שתף קטע נבחר

צ'אבס מחכה לאובאמה: מוכן לדבר עם "השחור"

נשיא ונצואלה מעריך שאובאמה ינצח ומביע רצון לקיים דיאלוג לשיפור היחסים בין המדינות: "מקווה שניכנס לשלב חדש"

היהפוך את עורו? נשיא ונצואלה, הוגו צ'אבס, נחשב למתנגד החריף והקולני ביותר של הממשל האמריקני ושל נשיא ארצות הברית, ג'ורג' בוש בפרט. אולם הלילה (יום ב') הצהיר צ'אבס כי יהיה מוכן לדבר עם הנשיא החדש שייבחר בעוד כיממה - בתנאי שזה יהיה ברק אובאמה.



 

בנאום טלוויזיוני שנשא, חזה נשיא ונצואלה כי "האיש השחור", כלשונו, ינצח בבחירות לנשיאות ארצות הברית, ואף טען כי יהיה מוכן להיפגש עמו כדי לשפר את היחסים בין שתי המדינות, הנמצאים בשפל חסר תקדים כשלאחרונה גירש צ'אבס את השגריר האמריקני מארצו. "אני מוכן לשבת ולדבר. אני מקווה שנוכל לעשות זאת, ומקווה שנוכל להיכנס לשלב חדש", אמר צ'אבס.

 

"אנו לא מצפים ממנו להיות מהפכן או סוציאליסט - לא", הבהיר נשיא ונצואלה. "אנחנו רק רוצים שלאיש השחור, שיהיה הנשיא הבא של ארצות הברית, יהיה די שיעור קומה עבור התקופה הנוכחית", אמר. "אני שולח קריאה לאיש השחור, מאיתנו כאן, ילידים, שחורים, קאריביים, דרום אמריקנים", הוסיף.

 

אובאמה כבר הצהיר במהלך מסע הבחירות כי יהיה פתוח לקיום דיאלוג עם מנהיגי מדינות דוגמת צ'אבס, הערה שזכתה לביקורת ולעג מצד המחנה הרפובליקני שטען כי אובאמה "תמים". יריבו של אובאמה, ג'ון מקיין, וסגניתו שרה פיילין, אף כינו את צ'אבס "דיקטטור".

 

נשיא ונצואלה מצדו לא נשאר חייב, וכינה את פיילין "מלכת יופי מבולבלת". "מסכנה, אני פשוט מרחם עליה. היא מלכת יופי שהם לקחו בשביל להיות בובה", אמר.           

 

צ'אבס מנהיג גוש מדינות, בהן גם בוליביה וקובה, המתנגדות בתוקף למדיניות הממשל בארה"ב. עם זאת, הוא אינו היחיד באמריקה הלטינית התולה תקוות בבחירות לנשיאות: גם בוליביה הביעה תקווה לשיפור היחסים בין וושינגטון ולה-פאס לאחר הבחירות.

 

"אנו מקווים לשפר את יחסינו עם הממשל האמריקני הבא, ומייחלים לשיתוף פעולה מלא - לא רק בתחום המלחמה בסמים", אמר אחד משרי הממשלה בבוליביה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מוכן לדיאלוג. צ'אבס
צילום: AP
"האיש השחור". ישפר את היחסים
צילום: AFP
מומלצים