שתף קטע נבחר

הצד המלוכלך של המרוץ: מַטְעים את הבוחרים

עם התקרב רגע ההכרעה, רבים הדיווחים על כך שגורמים שמרניים מפיצים מידע כוזב בקרב מצביעים חדשים תומכי אובאמה, כדי להטעותם ולמנוע מהם להצביע. מנגד טוענים הרפובליקנים לאי-סדרים ברישום מצביעים חדשים

משחקים מלוכלכים: האשמות על מאמצים לבלבל זקנים, צעירים שזו הצבעתם הראשונה ובני מיעוטים, מגיעות בשעות האחרונות למערכות של כלי התקשורת האמריקנים. במדינת וירג'יניה הופצו כרוזים המודיעים לציבור שרפובליקנים מצביעים ב-4 בנובמבר ודמוקרטים מצביעים ב-5 בנובמבר.

 

הכרוזים האמורים הופצו באזורים שבהם יש ריכוזי שחורים ואוכלוסיות של מיעוטים ומהגרים - שברובם מהווים חלק מבסיס התמיכה של המועמד הדמוקרטי ברק אובאמה. מנגד, מנסים הפעילים במטה אובאמה, המחזיק עשרות סניפים במדינת וירג'יניה, להסביר לתושבים שמדובר בתרמית.

 

הסיפור הזה חוזר על עצמו מדי מערכת בחירות במדינות עימות בארצות הברית, שבהן מנסים גורמים שמרנים לבלבל תומכים דמוקרטים בני המעמד הנמוך. בין ההודעות הכוזבות ששולחים השמרנים - טענות כאילו מי שמצוי בחוב או מחזיק בדו"חות חניה שטרם שולמו אינו רשאי להצביע. זאת, למרות שעל פי החוק, היחידים שאינם רשאים להצביע הינם אלה שהורשעו בפלילים.


אובאמה ותומכיו. השמרנים משגרים הודעות כוזבות (צילום: רויטרס)

 

בחירות: זה כן לטלפון?

הודעת כזב נוספת שהופצה באינטרנט - הפעם לצעירים בכל רחבי ארה"ב - קבעה כי ניתן להצביע באמצעות הטלפון הנייד. זו הודעה שגויה שנועדה למנוע מצעירים תומכי אובאמה להגיע לקלפיות. כדי למנוע בלבול, משודרים בטלוויזיה תשדירי-שירות המסבירים לבוחרים שיום הבחירות חל ב-4 בנובמבר ושכל אזרח שנרשם ושלא הורשע בפלילים, רשאי להצביע (לצפייה בסרטון שהפיק סטיבן שפילברג בהשתתפות כוכבי הוליווד הקורא לאזרחים לבוא ולהצביע, הקליקו כאן).

 

רשת בלומברג דיווחה מניו-מכסיקו על עורך דין רפובליקני, פטריק רוג'רס, ששכר את שירותיו של בלש כדי להפחיד בוחרים.

מנהג, האשים מטהו של ג'ון מקיין את הארגון ACORN, ארגון שלא למטרות רווח הפועל לרישום של מיעוטים ובני מעמד נמוך להצבעה, כי התגלו זיופים ברישומיהם, ואלה עלולים לפגוע בתקינות הבחירות. עתה בודקת הבולשת הפדרלית ה-FBI האם נעשו זיופים מכוונים ברישום בעלי זכות הצבעה.

 

מדינות נוספות שבהן טוען מטה מקיין לאי-סדרים ברישום מצביעים הן אינדיאנה, אוהיו ופלורידה. בפלורידה התגלו 12 אלף מקרים שבהם זהות הנרשמים להצבעה לא תאמה את רישיון הנהיגה שלהם, או את מספר הביטוח הלאומי. למרות זאת,כל מקרה יוכרע לגופו כשהמצביע יציג את מסמכיו בקלפי.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אובאמה. הפעילים מנסים להסביר
צילום: AFP
מקיין. מאשים באי-סדרים
צילום: AP
מומלצים