שתף קטע נבחר

לבני: אגיש מיד הצעה לאישור נישואים אזרחיים

הבחירות בפתח, יו"ר הכנסת ביקשה להימנע ממחטפים, אבל יו"ר קדימה החליטה לקרוץ לציבור החילוני, על חשבון המפלגות הדתיות. לדבריה, היא מתכוונת להגיש הצעת חוק לאישור ברית הזוגיות, שתאפשר נישואים אזרחיים למחוסרי דת, עוד בכנסת הנוכחית. בליכוד תוקפים: זה "פופוליזם זול"

יו"ר קדימה, השרה ציפי לבני, מתחילה לקרוץ לציבור דוברי הרוסית ולציבור החילוני, ומתרחקת עוד מהמפלגות הדתיות והחרדיות. לבני אמרה, כי היא מתכוונת להגיש הצעת חוק לאישור ברית הזוגיות, שתאפשר נישואים אזרחיים בישראל למי שמוגדר חסר דת, עוד בכנסת הנוכחית. נוסח הצעת החוק המלא הגיע לידי ynet ומתפרסם כאן לראשונה.

 

 

לבני אישרה את הדברים בראיון לערוץ 9 בשפה הרוסית. "אני תומכת בנישואים אזרחיים", אמרה לבני בראיון. "הנושא היה במצע של קדימה. לפני שהכנסת תסיים את עבודתה ותתחיל הפגרה, אני רוצה להניח עכשיו את הסוגיה על שולחן הכנסת. זה איננו רק רעיון מופשט, אלא עיקרון שחייב להתמשש". יו"ר קדימה נשאלה האם הנושא ישאר במצע של קדימה, והיא השיבה: "לא רק שהוא יכלל במצע, אלא אני שאני רוצה עכשיו לפני פיזור הכנסת לטפל בסוגיה".

 

יו"ר ועדת חוקה, חוק ומשפט, חבר הכנסת מנחם בן ששון, הוא זה שעוסק בנושא מטעם המפלגה, ואף הכין הצעת חוק שבכוונתו להניח על שולחן הכנסת בשבוע הבא. הצעת החוק אמורה לאפשר ל-350 אלף ישראלים שמוגדרים חסרי דת להינשא בין גבולות ישראל. פרופ' בן ששון אמר כי למרות שלא ניתן להעביר את החוק בכנסת הנוכחית, חשוב להניח את הצעת החוק, כדי לסמן את כוונותיה של קדימה.

 

"זה מעשה הצהרתי יותר מאשר מעשה שניתן לביצוע", אמר בן ששון ל-ynet, "אבל אני בהחלט רוצה להגדיר לאן פנינו. דעתה של ציפי לבני נוחה מזה, והיא אף אמרה לי שצריך לקדם את הנושא. בישראל 350 אלף אנשים שאין להם דרך להנשא בשום מסגרת אלא הם נוסעים לחוץ לארץ. המדינה לא יכולה להרשות לעצמה שזה יקרה".

 

לדבריו, "יש טיוטא של הצעת חוק, שבכוונתו להניח על שולחן הכנסת גם אם לא נוכל להצביע עליה. זאת, כדי להצביע על כוונתנו בכנסת הבאה. זו הצעה ישנה, שזכתה לחבטות מימין ומימין, וגם השמאל יאמר שזה לא מספיק. אנחנו סבורים כי צריך לאפשר לאנשים שהם לא בני אף דת להנשא לפני הכל".

 

גורמים בליכוד: "פופוליזם זול"

בסביבתה של לבני אמרו בתום הראיון, כי "החוק לא יוגש בכל מחיר. הכוונות של קדימה בנושא מאוד רציניות. אם יתאפשר - נעשה את זה". אמירה זו של לבני עשויה לפגוע עוד יותר בסיכוייה לצרף לממשלה בראשותה, אם תבחר, את ש"ס. המפלגה החרדית מתנגדת באופן נחרץ לקידום הנושא, והיא עשתה הכל בעבר כדי לטרפד הצעות דומות בעבר. י

 

בליכוד ובישראל ביתנו זעמו בעקבות הדברים, ותקפו את לבני בחריפות. גורמים בסביבתו של נתניהו אמרו, כי "נדהמנו מהפופוליזם הזול של גברת לבני, והניסיון המובהק לקנות את הרחוב הרוסי בהבטחות שאין להן בסיס. ציבור דוברי הרוסית הוא אינטליגנטי הרבה יותר ממה שחושבת גברת לבני".

 

לדברי הגורמים, "לממשלת קדימה היו שלוש שנים לקדם את הנושא, אך הוא אף פעם לא היה חשוב מספיק.

פשרה חברתית בנושא הנישואים האזרחיים אפשרית בישראל, אך זו חייבת להיות פשרה המקובלת על כל הפלגים בעם ובחברה. פשרה מסוג זה יכול להוביל רק מנהיג אמיתי המבין את עמו".

 

מישראל ביתנו נמסר כי "מעניין ומוזר שציפי לבני הבינה את הנושא רק לקראת הבחירות, כאשר בכנסת הנוכחית כשהחוק עלה פעמיים, היא הצביעה נגדו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
לבני. מתרחקת מהדתיים
צילום: רויטרס
לסמן כוונות. בן-ששון
צילום: גיל יוחנן
מומלצים