שתף קטע נבחר

יגאל עמיר התראיין ויועבר עוד הלילה לדרום

בעקבות ראיונות טלפוניים שהעניק רוצחו של יצחק רבין לערוצי הטלוויזיה, החליטו בשירות בתי הסוהר לשלול ממנו התייחדות עם אשתו לריסה, ביקורים משפחתיים ושימוש בטלפון ציבורי. כמו כן, יועבר מכלא רימונים בשרון לכלא אשל שבדרום הארץ

הרוצח מדבר: יגאל עמיר, רוצחו של ראש הממשלה, יצחק רבין, התראיין לערוצי הטלוויזיה וייענש על כך בחומרה - כך החליטו הערב (יום ה') בשירות בתי הסוהר. עמיר סיפר בראיונות מדוע רצח את רבין, וכן פירט הזדמנויות קודמות לרצח. שירות בתי הסוהר הודיע שהוא יועמד לדין משמעתי, ובו יישלל ממנו בין היתר התייחדויות עם אשתו, לריסה טרימבובלר. עמיר יועבר עוד הלילה מכלא רימונים בשרון לכלא אשל שבדרום הארץ.

 

בראיון לערוץ 2, אמר הרוצח: "פרס עבר לידי לפני כן, שני מטר ממני. פעמיים הוא עבר לידי. ולא ידעתי שאני אוכל עם רבין. למרות שפרס הוא זה שהניע את התהליך. זה לא עניין אישי. זה לא עניין של שנאה. אם אני הייתי רוצה לעצור, הייתי עושה את זה עם פרס. לא היה עוצר כלום. אם אתה רוצה לדעת, ברור שלקחו את רבין בתור בובה והשתמשו בו...

 

"הם ידעו שבלי רבין, 'מר ביטחון', כאילו, אי אפשר לעשות את זה. ולכן מה שקרה עם פרס, אחרי שרבין הלך, אז פרס לא יכול היה לעשות כלום. כי לא הייתה לו לגיטימציה. אין לו את הסמכות. לכן הוא חיכה לבחירות. הוא הקדים את הבחירות. אתה מבין? למה הוא הקדים את הבחירות? כי הוא ידע שהוא צריך לקבל לגיטימציה. רבין יכול היה לעשות את הכול, יכול היה למסור את הכול".

 

בראיון לערוץ 10, סיפר על הזדמנות קודמת לרצח רבין, שלא מימש: "חבר שלי התחתן עם הבת של הרב לאו. רבין בא לשם בתור אחד המוזמנים. הוא ישב שם ליד השולחן ורק מאבטח אחד היה לידו. אם הייתי בא ללחוץ לו את היד, הייתי יכול בקלות לירות בו אם הייתי רוצה".  

 

הוא נשאל אם היה אז בקשר עין עם רבין: "ממש לידו, נו, שני מטר. הסתובבתי שם. והייתי בפנים עם אקדח. אבל לא עשיתי את זה. ברור שאז יכולתי לעשות את זה, כי אז עוד לא הגיע הזמן. זה היה ממש בהתחלה. ראיתי שזה כזה פשוט. אמרתי לעצמי: 'עוד כמה שנים אני אצטער שלא עשיתי את זה'. משהו כזה".  

 

עוד נשאל מי השפיע עליו: "שרון, רפול, כל ה.. גנדי, כל אלה שמבינים בצבא, שאמרו שזה יביא אסון ההסכם הזה. לא צריך רב בשביל זה. אין פה עניין של רב. יש הלכות שכמו ב'שולחן ערוך' של הרמב"ם. אני רואה שכל המומחים הצבאיים הכי גדולים אמרו שזה מוביל לאסון".

  

בשב"ס הודיעו בתגובה: "אנו רואים בחומרה רבה את האירוע הזה. בעקבות כך, עמיר יועמד לדין משמעתי, יישללו ממנו פריבילגיות של שימוש בטלפון הציבורי, יישללו ממנו ביקורים משפחתיים, וכן יוצאו מתאו חפצים אישיים, שאסירים מורשים להכניס כפריבילגיה".

 

בתגובה לראיונות, אמר דובר שירות בתי הסוהר, סגן גונדר ירון זמיר: "אסיר העולם יגאל עמיר השתמש בטלפון שקיבל כדין מהנהלת בית הסוהר לצורך שיחה עם אשתו וכך קיים ראיונות טלפוניים האסורים על פי כללי בית הסוהר. כתוצאה מכך הוחלט להעניש את האסיר בסדרה של סנקציות אשר הבהירו לו את חומרת המעשה כולל ניתוקו באופן מוחלט מטלפון עד לסיום ריצוי עונשו. ברמה האישית אני מביע מורת רוח והסתייגות מהעובדה שראיונות אלה מתפרסמים".

 

עמיר כלוא בכלא רימונים באגף ההפרדה בתא בודד. האסירים באגף ההפרדה זכאים לשימוש בטלפון הציבורי שבאגף בדרך כלל משתמשים בו לאחר שהטלפון הציבורי מובא עד לאשנב בתאם ובדרך כלל השיחות נערכות כשהסוהרים נמצאים באזור. במקרה של יגאל עמיר, הוא מורשה להתקשר רק למספרים מסויימים של בני משפחה מקרבה ראשונה. בעבר דחה השב"ס בקשות רבות של כלי תקשורת לראיין את עמיר ועמיר היה משמיע את דבריו רק בעת שהיה נפגש עם התקשורת באולמי בתי המשפט השונים, שאליהם הובא לצורך דיון בעתירותיו. 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
יגאל עמיר
צילום: ירון ברנר
מומלצים