שתף קטע נבחר

מזוז: אין מניעה להמשיך במו"מ עם סוריה

בתשובה לפנייתה של ח"כ לימור לבנת לגבי המשך המגעים המדיניים עם סוריה בממשלת מעבר, הפנה היועץ המשפטי לממשלה, מני מזוז, לפסיקת בג"ץ לפני שבע שנים שקבעה כי לא קיימת הגבלה לממשלה שכזו. לבנת: אעתור לבג"ץ

ראש הממשלה, אהוד אולמרט, יוכל להמשיך במשא ומתן עם סוריה בתקופת ממשלת מעבר. היועץ המשפטי לממשלה, מני מזוז, נקרא להכריע בסוגייה - אך הודיע שלא יתערב. חברת הכנסת לימור לבנת פנתה אליו, והוא בתגובה הפנה אותה לבג"ץ וייס משנת 2001 שדן בשאלה האם חלות מגבלות על פעילותה של ממשלת מעבר, ובה דחה בית המשפט את העתירה.

 

בסוף השבוע פנתה לבנת למזוז, בעקבות הפרסומים ב"ידיעות אחרונות" כי אולמרט שלח מסר לסורים, לפיו אפשר לחדש את השיחות בתיווך טורקי - למרות שהוא מכהן כראש ממשלת מעבר.

 לבנת טענה כי לדעתה אין לראש הממשלה סמכות בזמן כהונתה של ממשלת מעבר לעסוק במגעים אלו.

 

בתשובתו כתב היועץ המשפטי לממשלה כי בשנת 2001 עסק בית המשפט העליון בשאלה האם חלות מגבלות על פעילותה של ממשלת מעבר, ובסוגיה הספציפית של ניהול משא ומתן מדיני על ידי ממשלת מעבר. לדברי מזוז, בית המשפט קבע בזמנו כי לא קיימת בחוק הגבלה פורמלית על סמכותה של ממשלת מעבר.

 

עם זאת, בית המשפט קבע כי הממשלה והשרים בממשלת מעבר וערב בחירות מחויבים לנהוג באיפוק הראוי למעמד של ממשלה יוצאת בהפעלת סמכויותיהם, לגבי אותם עניינים שאין בהם דחיפות לפעול בהם בתקופת המעבר.

 באשר לסוגיה של ניהול משא ומתן מדיני על ידי ממשלת מעבר ערב בחירות, כתב מזוז כי בית המשפט קבע בפרשת וייס שהמרכיבים בשאלה זו הינם פוליטיים וכי ההכרעה בהם צריכה להיעשות בשיח הפוליטי. בעקבות זאת דחה בית המשפט את העתירה שביקשה למנוע את המשך המשא ומתן הישראלי-פלסטיני שהתקיים באותו זמן. מזוז מציין במכתבו כי הדברים שנקבעו בפסק הדין בעניין וייס חלים גם במקרה זה ולכן הוא אינו רואה מקום להתערב.

 

בתגובה לתשובתו של מזוז אמרה ח"כ לבנת: "מאחר שלצערי היועץ המשפטי לממשלה התחמק מקביעה חדה וברורה אשר אוסרת על ממשלת מעבר ערב בחירות לנהל משא ומתן, שעלול לכבול את ידי הממשלה הבאה - לא נותר לי אלא לעתור לבג"ץ".

 

ח"כ גלעד ארדן, שהודיע כבר אמש כי יעתור לבג"ץ, אמר בעקבות החלטת מזוז: "היועץ המשפטי טועה בהחלטתו, מדובר במו"מ פסול העלול לגרום נזק ביטחוני כבד, וכפי ששופטי בג"ץ לא הסכימו עם עמדתו לגבי מינוי שופטים, אני מאמין שגם בנושא זה הם לא יקבלו את עמדתו וימנעו מאולמרט להמשיך במו"מ".

 

בהכנת הידיעה השתתף אמנון מרנדה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מזוז. לא מתערב
צילום: גיל יוחנן
לבנת. אעתור לבג"ץ
צילום: דודי ועקנין
מומלצים