שתף קטע נבחר

ברק מודאג: תנועת השמאל החדשה תוקם ביום ו'

התנועה תורכב מאנשי שמאל מוכרים מהפוליטיקה, האקדמיה והרוח שירכיבו "מועצת חכמים" למרצ. יו"ר העבודה התקשר בדאגה לעוזי ברעם, מאנשי התנועה. אורון: מרצ תישאר מרצ

אחרי איחוד מפלגות הימין , זריקת עידוד גם לשמאל: כנס יסוד לתנועת שמאל חדשה שמטרתה לגבות ולחזק את מרצ יתקיים ביום שישי הקרוב. התנועה, שטרם ניתן לה שם, תורכב מאנשי שמאל מוכרים, בהם: עוזי ברעם, גדליה גל, זאב צחור, אביעד קליינברג, יוסי קוצ'יק, גלעד שר, יוסי יונה, עמוס עוז, ניר ברעם, טליה ששון, מרדכי קרמניצר, ז'נט אביעד, רונית מטלון, וככל הנראה גם יהושע סובול.

 

ההתארגנות החדשה הטרידה מאוד את יו"ר העבודה, אהוד ברק, שניסה לברר אתמול (יום ב') עם ברעם מהי באמת עמדתו, והאם הוא נוטש את מפלגת העבודה. גורמים בסביבתו של ברק ציינו כי עדיין לא הבינו סופית מה בכוונתו של ברעם לעשות.

 

תנועת השמאל החדשה היא פרי יוזמתו של יו"ר מרצ, ח"כ חיים אורון. בחודשים האחרונים ניהל אורון מפגשים עם אנשי שמאל רבים במטרה להקים תנועה חדשה אשר תבנה את את עצמה ותתבסס במשך שנתה הראשונה. אולם, הקדמת הבחירות הכלליות טרפה את הקלפים ואילצה את יוזמי הרעיון לפעול במהירות.

 

התנועה החדשה תבחר ככל הנראה "מועצת חכמים", שתבחר כמה מנציגי מרצ ברשימה לכנסת הבאה. בשלב זה עדיין לא ברור כמה אנשים מהתנועה החדשה ישולבו במרצ ובאילו מקומות. במטרת המהלך היא להגדיל את כמות המנדטים של מרצ.

 

"מה שבטוח הוא שמרצ היא מרצ. בכוונתנו להקים תנועה ליד מרצ שנועדה לחזק אותה. לתנועה הזו אין מחלוקת אידיאולוגית עם מרצ, היא מסכימה על היעדים הפוליטיים שלה ובמטרתה לסייע ליצור גוש חוסם כדי שמרצ תוכל להצטרף לממשלה אם תורכב ממשלת שמאל או מרכז-שמאל. התנועה הזאת לא תרוץ עצמאית בבחירות. אמורה להיות רשימה אחת שתיקרא מרצ ואולי עוד שם לצדה".

 

בשלב זה ניכר בלבול בקרב מייסדי התנועה החדשה באשר לאופן פעילותה ובאשר לאופן בחירת נציגיה לכנסת. אורון עצמו אמר: "אני מקווה שהעסק יתרומם ונוכל לשתף פעולה כמתוכנן".

 

בשבועות האחרונים הודיעו שני חברי הכנסת ממרצ, יוסי ביילין ורן כהן, על פרישתם מהחיים הפוליטיים. ביילין לא התייחס לנסיבות פרישתו ואילו כהן הסביר את פרישתו ברצון לפתוח פרק חדש בחייו, בו יעשה לנשמתו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אורון. מועצת חכמי שמאל
צילום: עופר עמרם
עמוס עוז. חבר בתנועה החדשה
צילום: AFP
מומלצים