שתף קטע נבחר

הונגריה תקבל סיוע מקרן המטבע הבינלאומית

היקף החבילה לא פורסם, אך אנליסטים מעריכים כי הוא יהיה גדול מ-10 מיליארד דולר, ומקור המקורב לממשלה אמר שמדובר בתוכנית "בגודל ועוצמה משכנעים"

הונגריה הגיעה להסכם עם קרן המטבע הבינלאומית והאיחוד האירופי על חבילת הצלה כלכלית רחבה, שכוללת מימון משמעותי.

 

הפורינט התחזק היום בעקבות הדיווח על חבילת הסיוע ל-271 פורינט לאירו, לאחר שצנח בשבוע שעבר לשפל של 285 פורינט לאירו. בשבועות האחרונים איבד המטבע ההונגרי כ-40% מערכו במסחר מול האירו והדולר. 

 

מקרן המטבע נמסר אתמול בלילה שהעסקה תושלם בימים הקרובים, ושהחבילה תחזק את יציבותה קצרת הטווח של כלכלת הונגריה, שנפגעה קשות מהמשבר הפיננסי הגלובלי.

 

הונגריה זקוקה לסיוע של הקרן כדי לשקם את אמון המשקיעים בפורינט

ובאג"ח שלה. שוקי המניות ההונגרים קרסו בשבועות האחרונים, לאחר שמשקיעים זרים נפטרו מנכסים בהונגריה בגלל חששות לגבי המערכת הבנקאית במדינה ומימון החוב החיצוני הגדול שלה.

 

הקרן לא פרסמה את היקף חבילת המימון שתוענק להונגריה, אך אנליסטים מעריכים כי היא תהיה גדולה מ-10 מיליארד דולר. אתמול דווח כי הקרן הגיעה להסכם עקרוני עם אוקראינה על הלוואה בהיקף של 16.5 מיליארד דולר.

 

בשבוע שעבר העלה הבנק המרכזי ההונגרי את הריבית במדינה במפתיע ב-3% ל-11.5% כדי לתמוך במטבע, וכעת הריבית במדינה היא הגבוהה ביותר באיחוד האירופי. הונגריה תלויה מאוד בזרימת הון זר למימון החובות והגירעונות שלה.

 

יו"ר קרן המטבע דומיניק שטראוס קאהן אמר בהודעה: "המדיניות שהונגריה מתכוונת ליישם מצדיקה רמת גישה חריגה למשאבי הקרן. המשתתפים יכללו את קרן המטבע, האיחוד האירופי וכמה ממשלות אירופיות, ביחד עם מוסדות אזורים ואחרים".

 

מקור המקורב לממשלת הונגריה אמר לסוכנות הידיעות רויטרס שהתוכנית היא "בגודל ועוצמה משכנעים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
גשר השרשראות בודפשט הונגריה
צילום: עופר ורדי
מומלצים