שתף קטע נבחר

מדגם: אובאמה סחף את הצעירים

התפלגות המצביעים, כפי שבאה לידי ביטוי במדגם AP, מלמדת על בסיס כוחו של המועמד הדמוקרטי: נשים, היספאנים ובעיקר צעירים. אצל המצביעים לראשונה, הוא מוביל פי שלושה על מקיין

כיצד התפלגו קולות המצביעים בבחירות בארה"ב? המועמד הדמוקרטי, ברק אובאמה, קיבל את קולות הנשים, השחורים וההיספאנים. הלבנים וגם הקשישים נתנו את קולם למועמד הרפובליקני, ג'ון מקיין. כך מלמד מדגם שפרסמה הלילה (יום ד') סוכנות AP. אבל הסחף הגדול לטובת אובאמה היה בקרב צעירים.

 

מתברר כי אובאמה מוביל על פני מקיין ביחס של 3 ל-1 בקרב צעירים, המצביעים לראשונה. בדרך כלל, צעירים מצביעים יותר לדמוקרטים,

אבל הפער הזה חריג ביותר. לפני ארבע שנים, זכה ג'ון קרי הדמוקרט ל-53 אחוזים מקולות הצעירים. בקרב מצביעים צעירים - אחד מכל חמישה הוא שחור, והיחס הזה כמעט כפול מאשר באוכלוסיה הכללית. אחד מכל חמישה הוא היספאני.  

 

המצביעים הצעירים היו גם הנלהבים ביותר, ושכנעו את חבריהם ללכת ולתת את קולם לאובאמה. אנדרו גרינוויי בן 18 סיפר שנסחף אחר ה"באז" סביב אובאמה באוניברסיטת קליבלנד: "כל החברים שלי אמרו לי להצביע עבור אובאמה".

 

שני שלישים מההיספאנים וכמעט כל השחורים שהצביעו - נתנו את קולם לאובאמה. מקיין יכול להתנחם בכך שזכה לתמיכה בקרב אנשי הצווארון הכחול. בקרב לבנים שאינם בוגרי קולג' הוא זוכה לתמיכה מסיבית.

 

ג'ניפר סאנדרלין, בת 26, שבדרך כלל הצביעה עבור הרפובליקנים, החליטה הפעם להפר את המסורת: "אל תספרו לאבא שלי, אבל הצבעתי לאובאמה". היא סיפרה שהתאכזבה כאשר מקיין בחר בשרה פיילין לסגניתו. והיא לא לבד. ארבעה מתוך עשרה מצביעים סבור שפיילין היוותה גורם חשוב בהחלטה למי להצביע - ורובם נוטים להצביע עבור אובאמה. יחד עם זאת, תשעה מתוך עשרה רפובליקנים טוענים שהבחירה בפיילין היוותה סיבה חשובה לבחור במקיין.

 

מתברר כי הקמפיין של אובאמה עשה את שלו. לפחות שליש מהבוחרים אמרו שהדבר שהכריע את הכף היה יכולתו של המועמד להביא שינוי ("change" - המילה שליוותה את קמפיין הבחירות של אובאמה). רק חמישית מהבוחרים התייחסו לניסיונם של הנבחרים - שם היה למקיין יתרון: "אני לא חושב שאובאמה יודע מה הוא עושה", אמר קרייג בורנט בן 55, תושב מרילנד, "הוא צעיר מדי, וחסר ניסיון".

 

שני שלישים מהבוחרים מודאגים מהתשלומים עבור שירותי בריאות, יותר משיעור המודאגים מפני פיגועי טרור. אבל הסוגיה שמדירה שינה מעיניהם של האמריקנים היא מצב הכלכלה (שישה מתוך עשרה בוחרים הכריעו בקלפי על בסיס הדאגה לכיס).  

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים