שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  הכלב נשך - הבעלים עלולים לשלם ביוקר
  האחריות בגידול כלב לא מסתיימת בדאגה לבריאותו ולאפשרות של קבלת קנס מפקח. אם הידיד הנאמן שלכם דחף, הבהיל, נשך או תקף - אתם עלולים להיגרר למשפט ואף לשלם פיצויים גבוהים במיוחד. משפטן מומחה מסביר כיצד להתגונן במקרה של פגיעה חייתית ואיך לנקוט במשנה זהירות עם ההולכים על ארבע

  איזה כיף לגדל כלב: אפילו שצריך לדאוג לו לכל מחסור, ללכת איתו לבדיקות (כי הוא לא מספר מה כואב לו) לרדת איתו כמה פעמים ביום (וגם בלילה, כשקר, וגם בגשם...) ולמצוא פיתרון מתאים וראוי כשנוסעים לחופש. אבל הוא מחזיר אהבה ללא תנאי - והרי אין כמו אהבת חינם. אבל יש עניין לא נעים אחד: מה קורה כשהידיד החמוד שלכם, שלעולם לא הסתכל אפילו על מישהו בעין עקומה - שלא לדבר על לחשוף שיניים - נושך חס וחלילה את בן השכנים.

   

  לא מדובר על התקיפות הקטלניות, שמסוקרות בעיתונות בצורה רחבה. מדובר דווקא במקרים הפחות דרמטיים - כשכלב רץ וגרם לרוכב אופניים ליפול, מבהיל ילדים בגינה וגורם להם לחבלות, נושך שכן, עובר אורח או כלב אחר, ומקרים דומים. בתי המשפט עוסקים לא מעט בשנים האחרונות בנזקים ופגיעות שכאלה, והקו מאפיין של רובם הוא האחריות של הבעלים החוקיים למעשיו של הכלב.

   

  "האחריות שכרוכה בגידול כלבים ובעלי חיים גדולה לאין שיעור ממה שרבים סוברים. לא מדובר רק באחריות לבריאותו הכלב או לאפשרות של קבלת דו"ח מפקח, אלא גם באחריות לשלום הסביבה שעלולה להיפגע מהם", מסביר ד"ר אסף ורשה, עו"ד המתמחה בביטוח ובנזיקין.

   


  מי אחראי למעשי הכלב? (צילום: ויז'ואל / פוטוס)

   

  נזקי גוף: אחריות מוגברת לבעלי הכלב

  ורשה מציין כי חוסר אחריות בגידול חיית מחמד יכולה לגרור עלויות כספיות גדולות, שעשויות להאמיר לפיצויים של מיליוני שקלים. אחד מפסקי הדין התקדימים שהתקבלו השנה היה כשאדריכל מירושלים נאלץ לפצות אישה שננשכה על ידי כלבו בפניה בצורה חמורה, לאחר שליטפה את הכלב בשער ביתו.

  השופט חייב את הנאשם לשלם פיצויים בסך של 1.7 מיליון שקלים, בנוסף לשכר טירחת עורך דין במאות אלפי שקלים.

   

  מה אומר החוק? "בעלי הכלב מחוייבים להחזיק ברשיון לכלב מגיל שלושה חודשים ומעלה", מסביר ורשה. "הם חייבים למנוע את יציאת הכלב מתחום החצר בה הוא נמצא, אלא אם הכלב מוחזק בידי אדם המסוגל לשלוט בו בכל רגע, ולמנוע מהכלב להשתחרר מהרצועה או לפגוע באחרים".

   

  מגדלים כלבים מגזע מסוכן בבית? שימו לב כי ישנה חובה להציב בכניסה לחצר ובמקום גלוי שלט המכיל את הכיתוב "זהירות כלב", ואף להקפיד כי גודלה של כל אות יהיה לפחות חמישה סנטימטר. "החוק מחמיר אף יותר כאשר מדובר בכלבים שהוגדרו כמסוכנים, ודורש גם זמם על פיו של הכלב וכן שמירה קפדנית ויכולת שליטה גבוהה יותר", מוסיף ורשה.

