שתף קטע נבחר

מדריך לבוחר המקומי: כל הדרך לקלפי

מה להביא לקלפי כדי להצביע בבחירות לרשויות המקומיות? מה לעשות אם פתק המועמד בו אתם רוצים לבחור חסר? ולאן להתקשר אם אתם לא יודעים היכן הקלפי שלכם נמצאת?

מי ינהל לנו את העיר בחמש השנים הקרובות? 4,734,507 בעלי זכות בחירה יבחרו מחר (יום ג') מי יהיו 159 ראשי הערים והמועצות בחמש השנים הקרובות. יותר מ-600 מועמדים יתמודדו בבחירות. בכמה יישובים - כמו חיפה וקריית שמונה - מתמודדים תשעה מועמדים על התפקיד. לעומת זאת, בבני-ברק, נס-ציונה וכפר שמריהו מתמודד רק אדם אחד.

 

מחר ב-7:00 ייפתחו 7,712 קלפיות ברחבי הארץ. ההצבעה תימשך עד 22:00, למעט ברשות מקומית בה מספר הזכאים להצביע אינו עולה על 350. ביישוב כזה תיסגר הקלפי בשעה 20:00.

 

ומה צריך לעשות כדי להצביע? בקלפי צריך להזדהות בפני מזכיר הוועדה באמצעות אחד ממסמכי הזיהוי הבאים:

 תעודת זהות של הבוחר, שהוצאה על ידי משרד הפנים, הנושאת תמונה. ספח בלבד של תעודת הזהות אינו מהווה תעודת זהות ואין חובה לבוא עימו. דרכון ישראלי תקף של הבוחר, הכולל את תמונת בעל הדרכון. רישיון נהיגה ישראלי תקף של הבוחר, הכולל את תמונת בעל הרישיון, שניתן לפי פקודת התעבורה. הצגת ההודעה לבוחר איננה הכרחית לצורך הצבעה, אך רצוי להביאה על מנת לסייע לוועדת הקלפי באיתור שמכם.

 

לאחר שחברי ועדת הקלפי זיהו אתכם - תקבלו שתי מעטפות בחירות חתומות - אחת בצבע צהוב עבור ראש הרשות המקומית והשנייה - בצבע לבן - עבור בחירת הרשימות המתמודדות בבחירות למועצת הרשות. מאחורי הפרגוד יהיו מונחים פתקי ההצבעה של המועמדים לכהונת ראש הרשות המקומית והרשימות המתמודדות בבחירות. עליכם להקפיד להכניס למעטפה הצהובה - פתק צהוב עבור ראש הרשות המקומית ולמעטפה הלבנה - פתק לבן עבור המפלגה או הרשימה למועצת הרשות המקומית.

 

ומה קורה אם פתק ההצבעה של המועמד שלכם חסר? במקרה כזה ניתן לרשום, בכתב יד, על גבי פתק לבן ריק, את אותיות הרשימה למועצת הרשות, או אותיות עם הכינוי. אם חסר פתק ועליו שם המועמד לרשות יש לרשום על גבי פתק הצבעה צהוב ריק את שם המועמד לראש הרשות - שמו הפרטי ושם משפחתו.

 

עם סיום הכנסת פתק ההצבעה למעטפות, יצאו המצביעים מתא ההצבעה וישלשלו אותן אל תיבת הקלפי, לעיניי ועדת הקלפי. לאחר מכן, יחזירו לכם חברי ועדת הקלפי את מסמך הזיהוי שהונח בפניהם בראשית התהליך.

 

עוד לא יודעים היכן אתם מצביעים?

משרד הפנים מפעיל מרכז מידע בטלפון: 1-800-300059. מענה ממוחשב מופעל 24 שעות ביממה ומעניק מידע בשפות: עברית, ערבית, רוסית, אמהרית ואנגלית. מענה אנושי פועל בין השעות 08:30 עד 22:00. ניתן גם לשלוח מסרון (SMS): למספר: 052-9991854. המסרון יכלול מס' תעודת זהות בעל 9 ספרות בלבד (כולל ספרת ביקורת). כבדי שמיעה יכולים לפנות באמצעות פקס: 1-800-200286. ביום הבחירות יפעל מרכז המידע עד השעה 21.30.

 

משטרת ישראל נערכת אף היא לבחירות ברשויות המקומיות והעלתה את רמת הכוננות ברחבי הארץ לרמת שיא. ראש מחלקת מבצעים באגף המבצעים, ניצב-משנה יורם אוחיון, אמר כי הכוננות תימשך 48 שעות וכי כעשרת אלפים שוטרים ומאבטחים אזרחיים יתפרשו משעות הבוקר המוקדמות בקלפיות.

 

"מבחינתנו ישנם שני שלבים עיקריים: האחד - הפעילות בקלפיות מפתיחתן עד סגירתן, והשני - ספירת הקולות, העברתם לוועדה המקומית ולאחר מכן האירועים במטות של המפסידים והמנצחים". בנוסף, ממשיכות פעילויות הביטחון השוטף לסיכול כוונות אפשריות של ארגוני טרור לפגוע ביום הבחירות. לדבריו של אוחיון, בשלב זה אין התרעה קונקרטית לפיגוע.

 

בהכנת הידיעה השתתפה אפרת וייס
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פתק צהוב במעטפה צהובה
צילום: משה מילנר, לע"מ
מומלצים