שתף קטע נבחר

נאס"א חושפים: רכב העתיד

נאס"א מתכננים לחזור לירח בשנת 2020, אחרי היעדרות של קרוב ל-50 שנה. לקראת המסע, פיתחו מדענים רכב סיור שיאפשר לאסטרונאוטים לנסוע ברחבי הירח בלי ללבוש חליפות לחץ

נאס"א חשפה את רכב הסיור החללי החדש שהיא מפתחת. הרכב מיועד להצטרף אל הטיסה המאוישת לירח, המתוכננת לשנת 2020. מטרתו לאפשר לאסטרונאוטים לסייר למרחקים ארוכים על פני הירח, מבלי להזדקק לחליפות חלל מסורבלות. קבוצה של מדענים, עורכת ניסויים ברכבי הסיור, בשטח אימונים של נאס"א בבלק פוינט, אריזונה. הרכב הוא מעין תא לחץ על 12 גלגלים, שעוצב כך שיתאים לנסיעה במתווה השטח הסלעי של הירח.

 

"אתם רואים את הדור הבא של חקר הירח" אמר לכתבים דאג קרייג, מנהל הפרויקט בנאס"א. הרכב נוסע במהירות של עד 10 קמ"ש ועובד על בטרייה שאמורה להספיק למסעות של 800 קילומטרים. יש בו שני מושבים ועוד חלל לאספקה שתאפשר לאסטרונאוטים לבצע עליו גיחות ארוכות תווך מחוץ לחללית האם. פיתוחו הוא אחד מני פרויקטים רבים המוקדשים להכנת ציוד מחקר לקראת המסע הבא של האדם אל הירח.

 


רכב העתיד של נאס"א. יותר מרחק, יותר תפוקה, יותר בטיחות (צילום: רויטרס)

 

בפעם האחרונה ששלחה נאס"א אנשים לירח, בראשית שנות ה-70, השתמשו האסטרונאוטים ברכבי שטח פתוחים ורכבו עליהם כשהם לבושים בחליפות לחץ. ברכב החדש, הסביר קרייג, יוכלו האסטרונאוטים לנסוע ללא חליפה, כשתא הנוסעים ישמור על סביבת לחץ "טבעית" לבני אדם. "הם יצטרכו ללבוש את החליפה רק כשיצאו החוצה לאסוף סלעים" אמר האסטרונאוט מייק גרהארד, שמשתתף בפרויקט כנהג ניסוי. "לאורך הנסיעה אתה יכול להיות עם חולצה פשוטה. ולהרגיש נוח לגמרי".

 

גרהארד סבור שבנוסף לנוחיות שהוא מספק, הרכב החדש גם בטוח יותר מרכבי הסיור הקודמים של נאס"א. "הוא מאפשר לחקור שטחים נרחבים יותר, מעלה את התפוקה ולמען האמת הוא גם בטוח יותר. זה רכב העתיד".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מתכוננים ל-2020. נאס"א חוזרים לירח
צילום: רויטרס
מומלצים