיריונים נחשב רגיש בליכוד והוא מצריך שינויי חוקה. הדבר יכול להצית מאבקים סוערים בשורות המפלגה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הולכת לבחירות. לבני
צילום: גיל יוחנן
חסון. הגיש את הצעת החוק
צילום: גיל יוחנן
הולכים לקלפי
צילום: איי פי
מומלצים