שתף קטע נבחר

חברת הליסינג דורנט נקלעה לקשיים תזרימיים

מחנק האשראי מגיע גם לליסינג: ל"כלכליסט" נודע כי החברה שילמה ל-90 עובדיה רק מחצית ממשכורת אוקטובר. דורנט טרם קיבלה תשובה מהבנקים אם יעניקו לה מימון

הקשיים בגיוס כספים החל לתת את אותותיו גם בענף הרכב: חברת הליסינג דורנט נקלעה לקשיים כספיים המעיבים על המשך פעילותה. כך נודע ל"כלכליסט". ללא מימון נוסף עלולה החברה להיסגר.

 

ל"כלכליסט" נודע כי החברה העבירה לחשבונות הבנק של 90 העובדים רק חצי מהשכר המגיע להם לחודש אוקטובר.

 

דורנט נמצאת בבעלות הקבוצה ההולנדית סטומהאמר אמסטרדם אן.וי, והיא פעילה בשוק הליסינג יותר מעשר שנים. על פי ההערכות בענף, גודל צי הרכב שברשות החברה נאמד ב־4,000 מכוניות, מדובר בהערכות בלבד, מכיוון שהחברה היא בבעלות פרטית.

 

גורם בכיר בענף הליסינג סיפר ל"כלכליסט" כי החברה אספה לאחרונה את העובדים, סיפרה להם על קשיי המימון ואמרה כי היא מנסה לאתר מימון להמשך פעילותה.

 

שוק הליסינג מממן את עצמו בשנים האחרונות בעיקר מגיוס אג"ח. סגירת שוק המימון החוץ בנקאי, על רקע המשבר הכלכלי, מציבה בעיה קשה לחברות הליסינג, במיוחד אלה שמונפו במינוף גבוה.

 

בהיעדר אפשרות ריאלית לגייס כסף בשוק ההון, נאלצות החברות להידפק על דלתות הבנקים כדי להשיג את המימון המבוקש. גם דורנט פנתה בימים האחרונים לבנקים, אך ככל הנראה טרם קיבלה מהם אינדיקציות כי יעניקו לה את הגיוס המיוחל. הפעם האחרונה שבה פנתה דורנט לשוק ההון היתה באפריל, אז גייסה החברה 80 מיליון שקל.

 

גם אם דורנט תעבור את המשבר הנוכחי בשלום ותשיג מימון להמשך פעילותה, היא תאלץ אתגר נוסף צפוי לעמוד בפני החברה ובפני שוק הליסינג ב־2009. חברות הליסינג מתפרנסות מדמי שימוש חודשיים, אך גם ממכירת כלי הרכב בשוק יד שנייה, ועדכון מחירי הרכב הצפוי בינואר צפוי להקטין משמעותית את שווי ציי הרכב שברשותן.

 

 

מדורנט לא נתקבלה תגובה.

 

בהכנת הידיעה השתתפו נעמה סיקולר וליאור גוטמן


פורסם לראשונה 03/11/2008 22:32

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
משבר כלכלי 2008: גם ענף הליסינג נפגע
צילום: עידו ארז
מומלצים