שתף קטע נבחר

עזה: צה"ל ניסה לפוצץ מנהרה, 6 מחבלים נהרגו

הכוחות פועלים במרחק 250 מטרים מגדר המערכת, במאמץ לפוצץ מנהרה שנועדה לשמש לחטיפת חיילים. במקום התפתחו חילופי אש, במהלכם נהרגו שישה אנשי חמאס. פלסטינים ירו פצצות מרגמה

לראשונה מאז הרגיעה, פועל צה"ל בעומק הרצועה: חיילי צה"ל נכנסו הערב (יום ג') לרצועת עזה במאמץ לפוצץ מנהרה שנועדה לשמש לחטיפת חיילים - 250 מטר מגדר המערכת. במקום התפתחו חילופי אש, שבמהלכם נהרגו לפחות שישה מחבלים. עוד מספר פעילי חמאס ועוברת אורח נפצעו. 

 

הכוח הגיע למבנה, שבסמוך אליו נחפרה המנהרה. כאשר הגיעו החיילים, התפתחו חילופי אש, שבהם נפגעו המחבלים. מיד אחר כך אירע פיצוץ עז, שגרם לקריסת המבנה. איש מהחיילים לא נפגע, אך הדבר מעיד על כמויות גדולות של חומר נפץ שהיו שם. המבנה כנראה מולכד מבעוד מועד, כדי למנוע את הגעת החיילים.

 

הכוחות פועלים מול מחנה הפליטים אל-בורייג', במרכז הרצועה. תושבים פלסטינים דיווחו על חילופי אש ועל מזל"טים שחגים ממעל. במהלך הפעילות נורו לפחות שש פצצות מרגמה לעבר הכוחות. אחת הפצצות נפלה בשטח פתוח באזור מעבר כיסופים, אין נפגעים ולא נגרם נזק.


תצלום אוויר של האזור בו פעל צה"ל (צילום: דובר צה"ל)

 

לאחר חצות, תקף צה"ל מהאוויר חוליית משגרי פצצות מרגמה שזוהתה משגרת פצצות לעבר כוחות צה"ל הפועלים במרכז רצועת עזה. לפחות אחד מחברי החוליה נפגע. דקות ספורות אחר כך תקף צה"ל ופגע בחוליית משגרי פצצות מרגמה נוספת, סמוך למחנה הפליטים דיר אל-בלאח.

 

פלסטינים: הכל החל במידע שמסר עצור

מקורות פלסטינים מסרו ל-ynet כי באזור הזה במרכז הרצועה עצר כוח צה"ל פלסטיני שנפצע בניסיון לבצע פיגוע התאבדות. ברצועה מעריכים שהוא סיפר בחקירה על מנהרת נפץ שאותה חפרו מחבלים בעזה. ככל הנראה, בעקבות המידע הזה - יצאה לדרך הפעולה, במאמץ לסכל את החטיפה מבעוד מועד.  

 

גורמי צבא תיארו את המבצע כ"בפעולה הגנתית מיסודה, ולא התקפית. עם זאת, אנו נערכים עם כוחות סיוע וחילוץ לכל התפתחות אפשרית".

  

גורמים במערכת הביטחון ציינו כי קודם לפעולה נערכו דיונים בהשתתפות גורמים בכירים על מנת לדון בדרך הטיפול בסוגיה הרגישה. "צה"ל מחוייב לשמר את הרגיעה וכך הוא עושה. במקרה הזה היה איום ממשי לחטיפת חיילים ולא נותרה כל ברירה - אלא לפעול על מנת סכל אירוע זה", אמרו. הגורמים ציינו כי במסגרת מסכת השיקולים, עלתה האפשרות שהפעולה היתה עלולה לגרום להפסקת הרגיעה, "הסיכויים לכך אינם גבוהים, אבל אנו לא מוכנים לקחת סיכון שיתרחש פיגוע חטיפה".

 

מאז חודש יוני, אז הוסכם על רגיעה באזור הרצועה, חמאס המשיך להבריח אמצעי לחימה דרך המנהרות בגבול מצרים, ובמקביל המשיכו אנשיו להתאמן.

 

בחודשים האחרונים הפרו ארגוני הטרור הפלסטינים כמה פעמים את הסכם הרגיעה, לאחר שירו רקטות קסאם לעבר ישראל. בתגובה, הורה שר הביטחון אהוד ברק, באותם פעמים לסגור את המעברים לרצועה.

 

ביום שישי, אירעה עוד הפרה של הרגיעה, כאשר שני טילים נגד טנקים נורו לעבר

 כוח צה"ל שסייר סמוך לגדר המערכת בדרום רצועת עזה. לא היו נפגעים באירוע. הכוח השיב באש לעבר מקור הירי, ובמקביל אף הוקפצו למקום כוחות נוספים מחשש שמדובר בניסיון פיגוע משולב. מאוחר יותר אף נכנסו החיילים גם לתוך שטח הרצועה כדי לבצע סריקות, אולם באזור לא אותרו מחבלים.

 

בהכנת הידיעה השתתף שמוליק חדד
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פלסטיני שנהרג בפעולה בעזה
צילום: רויטרס
חמאס נערך לחטיפת חיילים נוספים
צילום: AFP
מומלצים