שתף קטע נבחר

שנת מאסר לשוטר שהרג שוהה בלתי חוקי ביפו

בית המשפט המחוזי בת"א גזר שנת מאסר על תומר אברהם, בן 21, שהורשע כי במהלך שירותו כשוטר מג"ב ירה למוות בפלסטיני במהלך מבצע לאיתור שוהים בלתי חוקיים

בית המשפט המחוזי בתל אביב גזר בצהריים (יום א') שנת מאסר בפועל ושנה חצי מאסר על תנאי על תומר אברהם, בן 21, שהורשע כי במהלך שירותו כשוטר מג"ב ירה למוות בפלסטיני ששהה בישראל בניגוד לחוק.

 

מהכרעת הדין עולה, כי אברהם ירה בו במהלך מבצע לאיתור שוהים בלתי חוקיים שנערך ביפו לפני שנתיים. השופט עודד מודריק, קבע כי למרות שאברהם לחץ על ההדק בהיסח הדעת, הדבר נחשב להריגה. הוא קבע כי ייתכן שמשפחת המנוח זכאית לפיצויים, אך אין להטיל אותם על אברהם.

 

המקרה אירע באוקטובר 2006, כאשר אברהם יצא עם שני שוטרים נוספים לאתר שבחי"ם ביפו. הם איתרו שלושה פלסטינים באתר בנייה ועיכבו אותם לחקירה בחדר צדדי - שם הכו אותם באמצעות אלות והושיבו אותם עם הגב לקיר. אברהם, שהוצב לשמור על המעוכבים, דרך את נשקו וכיוון אותו לעבר אחד השבחי"ם, איעד אבו לעיה. תוך כדי הפעולה נפלט כדור, שפגע בצווארו של לעיה והרגו.

 

השופט קבע, כי למרות שמדובר בפליטת כדור ולא בירי מכוון, הרי שמדובר בכיוון נשק טעון מבלי לבדוק אם הוא דרוך או נצור - דבר המהווה נטילת סיכון בלתי סביר, ולא מעשה של רשלנות. השופט גם התייחס לכך שלפני הירי תקף אברהם באלימות רבה את הפלסטינים העצורים.

 

"הוא נכשל כחייל, לא כישלון שנסלח"

השופט מודריק דחה את בקשת התביעה לגזור על אברהם עונש ממושך. "מקובל עליי שהנאשם פעל בתחושה של בלבול, חשש מסוים ובחוסר ניסיון בולט", קבע השופט, "הוא לא ביקש לקטול חיי אדם ולא ביקש להמר על חיי אדם. מבחינה זו, אין להשוות את התנהגותו למשחק הרפתקני בנשק ואף לא לבריונות דרכים של נהג הלום שיכר או לקרבות רחוב של בליינים שוחרי אלימות. הנאשם נכשל כחייל שעמד על משמרתו. זה איננו כישלון נסלח, שכן הוא קיפח חיי אדם".

 

בני משפחתו של אברהם הביעו סיפוק מהעונש הקל יחסית, אך הודיעו כי הם מתכוונים לערער לבית המשפט העליון על עצם ההרשעה בעבירת ההריגה.

 השופט הסכים לעכב בחודש את ביצוע העונש של אברהם אשר עדיין משרת כחייל בשירות סדיר. במהלך התקופה הזו הוא יוכל לערער לבית המשפט העליון.

 

ממח"ש נמסר: בית המשפט בהחלטתו אימץ את עמדתה של מח"ש - כי יש לראות את המעשה הפזיז של הנאשם של פליטת הכדור מנשקו כעבירת הריגה, ולא כעבירת גרם מוות ברשלנות. כמו כן, התקבלה עמדת מח"ש כי יש להטיל על הנאשם עונש מאסר ולא להסתפק בעבודות שירות. יחד עם זאת, מח"ש סברה כי יש להטיל על הנאשם עונש מאסר משמעותי ולכן תלמד את ההחלטה ותשקול את צעדיה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
תומר אברהם. הרג וייאסר
צילום: דודו אזולאי
מומלצים