שתף קטע נבחר

ברק בכיכר רבין: "העשבים השוטים" הפכו לסרטן

במלאות 13 להתנקשות בחייו של ראש הממשלה, נאספו עשרות אלפי אזרחים בכיכר רבין. הנשיא פרס: "אני מבקש לראות כאן בשנה הבאה גם את חלקו של העם שאינו רואה את עצמו שותף לערב זיכרון זה". שר הביטחון: "פעם קראנו להם עשבים שוטים - היום הם לא פחות מגידולים סרטניים עם גרורות מסוכנות"

עשרות אלפים נאספו הערב (שבת) בכיכר רבין בתל אביב כדי להשתתף בעצרת הזיכרון במלאות 13 שנים לרצח ראש הממשלה יצחק רבין. על פי הערכות לא רשמיות הגיעו לכיכר כ-50 אלף איש. במהלך העצרת עוכבו לחקירה שמונה פעילי ימין שנשאו שלטים.

 

יו"ר העבודה ושר הביטחון, אהוד ברק, התייחס בדבריו לאיום הקיצוניים: "פעם קראנו להם עשבים שוטים - היום הם לא פחות מגידולים סרטניים עם גרורות מסוכנות. אז הייתה כתובת על הקיר שלא השכלנו לראות - היום, אבן מקיר תזעק".

 

"זו כבר לא כתובת, זה ערעור בוטה על הדמוקרטיה, שלטון החוק, צה"ל המשטרה וכל הרשויות המשרתות חברה נורמאלית. אנחנו מבטיחים לך יצחק נעקור את הרע הזה מאיתנו", אמר ברק.

 

"אנחנו כאן כולנו נישא את התקווה עד שתתגשם. נישא אותה במעשים, לא בדיבורים. אתה יצחק, נושא הלפיד, נרצחת, אך הלהבה לא כבתה ולא תכבה. התקווה תנצח וחלומך, יצחק, ינצח".  

  

ברק הזכיר בדבריו את החייל החטוף, גלעד שליט. "לא הכרת אותו יצחק, כשנרצחת הוא היה עוד ילד. אני יודע שעמדת במצבים דומים, אני יודע איך פעלת - באומץ ובאחריות. כשצריך - התאפקת ונשכת שפתיים בזעם עצור, וכשהיה צריך אחרת היית תקיף, נחוש, יוזם, מנהיג. אין לנו ארץ אחרת ואין לנו דרך אחרת. אין תחליף לשלום", אמר ברק.

 

לבני: שלוש היריות איחדו את כולנו

יו"ר קדימה ושרת החוץ, ציפי לבני, סיפרה במהלך נאומה בעצרת: "לא הייתי בכיכר בלילה הנורא ההוא. אין מילים יותר מאחדות מאותם מילים שהתנוססו כאן - 'כן לשלום, לא לאלימות'. ובכל זאת לא באנו. לא באנו כי מילים אלו היו אז סלע מחלוקת קשה קשה ונוקב. לא בגלל התוכן האמיתי, אלא בגלל מה שהפכו להיות. לא באנו למרות שרצינו שלום, אבל חשבנו אחרת".

 

לבני הוסיפה בדבריה על תחושותיה בעקבות ההתנקשות בחייו של רבין. "באופן הנורא ביותר שלוש היריות איחדו את כולנו. לא בחרתי ברבין, אבל הוא היה גם ראש הממשלה שלי", קבעה. 

 

"אפשר להחזיר את ישראל לעצמה, לערכיה, למה שהייתה צריכה להיות... זאת ישראל שמחלוקת פוליטית לעולם לא תסתיים בירייה. ישראל שמבינה שהמאבק הוא לא רק על קיומה הפיזי, אלא על ערכיה ודמותה, והם אלו שנותנים לה את הכוח אל מול האיומים שבחוץ. זאת ישראל שבה הבחירה היא לא בין שלום וביטחון, וכל הנהגה מחוייבת לשניהם".


עשבים שוטים. ברק נואם בכיכר (צילום: ירון ברנר)

   

בכירים במפלגת העבודה שנכחו בכיכר רבין מתחו ביקורת על כמה מדבריה של לבני, וטענו כי מדובר היה בנאום בחירות של ממש.

 

פרס: המחלוקות בינינו פוגעות ברקמה האנושית

נשיא המדינה, שמעון פרס, פנה בפתח דבריו לבאי העצרת: "אתם מהווים את עמוד התווך המבדיל בישראל בין דמוקרטיה מעוררת השראה לבין אנרכיה חסרת-תקנה. אתם נוטרי החומות, האנשים שאכפת להם, שעליהם ועליהן משעינה ישראל את עתידה ותקוותה".

 

הנשיא פרס הזהיר בדבריו מפני התפרקות של החברה הישראלית על רקע המחלוקות הפנימיות וציין בהקשר זה את ברית-המועצות, צ'כוסלובקיה ויגוסלביה: "דינם היה לכליה מדינית, תרבותית וחברתית. משום שנאכלו מבפנים. המריבות הפנימיות, והשסעים והקרעים, עשו בהן שמות עד שקרסו אלי תהומות".

 

"נכון, פוקד אותנו משבר. אין טעם וגם אי אפשר להסתיר זאת. לא טחו עיננו מראות. מחלוקות בינינו החריפו והלכו והן פוגעות קשות ברקמה האנושית המופלאה ששמה מדינת ישראל".


ההמונים שנאספו בכיכר (צילום: ירון ברנר)

  

בהמשך דבריו ביקש פרס להעביר מסר של אחדות. "אני מבקש לראות כאן בכיכר זו, בשנה הבאה, גם את חלקו של העם שאינו רואה את עצמו שותף לערב זיכרון זה. אותה אוכלוסייה שידה לא היתה מעורבת באותו ערב נורא ולא היא שלחצה את ההדק".

 

דליה רבין, בתו של ראש הממשלה הנרצח, אמרה בנאומה: "באנו כולנו מאוחדים בתחושת תסכול מעיקה כדי לומר לך בקול צלול וברור שאנחנו ניצבים על המשמר... אי אפשר שלא להתייחס לך שב-4 בנובמבר 2008 הלכה ארצות הברית לקלפי וסגרה מעגל 140 שנים לאחר ששפכה את דמו של הנשיא המכהן אברהם לינקולן על מזבח המלחמה העיקשת על זכויות אזרח, שוויון וביטול העבדות".

 

השר בנימין בן אליעזר הגיע לכיכר ואמר ל-ynet: "אנחנו בתקופה של קהות חושים. הרצח הפוליטי הבא הוא מעבר לפינה. התקווה שהיתה בתקופת רבין לא תחזור".

 

הרחובות סביב לכיכר רבין נחסמו לתנועת כלי רכב: מלכי ישראל, שדרות בן גוריון (מדיזנגוף ועד אבן גבירול), פרישמן (ממלכי ישראל ועד דיזנגוף), אבן גבירול (ממרמורק ועד שדרות נורדאו), צייטלין, דוד המלך, בלוך, רמברנדט, הדסה, אלחריזי, ארלוזורב (מוייצמן ועד דיזנגוף), גורדון, שלמה המלך (מדיזנגוף ועד פרישמן) ושדרות ח"ן. המשטרה ממליצה לבאי האירוע להגיע בתחבורה הציבורית.


פורסם לראשונה 08/11/2008 19:07

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שלטים הונפו בידי המשתתפים
צילום: ירון ברנר
ההכנות לעצרת בכיכר
צילום: ירון ברנר
פינת זיכרון בכיכר
צילום: ירון ברנר
מומלצים