   

  "החוק אף מסמיך את שר החקלאות להתנות את מתן הרישיון לכלב מסוכן בסירוס, או בכך שהממונה על הוצאת הכלב מהחצר יהיה מעל גיל מסוים. העובר על הוראות החוק צפוי לקנסות, ובמקרים מסוימים אף למאסר לתקופה שיכולה להגיע לשנה".

   

  מגדלים כלב בעל מזג תוקפני אך שאינו מוגדר ככלב מסוכן? ורשה ממליץ לנקוט במשנה זהירות, מאחר שאם יוכח בבית המשפט כי נגרם נזק כלשהו על ידי הכלב, שבעליו היו מודעים לכך שהוא  עשוי לתקוף, הבעלים יאלצו להוכיח בבית המשפט כי לא התרשלו בתפקידם.

   

  "החוק מייחס אחריות מוגברת לבעל הכלב בכל הנוגע לנזקי גוף שייגרמו בגללו ולפיכך, חייב בעליו של הכלב לפצות את הנפגע, גם אם לא הוכחה רשלנות. אחריות זו של בעלי הכלבים להוכיח העדר רשלנות מצידם היא משמעותית מאוד", הוא אומר.

   


  (צילום: ויז'ואל / פוטוס)

   

  "להיות מודעים להשלכות המשפטיות והכלכליות"

   

  כיצד מתגוננים משפטית? קיימות מספר הגנות שהחוק מאפשר להתגונן באמצעותן: נדרש להוכיח בבית המשפט כי הנפגע התגרה בכלב או שתקף את בעלי הכלב או את בני משפחתו. הגנה נוספת קיימת במידה והנפגע נכנס לתוך השטח הפרטי של בעלי הכלב.

   

  ביטחתם את הדירה? שימו לב שהפוליסה מעניקה לכם מענה במידה נגרם נזק על ידי חתול או כלב לצד שלישי. ורשה ממליץ לברר את גבול האחריות הניתן בפוליסה לצד שלישי, מאחר שלדבריו, קיימים הבדלים משמעותיים בין חברות הביטוח ותנאי הכיסוי.

   

  "רצוי שבעלי כלבים, בעיקר אלו המוגדרים ככלבי שמירה, יבחנו את גובה גבול האחריות הנקוב בפוליסה, ויוודאו שלא יפחת ממיליון שקל. חשוב לזכור כי הכיסוי הביטוחי כפוף לעמידה בהוראות החוק, על הכלב להיות חסום בזמם וקשור בעת שמוחזק ברשות הרבים, וכן עליו להיות מחוסן כנדרש בחוק".

   

  עוד מציין ורשה, כי במרבית המקרים, חברות הביטוח לא מעניקות כיסוי עבור אחריות צד ג' לבעלי כלבים המוגדרים על-פי חוק ככלבים מסוכנים. חברות הביטוח מפרטות את סוגי הכלבים שלגביהם אין כיסוי ביטוחי במסגרת האחריות כלפי צד ג' וכדאי לעיין ברשימת סוגי הכלבים המופיעים בדף הרשימה המצורף לתנאים הכלליים של פוליסת הביטוח.

   

  "ברגע שבעלי הכלבים יהיו מודעים להשלכות המשפטיות והכלכליות החמורות הנגזרות מכך, כדאי לטרוח ולעמוד בתנאי החוק והביטוח, מאשר לסבול מעוגמת נפש ופיצוי נזקים גדול לנפגעים", הוא מסכם.

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  באדיבות חדרה אוהבת חיות
  להיות אחראים לכלב בכל מצב
  באדיבות חדרה אוהבת חיות
  צילום: ויז'ואל/פוטוס
  לנקוט משנה זהירות בטיול היומי
  צילום: ויז'ואל/פוטוס
  עדיף להתכונן מאשר לשלם פיצויים. עו"ד אסף ורשה
  צילום: סטודיו "פוטו - שופ"
  מומלצים