שתף קטע נבחר

באירופה לא שוכחים את ליל הבדולח

יהודי אירופה ציינו 70 שנה לליל הפרעות הקשה, שבו נרצחו מאות ונשרפו בתי כנסת ובתי מסחר. שליח בני עקיבא בשוודיה: "לפני כמה חודשים קיימנו צעדה לציון 60 שנות קיומה של ישראל, וזה מאוד סמלי לעשות את אותו המסלול לזכר ההרוגים"

בשורת טקסים ואירועים ציין אמש (יום א') העולם היהודי את יום השנה ה-70 ל"ליל הבדולח", בו רצחו הנאצים מאות יהודים ושרפו מאות בתי כנסת ובתי עסק באירופה.

 

בגרמניה, שם אירעו רוב הפרעות, החלו אירועי הזיכרון כבר במוצאי שבת, בכנס סטודנטים יהודים מכל אירופה שקיים ארגון הגג של הקהילות היהודיות (ZWST), בשיתוף עם תנועות להב"ה ובני עקיבא העולמית. המשתתפים דנו בנושאי האנטישמיות וההתבוללות, למדו על אירועי הלילה הנורא ההוא, ושמעו גם את סיפורו של ניצול שואה, העיתונאי הישראלי נח קליגר מ"ידיעות אחרונות".

 

במהלך השבוע האחרון נערך במדינה כנס שליחי תנועת בני עקיבא, לראשונה על אדמת גרמניה. לשליחים הצטרפה קבוצת ניצולי שואה מקומיים, ויחד ציינו כולם 70 שנה לליל הבדולח. "באנו לכאן להחזיר את אחינו הביתה. אין לנו מה לחפש בארץ הזו", אמר מזכ"ל בני עקיבא העולמית, זאב שוורץ.

 

בערים הגרמניות דיסלדורף, קלן, מינכן וברלין קיים פעיל מחלקת ההדרכה של בני עקיבא, צביקה קליין, סמינר נודד בנושאי

שואה, תקומה ואנטישמיות בת זמננו. הוא סייר בקהילות היהודיות, העביר לחניכי תנועת להב"ה ולסטודנטים היהודיים פעילויות חינוכיות על אירועי ליל הבדולח, ודן איתם בעתיד הקהילה היהודית במדינה.

 

במלמו, שוודיה, התקיים מצעד לפידים בהשתתפות עשרות תושבים מהקהילה היהודית במקום, שנשאו דגלי ישראל וצעדו מבניין הקהילה לעבר בית הכנסת היהודי בעיר. אלעד מאיר, שליח בני עקיבא והסוכנות היהודית לסקנדינביה, סיפר: "האירוע היה מרשים, בסוף האירוע שרנו את 'התקווה' מתוך הבנה שהיום יש לנו מדינה יהודית, מה שלפני 70 שנה היה רק בגדר חלום".

 

גם בשדרה המרכזית בגטבורג במדינה – אתר ש"מארח" הפגנות ועצרות שונות - התקיימה צעדה של בני הקהילה היהודית. למרות הגשם השוטף הגיעו למקום כ-200 משתתפים, בהם גם קבוצת נוצרים אוהדי ישראל. שליח בני עקיבא בעיר, אריה יעקובסון, אמר: "לפני כמה חודשים קיימנו צעדה באותו מסלול בדיוק לכבוד 60 שנות מדינת ישראל. זה מאוד סמלי לעשות את אותו המסלול לזכר ההרוגים ובתי הכנסת שהושמדו".

 

במנצ'סטר שבצפון אנגליה התקיים טקס זיכרון מרכזי של כלל הארגונים היהודיים באזור. הטקס נערך נערך במוזיאון היהודי בעיר והשתתפו

בו ראש העיר, נציגי הממשל ורבני הקהילות, וכן נציגי תנועות הנוער, בתי הספר והארגונים השונים.

 

בציריך שבשוויץ קיימו הקהילות היהודיות (ICZ) ערב זיכרון מיוחד. בתוכנית היו קטעי קריאה, תפילת יזכור ושירי זיכרון. בנוסף הובאו עדויות חיות על אירועי ליל הבדולח שסופרו על ידי ניצולי שואה. חניכי בני עקיבא הדליקו לפידים על גג בית הכנסת כדי "להפיץ את האור" ביום זה.

 

 יממה קודם לכן, במוצאי השבת, התקיים אירוע נוסף של "מרכז דוד" - ארגון נגד אנטישמיות, בשיתוף עם העירייה, בו הוקרן הסרט "רשימת שינדלר" ונשמעו עדויות חיות של ניצולי שואה הקשורים בעלילה.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ברלין. שרידי בית כנסת מליל הבדולח
צילום: Gettyimages Imagebank
מומלצים