שתף קטע נבחר

נמצא: עגיל מלפני 2,000 שנה

עגיל זהב בן כ-2,000 שנה, משובץ פנינים ואבנים יקרות, התגלה בחפירות רשות העתיקות בחניון גבעתי בעיר דוד שבירושלים

עגיל זהב משובץ פנינים ואבנים יקרות התגלה בחפירות שעורכת רשות העתיקות בחניון גבעתי שבעיר דוד, בגן לאומי סובב חומות ירושלים. העגיל המרשים נוצר, על פי ניתוח של סגנון הצורפות, בתקופה הרומית. כלומר, מדובר בתכשיט בן כ-2000 שנה. העגיל עשוי חישוק זהב ופנינה גדולה משובצת במרכזו. אל החישוק מחוברים שני תליוני זהב זהים, המעוטרים כל אחד באבן ברקת (אזמרגד) ובפנינה.

 


העגיל נמצא במצב שימור מעורר השתאות (צילום: קלרה עמית, רשות העתיקות)

 

"העגיל השתמר בצורה מעוררת השתאות, עד שנדמה כי אך אתמול נוצר" אמרו ד"ר דורון בן-עמי ויאנה צ'חנוביץ, מנהלי החפירה באתר מטעם רשות העתיקות. "הנתונים הקיימים בידינו כיום אודות תכשיטים ותכשיטנות בעולם העתיק, מצביעים על כך שהעגיל, שנתגלה בין חורבותיו של מבנה מן התקופה הביזנטית (מאה 5-4 לספירה), נוצר, ככל הנראה, כבר במהלך התקופה הרומית (בין המאה ה-1 לפנה"ס לראשית המאה ה-4 לספירה)".

 

"תכשיטי זהב משובצים באבנים יקרות ופנינים היו בשימוש בכל רחבי האימפריה הרומית, מהפרובינציות הרומיות במזרח ועד לבריטניה" הסבירו החוקרים. אחד ממקורות האינפורמציה המפורטים והמרשימים ביותר לסגנון זה הם ציורי הדמויות שנתגלו בפאיום שבמצרים. בפאיום, נווה מדבר בצפון מצרים, נשתמרו פורטרטים מרשימים שצוירו על לוחות עץ שעיטרו את קברי החנוטים בתקופה הרומית. הפורטרטים מציגים את דמויות הנפטרים כשהם לבושים במיטב מחלצותיהם ועדויים בתכשיטים יקרים. דמויות הנשים מפאיום, עדויות עגילים ומחרוזות זהב המשובצים לרוב פנינים ואבני ברקת, המזכירים להפליא את העגיל מעיר דוד, וניכר כי היו עשויים בטכניקה דומה.

 


אחת העובדות באתר החפירות עונדת את העגיל הנדיר (צילום: רשות העתיקות)

 

לפני כשנה נחשף בחפירות בחניון גבעתי מבנה מידות מרשים משלהי ימי בית שני. על פי עדויות מכתביו של יוסף בן מתתיהו, יתכן כי המבנה שנחשף הוקם על ידי משפחת בני חדיב. הידועה בבני משפחה זו היא הלני המלכה שהתגיירה, עלתה לירושלים ונקברה בה. החפירות באתר מתנהלות בשיתוף רשות הטבע והגנים ובמימון עמותת אלע"ד.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מבט מהאוויר על אתר החפירות בחניון גבעתי
מומלצים