שתף קטע נבחר

על סף היסטוריה: אובאמה מוביל בבטחה

בסקר המקיף ביותר, יממה לפני הבחירות לנשיאות, גורף הסנאטור הדמוקרטי 52 אחוזים לעומת 46 למקיין. ב"ניו-יורק טיימס" עומד הפער על 13 אחוז. האם מחר תשנה אמריקה את פניה - או שהסוקרים ייאלצו לחפש ג'וב אחר?

אמריקה על סף היסטוריה: לקו הגמר במירוץ המתיש לבית הלבן, מגיע המועמד האפרו-אמריקני עם יתרון בולט בכל הסקרים, וחשוב מכך - בלא מעט מדינות "רפובליקניות", שנתנו לפני ארבע שנים לג'ורג' בוש את קולן.

 

סוף המירוץ:

 

מכון המחקר "פיו", שביצע את המחקר המקיף ביותר מסוגו ערב הבחירות, קובע היום (ב') - יממה לפני יום הבוחר עצמו - כי ברק אובאמה מנצח בפער של שישה אחוזים: 52 אחוז מהאזרחים האמריקנים נותנים לו את קולם, לעומת 46 אחוז שמעדיפים את מקיין.

 

הסקר של "פיו" נחשב למהימן ביותר: הוא מקיף 2,587  נשאלים בטלפונים קווים וניידים - הרבה יותר מאשר בסקרים האחרים (טעות הדגימה עומדת על שני אחוזים וחצי). ערב הבחירות לנשיאות בשנת 2004, הצליח המכון לחזות במדויק את התוצאה הסופית.

 

הסקר משקף את ממוצע הסקרים האחרים, העומד על פער של כ-6.4 אחוזים. ממוצע זה כולל שלושה סקרים חדשים המתפרסמים הבוקר, ומלמדים על כך שאובאמה מגדיל את הפער על פני מקיין יממה לפני הבחירות לנשיאות. ולשמחתו, לא זו התחזית האופטימית ביותר - סקרים אחרים מעניקים לו יתרון דו-ספרתי.

 

סקר של מכון "גאלופ" עבור העיתון "יו-אס-איי טודיי" מצביע על פער של 11 נקודות לאובאמה, כמו גם סקר המעקב היומי של העיתון "וושינגטון פוסט" ורשת איי-בי-סי. סקר "ניו-יורק טיימס" וסי-בי-אס מטפס גבוה יותר, וקובע נתון מדהים של 13 אחוזי פער לטובת אובאמה. 27 מיליון אזרחים - מספר חסר תקדים - כבר התייצבו בקלפי, במסגרת ההצבעה המוקדמת. לפי הסקר של "וושינגטון פוסט", המגמה בקרבם ברורה: 59 אחוזים לאובאמה, לעומת 40 אחוזים למקיין.

 

אובאמה מוביל ב-6 מתוך 8 מדינות מתנדנדות

גם אם שלושת הסקרים האחרונים מעניקים לאובאמה פער גדול מדי, הרי שלדעת פרשנים פער של שישה אחוזים משקף ניצחון ברור במדינות השונות ובחלוקת האלקטורים.

 

באתר הסקרים POLLSTER.COM, המרכז את כל סקרי המרוץ לנשיאות, מעריכים כי בהתבסס על מדינות "בטוחות", וכאלה הנוטות על פי הסקרים לאחד המועמדים - יש לאובאמה 311 אלקטורים, למקיין 142, וכ-85 אלקטורים עדיין "מתנדנדים". לפי נתון זה, דרכו של אובאמה לבית

 הלבן סלולה: הנשיא הבא של ארצות הברית יצטרך לגרוף 270 אלקטורים.

 

לפי סקר של מכון זוגבי ורויטרס, אובאמה מוביל על מקיין בשש מתוך שמונה המדינות המתמודדות, בהן אוהיו ופלורידה עתירות האלקטורים. אובאמה מוביל על מקיין בפער של אחוז במיזורי, בפער של 2 אחוזים בפלורידה, אך שומר על יתרון יציב גם באוהיו, וירג'יניה ונוואדה - מדינות שבהן בוש ניצח ב-2004. אובאמה גם מוביל ב-11 אחוז בפנסילבניה, ב-5 אחוזים באינדיאנה ובאחוז בצפון קרולינה.


פורסם לראשונה 03/11/2008 07:06

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
כל הסקרים מחייכים: אובאמה
צילום: AFP
פייט אחרון: מקיין
צילום: AP
מומלצים