שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  שישה חיילים נפצעו בפעילות צה"ל ברצועה

  חמישה חודשים של רגיעה יחסית הסתיימו הלילה. שישה חיילים נפצעו - שניים מהם במצב בינוני - בפעולת צה"ל להריסת מנהרת חטיפה. שישה פלסטינים נהרגו ויותר מ-35 רקטות קסאם נורו לישראל

  חמישה חודשים של שקט יחסי ברצועת עזה וביישובים הסובבים אותה, הסתיימו בפעילות המונעת שקיים צה"ל בעומק הרצועה. במהלך פעילות צה"ל הלילה ולפנות בוקר (יום ד') נפצעו שני חיילים באורח בינוני וארבעה נפצעו קל. מקורות ברצועה דיווחו כי שישה חמושים פלסטינים נהרגו במהלך הפעילות, בעקבותיה נורה מטח מאסיבי של רקטות קסאם לעבר ישראל. במהלך שעות הלילה והבוקר לפחות 35 רקטות, אחת מהן נפלה מדרום לאשקלון.

   

  צה"ל סיים הבוקר את מבצע "אתגר כפול" ברצועת עזה והכוחות שפעלו נגד המנהרה שהיתה אמורה לשמש לחטיפת חיילים, שבו לישראל לאחר שגרמו להריסת המנהרה. שלושה חיילים נפגעו כתוצאה מפצמ"ר ששיגרו מחבלים פלסטינים בזמן הפעילות. הם פונו באמצעות מסוק לבית החולים "סורוקה" בבאר שבע. בהמשך הובהלו לבית החולים שלושה פצועים נוספים. במבצע הותקפו גם שלוש חוליות של משגרי פצצות מרגמה.

   

  היתה זו הפעולה הראשונה מעבר לגדר - כ-250 מטר בעומק הרצועה, מול מחנה הפליטים אל בורייג' - מאז כניסתו לתוקף של הסכם הרגיעה. "מדובר בפעולה נקודתית, הגנתית ולא התקפית. עם סיומה ייצאו הכוחות משטח הרצועה", אמר גורם בכיר בצה"ל. במערכת הביטחון התקבל מידע על הנקודה ממנה נחפרה המנהרה, אולם הציר שלה ופתח היציאה בתוך ישראל לא היו ידועים.

   

  מטרת הפעילות היתה לאתר את המנהרה ולהרוס אותה. כאשר הגיע הכוח למבנה שבסמוך לו נחפרה המנהרה, נתקלו החיילים במספר חמושים. במקום התפתחו חילופי אש, במהלכם נפגעו המחבלים, ולאחר מכן אירע הפיצוץ העז. המבנה, שקרס כולו, כנראה מולכד מבעוד מועד, כדי למנוע פעולה מעין זו. חלק מהחמושים נסו מהמקום. בהמשך יזם צה"ל פיצוץ נוסף בהריסות המבנה.

   

  מבצע נקודתי

  בעקבות הפעולה נורו עשרות רקטות קסאם לעבר יישובי עוטף עזה. אחת מהן אף נפלה מדרום לאשקלון. לא דווח על נפגעים אולם נזק נגרם לכמה חממות. פיקוד העורף החליט בתום הערכת מצב שלא לבטל את הלימודים בשדרות וביישובי עוטף עזה. בנוסף, הוחלט לרענן את נהלי ההתנהגות לאוכלוסיה בהישמע התרעת "צבע אדום".

   

  פרשן ynet רון בן ישי מוסיף: מבחינה צבאית, זה מבצע קטן ונקודתי, בין השאר מתוך כוונה שלא לגרום לקריסת הפסקת האש ברצועה ובאזור עוטף עזה. אבל פעולה זו, קטנה ככל שתהיה, מצביעה על האסטרטגיה הנוכחית של צה"ל, לא רק כלפי רצועת עזה, אלא גם בזירות עימות פוטנציאליות אחרות, למשל בצפון.

   

  האסטרטגיה פשוטה - להימנע ככל האפשר מכל פעילות שתביא לעליית המתיחות ואפילו לעימות באש בין צה"ל לבין חמאס, חיזבאללה והסורים.

  אבל אם ההתרעה המודיעינית מצביעה על כוונה התקפית מיידית - הממשלה לא תהסס להורות לצה"ל לבצע תקיפה מקדימה כדי לסכל זאת.

   

  ברור לגמרי שאסטרטגיה כזאת מצריכה מידע מודיעיני התרעתי, ומידע לתכנון מבצע מדויקים ביותר. יש באסטרטגיה נטילת סיכונים, אבל מידתיות. כרגע חמאס מעוניין ברגיעה, ולכן סביר להניח שאחרי שיגור פגזי מרגמה וקסאמים בכמות מוגבלת לעבר שטח ישראל - תופסק שוב האש. גם לחמאס יש יותר מדי מה להפסיד.

   

  בהכנת הידיעה השתתף שמוליק חדד
  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  תצלום אוויר של המקום בו פעלו החיילים
  צילום: דובר צה"ל
  מומלצים