שתף קטע נבחר

פרס הודיע בכנסת על בחירות: אל תזלזלו בציבור

מדינת ישראל הולכת לבחירות - ועכשיו זה רשמי. לאחר שסיכם את פגישותיו עם נציגי הסיעות, הודיע הנשיא שמעון פרס ליו"ר הכנסת, דליה איציק, שאפסו הסיכויים לכינון ממשלה חדשה, ויש ללכת לבחירות. איציק בנאומה: מושב הפתיחה הוא גם אקורד הסיום. פרס: להימנע מססמאות סרק

עכשיו זה רשמי - ישראל הולכת לבחירות. נשיא המדינה, שמעון פרס, הגיע אחר הצהריים (יום ב') למשכן הכנסת לקראת פתיחת מושב החורף. הנשיא נפגש עם יו"ר הכנסת, דליה איציק, ואמר לה: "איני רואה אפשרות להרכיב ממשלה". פרס הגיש לאיציק את הדברים במכתב רשמי.

 

בפגישה בין פרס לאיציק השתתפו גם ראש הממשלה, אהוד אולמרט, ויו"ר האופוזיציה, בנימין נתניהו. כאשר מסר פרס לאיציק את מכתבו, היא אמרה לפני שהחלה לקרוא בו: "בואו נראה האם יש כאן הפתעה". אולמרט השיב לה בחיוך, כי "שמעון לא איש של הפתעות".

 

בתום הפגישה המרובעת, נפתח מושב החורף של הכנסת, שיהיה קצר ביותר. יו"ר הכנסת, דליה איציק אמרה בנאומה כי הכינה שלושה נאומים, אחד חגיגי לפתיחת המושב, אחד למקרה של השבעת ממשלה חדשה ולבסוף היא נאלצת לכנס "מושב פתיחה שהוא כנראה אקורד הסיום". איציק שבה על קריאתה למשלת אחדות לאומית, בפרט נוכח המשבר הכלכלי העולמי.

 

לטענתה, "זהו רצונו של הציבור, שמבקש לתת את הכוח למשול, במקום ממשלה שברירית". היא פנתה לחברי הכנסת, ואמרה: "אל לנו להידרדר להשתלחויות פרועות ולהסתה אחד כנגד רעהו. אל לנו לכבול את ידיהן של הכנסת הבאה ושל הממשלה הבאה ביוזמות חקירה חסרות אחריות, גם אם הן מזכות אותנו במחיאות כפיים לרגע".

 

הנשיא בנאומו: הימנעו מססמאות סרק

אחריה עלה לנאום הנשיא, שמעון פרס, שאמר בפתח נאומו כי הודיע לאיציק על החלטתו. לאחר מכן התייחס הנשיא למצב הפוליטי ולכישלון הרכבת ממשלה חדשה: "מושב כנסת זה נפתח על רקע זעזועים פנימיים וחיצוניים המעוררים דאגה רבה בלבו של כל אזרח. התהליך הקשה שבסופו נקטעו ימיה של הממשלה מעורר סימני שאלה, הטורדים כול בית בישראל".

 

לדברי פרס, "הביטחון בתפקודם של מוסדות השלטון נחלש, ועוד יותר, נפגע אמון הציבור בנבחריו. אסור שאמת לא נעימה זו, תוסתר ותידחק מסדר יומנו. זו שעה בה כנסת ישראל והמערכת הפוליטית חייבים לערוך חשבון נפש נוקב. לעולם לא מאוחר לתקן".

 

פרס הזהיר מססמאות סרק: "אל תניחו שסיסמא פשטנית תקנה את לבו של הציבור. המזלזל בתבונתו של הציבור סופו שהציבור יזלזל בו". הוא קרא לדיון מעמיק בחמש סוגיות. "כיצד נבטיח את בטחון ישראל נוכח מגוון האיומים המופנים כלפניו? כיצד נביא לסופו את הסכסוך הישראלי-ערבי ונעניק שלום לעמנו?

 

"כיצד נוביל לשגשוג כלכלי תוך שמירת צדק חברתי? כיצד נשמור על הסולידאריות הפנימית וחוסנה של החברה הישראלית; על שלטון החוק, על שילוב המיעוטים ועל תקינות הממשל? וכיצד נטפח את עתידה של ישראל - את הדור הצעיר שלנו?"

 

כמעט כולם תמכו בבחירות

מרגע ההודעה יחלו להיספר 111 ימים עד לעריכת בחירות כלליות, אלא אם תקבע הכנסת מועד אחר באמצעות חוק לפיזורה - כפי שהגיש הבוקר יו"ר סיעת קדימה, ח"כ יואל חסון. ב-21 הימים הקרובים יוכלו 61 חברי כנסת לפנות לנשיא ולהציע מועמד מטעמם להרכיב ממשלה עוד בכנסת הנוכחית - אפשרות זו הינה קלושה ביותר.

 

פרס נפגש במהלך היום עם נציגי סיעות הכנסת ושמע מהן כי יש ללכת לבחירות. המפלגה היחידה שלא תמכה בעריכת בחירות היא הגמלאים - שהסקרים צופים לה קשיים לעבור את אחוז החסימה. במהלך השיחות הוא שמע בקשות שונות לגבי התאריך. הסיעות הערביות ביקשו שלא לקיים את הבחירות בחורף בשל הגשם, ואילו יהדות התורה ביקשה שלא לערוך אותן בשבוע של ט"ו בשבט.

 

בישיבת סיעת קדימה, שנערכה בצהריים, קראה ציפי לבני לקיים בחירות בהקדם האפשרי: "כבר כמה חודשים שאנחנו נמצאים באי ודאות ולכן החיתוך צריך להיות מהיר. מהרגע שיצאנו לדרך, חשוב שהבחירות יהיו במהירות רבה. חשוב לתת לעם הזה בחזרה את תחושת הוודאות ותחושת היציבות, צריך לזכור שכבר חודשים רבים אנחנו נמצאים במין תקופה כזאת של אי ודאות, לכן החיתוך צריך להיות מהיר ככל שניתן".


פורסם לראשונה 27/10/2008 15:29

 

בהכנת הידיעה השתתפו אמנון מרנדה, אטילה שומפלבי ורונן מדזיני
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פרס בנאומו בכנסת. "לא איש של הפתעות"
צילום: גיל יוחנן
צילום: ערוץ הכנסת
אולמרט. מושב הסיום
צילום: ערוץ הכנסת
יו"ר הכנסת. "לא להידרדר"
צילום: ירון ברנר
מומלצים