שתף קטע נבחר

אולמרט באזכרה לרבין: לוותר בירושלים

בטקס האזכרה הממלכתי לראש הממשלה לשעבר, יצחק רבין, קרא ראש הממשלה לקבל הכרעה מדינית עכשיו: "עלינו לוותר על חלקי מולדת עליהם חלמנו, וגם על שכונות ערביות בירושלים". הנשיא פרס: "להוקיע את המיעוט האלים והמסוכן"

ביום הזיכרון הממלכתי לראש הממשלה, יצחק רבין, שנרצח ב-4 בנובמבר 1995, פרש בצהריים (יום ב') ראש הממשלה, אהוד אולמרט, את משנתו המדינית, ברוח רבין: "אם אנחנו נחושים לשמור על ישראל יהודית ודמוקרטית, עלינו לוותר על חלקי מולדת עליהם חלמנו במשך דורות ותפילות, וגם על שכונות ערביות בירושלים ולחזור למדינת ישראל בשנת 67' עם תיקונים".

 

אולמרט אמר כי "את ההכרעה צריך לקבל עכשיו. רגע האמת הגיע. אין אפשרות לברוח ממנו. אפשר להחמיץ אותו. אם חס וחלילה נתמהמה נפסיד את התמיכה ברעיון שתי המדינות. על האלטרנטיבה, אין טעם להרחיב... רבין ינצח".  

 

ראש הממשלה הוסיף: "רגע האמת הגיע. אפשר לדחות אותו עוד הרבה שנים בהם ישפך דם. אך צריך להביט אליו ביושר, בזקיפות קומה ובאחריות. הכדורים שרצחו את רבין לא יכלו לעצור את המסלול ההיסטורי שהוביל. גם לאחר מותו רבין ינצח".

 

טקס האזכרה הממלכתי לזכר רבין ורעייתו, לאה, נערך בהשתתפות כל בכירי המדינה - נשיא המדינה, ראש הממשלה, שרים וחברי כנסת. בנם, יובל רבין, קרא קדיש. הנשיא שמעון פרס הזכיר כי גם היום יש מי שמסיתים ופוגעים: "שומה על המדינה למצות את הדין ללא מורא.

 

"כאז, כן עתה, קיים מיעוט קטן, שלוח-רסן ופורק-עול, מתריס בחוצפה נגד סמכות המדינה. פוגע בפלסטינים מפני שהם פלסטינים וקורא תגר על אוכפי-החוק, השוטרים והחיילים, אלה המגינים על המדינה, והמגינים גם עליהם. את המיעוט האלים והמסוכן יש להוקיע ולבודד, ואין להחריש לשמע דברי הסתה ונאצה שלהם. אין לעבור לסדר-היום על מעשי השחתה ופגיעה. כאילו הם מדינה בתוך מדינה", אמר פרס.

 

"כבודה של ישראל, חוסנה של הדמוקרטיה ושלטון החוק והמשפט, מחייבים זאת. לקיצוניים אין עתיד כפי שאין בהם צדק. הרוב הבוחר לא ייבהל מהמיעוט המאיים. העם יגן בכל עוז על ארצו, על השלום, ועל הדמוקרטיה. הוא יגבר על מוכי עיוורון, כמו שנר אחד בלבד יכול לפזר אפלה".

 

הנשיא נזכר בשותפו לדרך שנרצח: "יצחק עבר מטמורפוזה לא פשוטה. היא לא הבשילה אצלו בן-לילה ולא הייתה חפה מלבטים ומחששות כבדים. כ'מר ביטחון', שעסק רוב שנותיו בחישול כוחה הצבאי של מדינת ישראל וּבהבטחת כושרה לנצח במלחמה, התייסר יצחק בחיבוטי נפש, ובלהיות גם 'מר שלום'. משקיבל יצחק את ההכרעה המדינית והמוסרית, שוב לא הביט אחורה. הוא חתר קדימה בלב נחוש ונמרץ".  

  

לדברי הנשיא, "היריות שנורו אל גבו החשוף של יצחק לא רצחו את דרכו. כי רעיון וחזון אי אפשר לרצוח. אבל הן ניסו לעכב, לשבש ולפגוע במהלך גדול, אפוף תמיכה אזורית ובינלאומית אדירה, שעשוי היה להניב מציאות מדינית וכלכלית חדשה בארץ הזאת ובגבולותיה, לשני העמים השוכנים בתוכה ולשכניה מסביב... הרוצח הנתעב, שצפצף על הדמוקרטיה הישראלית, והתנקש במנהיגה הנבחר, פגע בנפש-האומה. הוא אינו ראוי שקולו יישמע. רוצח הוא רוצח. ואין צורך בפילוסופיה המדומה שלו".

 

יובל רבין: גם אנחנו יכולים

בטקס הזכרון גם נאם יובל רבין, בנו של יצחק ז"ל. "עוד שנה עברה ושוב אנחנו כאן. האווירה דומה, מצב הרוח לא השתנה. אותם אירועים מתרחשים אותם קולות נשמעים. שוב עולה הריח של אבק שריפה. הפעם מביתו של איש אקדמיה ושוב מופיע ראש השב"כ בישיבת הממשלה ומתריע בפני רצח פוליטי. שוב ברור לכולם שהאקדח כבר טעון", הזהיר.


בני המשפחה בטקס האזכרה (צילום: פלאש 90) 

 

יובל רבין סיים בנימה אופטימית והתייחס לבחירתו של ברק אובאמה בארצות הברית: "מיליוני אמריקאים אמרו - כן, אנחנו יכולים. ואני אומר לכם היום - כן גם אנחנו יכולים. גם אנחנו יכולים ולבטח ראויים לחיות כאן בשלום". 

סיעת קדימה עמדה בצהריים דקת דומיה לזכרו של רבין. יו"ר קדימה, השרה ציפי לבני, אמרה בפתח הישיבה: "החשיבות הדרמטית של מה שקרה כאן לפני 13 שנה, כשנרצח ראש ממשלה, זה לא נושא למחלוקת פוליטית".

 

לדברי לבני, "זה לא משנה מי היה בכיכר, ומי בא לכיכר. נרצח ראש ממשלה של כולנו, והזיכרון הזה והדחייה של כל שימוש בכוח או להגיע לכדי רצח בגלל מחלוקות - ולא משנה כמה עמוקות היו - ואולי הן עמוקות גם היום. זה צריך ללוות את כולנו, בלי קשר לאיזו מפלגה משתייכים. צריך ללכת להר הרצל, ולהזכיר מסר חשוב מאוד: הוא היה ראש ממשלה של כולנו".

 

השר לביטחון פנים, אבי דיכטר, אמר מוקדם יותר כי רב שאומר שחיילים המפנים מאחז מזכירים לו כוחות גרמניים, יוצר אווירה שבה מילים רעות יכולות לרצוח.

 

בהכנת הידיעה השתתף אטילה שומפלבי
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אולמרט בהר הרצל. ארכיון
צילום: פלאש 90
יום הזיכרון לרצח רבין
צילום: אי אף פי
מומלצים