שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  בדרך: יורחבו סמכויות חוקרי רשות ניירות ערך

  הכנסת צפויה לאשר את החוק עד מועד הבחירות. סמכויות החוקרים יורחבו לסעיפים בחוק לאיסור הלבנת הון ועבירות פליליות על חוק העונשין כגון מתן ולקיחת שוחד, רישום כוזב במסמכי תאגיד, קבלת דבר במרמה וכן מרמה והפרת אמונים

  סמכויות האכיפה המיוחדות של חוקרי רשות ניירות ערך יורחבו על עבירות שמחוץ לחוק ניירות ערך וחוק קרנות הנאמנות; הסמכויות יורחבו לסעיפים בחוק לאיסור הלבנת הון ועבירות פליליות על חוק העונשין הקשורים בחוקים הנ"ל כמו מתן ולקיחת שוחד, רישום כוזב במסמכי תאגיד, קבלת דבר במרמה וכן מרמה והפרת אמונים. כך בתיקון חוק ניירות ערך לפי הצעת הממשלה שאושרה היום בוועדת הכספים לקריאה שנייה ושלישית, ותאושר סופית במליאת הכנסת עד סוף השבוע לפני פגרת הבחירות.

   

  החוק החדש גם מרחיב את סמכויות חוקרי הרשות לעכב ולעצור חשודים או לשחרר אותם בערבות אשר ניתנו להם עד כה מכוח הסכמה של השר לביטחון פנים. בנוסף יקבלו משרדי הרשות מעמד של תחנת משטרה. בחוק הקיים מוגבלות הסמכויות רק לביצוע חיפושים, לתפיסת מסמכים ולביצוע החקירות במתכונת משטרתית. ההסדר החדש נדרש בגלל המורכבות של עבירות ניירות ערך שחקירתן מקיפה מספר רב של חשודים ועדים ובחינת היקף גדול של מסמכים.

   

  התיקונים נדרשו על פי הניסיון שנצבר מביצוע חוקי ניירות ערך וקרנות הנאמנות. הממשלה הסבירה כי הניסיון מראה שהעבירות על חוקים אלה נקשרות לא אחת מעצם טיבן בעבירות פליליות מתחומים אחרים. למשל, הצגת פרטים מטעים בתשקיף או בדו"ח כספי המוגשים לרשות, נועדה לעיתים להסוות עבירות כגון גניבה ומרמה.

   

  המטרה - למנוע כפל חקירות

  כמו כן נמצא כי בעבירות על חוק ניירות ערך עקב שימוש לרעה במידע פנים או תרמית בקשר לניירות ערך, העבריין עלול להיעזר בגורמים המספקים שירות לציבור כגון בנקים, כך שקבלת דבר תמורת הסיוע לעבירה מצד עובד שלהם עלולה להוות קבלת שוחד. לפיכך, הרחבת סמכויות החוקרים נועדה למנוע את פיצול החקירה באותה מסכת עובדות בין המשטרה לרשות ניירות ערך, ואת הפגיעה שלא לצורך בחשודים ובנאשמים עקב החקירות הכפולות.

   

  סמכות נוספת בחוק החדש מאפשרת ליו"ר רשות ולחוקרים המוסמכים מטעמו לדרוש מחברי הבורסה וממנהלים של תיקי השקעות נתונים הנוגעים לעסקאות בניירות ערך שנעשו באמצעותם, לרבות פרטי הזיהוי של האנשים שהורו על ביצוע העסקאות. זאת כדי להבטיח פיקוח יעיל על תקינות המסחר בבורסה שלדעת רשות ניירות ערך, יכולת ההערכה של תמונת המסחר איננה שלמה בלעדיו.

   

  החוק החדש גם מסדיר את אופן המינוי של חוקרי הרשות ותנאי כשירותם לתפקיד שמעמדם זהה לזה של שוטרים וקציני משטרה. החוק קובע מדרג בין החוקרים השונים (זוטרים ובכירים) לצורך הפעלת הסמכויות בדומה למקובל במשטרה לפי חוק העונשין. הרשות לא תסמיך חוקרים אלא לאחר שהמשטרה לא התנגדה למינויים מהטעמים של ביטחון הציבור, ולאחר שעברו הכשרה מתאימה. חוקר בכיר יהיה רק מי שכיהן בתפקיד חוקר לפחות שנתיים.

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים