שתף קטע נבחר

הפד הוריד את הריבית ב-0.5% ל-1%

הבנק המרכזי של ארצות הברית הודיע היום על הורדת הריבית בניסיון לאושש את הכלכלה, שנפגעה מהמשבר הפיננסי ומשבר האשראי

הפדרל ריזרב הוריד את הריבית ב-0.5% ל- ל-1% היום (ד'), בניסיון לאושש את הכלכלה, שכורעת תחת נטל מחנק האשראי. אנליסטים צפו הורדת ריבית של בין 0.5% ל-0.75%.

 

מהפד נמסר בהודעה על החלטת הריבית: "התעצמות הסערה בשווקים הפיננסים צפויה להפעיל לחצים נוספים על הצריכה, בין השאר באמצעות צמצום נוסף של יכולתם של משקי בית ועסקים להשיג אשראי". עוד מסר הפד כי יש מקום לריבית נמוכה יותר בגלל התפשטות ההאטה הכלכלית, שמורידה את הסכנה להתפרצות אינפלציונית.

 

הבנק המרכזי צופה שהצעדים שביצעה הממשלה, בהם מאמצי הבנק עצמו להגדיל את הנזילות בשווקים, ישפרו את התנאים בשוק האשראי ואת מצב הכלכלה כולה עם הזמן.

 

ב-8 באוקטובר הוריד הפד את הריבית במפתיע וביחד עם בנקים מרכזיים נוספים בעולם ב-0.5% ל-1.5%. הבנקים הנוספים שהשתתפו היו הבנק המרכזי האירופי, הבנק המרכזי האנגלי, הבנק המרכזי הקנדי, הבנק המרכזי השוויצרי והבנק המרכזי השבדי. לפני פרוץ המשבר בספטמבר אשתקד עמדה הריבית בארה"ב על שיא של 5.25%.

 

למרות חששות לגבי ריבית נמוכה שהזינה את בועת הנדל"ן בארה"ב, אנליסטים אומרים כי לפד אין ברירה אלא להמשיך ולנקוט בצעדים אגרסיביים כדי להימנע מאסון כלכלי חמור. כלכלנים אומרים כי הפד מנסה בעיקר להחזיר את האמון לשווקים באמצעות הורדת הריבית, וכי סכנת הדפלציה מאפשרת להוריד את הריבית לפחות מ-1%.

 

האנליסט אוגוסטין פאוכנר ממודי'ס טוען שהשילוב בין קיצוץ ריבית, הגדלת הנזילות ותמריצים פיסקלים "יספיקו כדי להוציא את הכלכלה ממיתון ברבעון השני של השנה הבאה".

 

שוקי המניות באסיה נסחרו במגמה מעורבת, והניקיי ביפן זינק ב-7.74%. באירופה נרשמו עליות שערים ברוב הבורסות המובילות לקראת הודעת הפד היום. בוול סטריט נפתח המסחר בירידות שערים קלות, ככל הנראה בגלל מימוש רווחים, ולאחר מכן עבר לעליות מתונות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בניין הפדרל ריזרב, וושינגטון
מילום: רויטרס
מומלצים