שתף קטע נבחר

ירושלים: חרדים התפרעו, שוטר ומאבטח נפצעו

עשרות חרדים ניסו למנוע הצבעה בקלפי בשכונת בית ישראל וגם בקלפי ברחוב ירמיהו. בשני המקומות פרצו עימותים. המתפרעים יידו אבנים. שוטר ומאבטח נפצעו קל. אחד ממיידי האבנים נעצר. מטה פרוש: "אנחנו כדרכנו מגנים כל סוג של אלימות"

הבחירות המקומיות נמשכות ברחבי הארץ, ועיקר תשומת הלב מופנית לירושלים - שם מתלהטים היצרים. אחר הצהריים (יום ג') נפצעו קל שוטר ומאבטח בשני מוקדים, בעקבות התפרעות של חרדים. עשרות חרדים ניסו למנוע הצבעה בקלפי ברחוב לפידות בשכונת בית ישראל, ככל הנראה על חילוקי דעות בין פלגים חרדיים. במקום התפתחו עימותים, שבהם נפצע קל שוטר משמר הגבול בראשו, ופונה לבית החולים שערי צדק.

 

האירוע החל כאשר החרדים הגיעו לקלפי, וניסו למנוע הצבעה במקום. כוח משטרה הרחיק אותם, ואז החלו ליידות אבנים לעבר כוחות מג"ב. אחד ממיידי האבנים נעצר לחקירה. כעבור כשעתיים פרצה מהומה בקלפי ברחוב ירמיהו, בין חרדים המתנגדים לבחירות לחרדים התומכים בהליך הדמוקרטי. מאבטח שהוצב במקום ניסה להפריד בין הנצים, ונפצע קל. הוא פונה לבית החולים שערי צדק בעיר. כוח משטרה שהיה במקום התערב, והפריד בין הצדדים.


תולשים שלטים בבחירות בבירה (צילום: AFP)

 

בחירות מקומיות 2008 - סיקור מיוחד ב-ynet:

 

יעקב ווגליין, נהג וחובש של מד"א טיפל במאבטח הפצוע. "הוא סיפר לי שבזמן שאיבטח את המקום, ניסו שני חרדים עם תעודות זהות מזויפות להיכנס לקלפי", אמר ווגליין, "הוא מנע מהם את הכניסה, ואחרי ויכוח סוער הותקף במקום. הוא לא בטוח מי היה התוקף. הוא סובל מפציעה קלה, מדובר בחבלה בכתף וחתכים בגבה".

 

במטה פרוש התלוננו על התנכלויות לפעילותם השוטפת. בין היתר, הם טוענים כי דווח על חפץ חשוד בקלפי, ובעקבות הקריאה נסגר האזור ל-45 דקות. כמו כן דווח על חבלה במרכזיית הטלפונים של מטה ההסעות, ולכן נמנעו הסעות מאורגנות לבוחרים החרדים. כמו כן הושחתו פתקי הצבעה עם השם מאיר פרוש: "אנחנו כדרכנו מגנים כל סוג של אלימות", אמרו במטה פרוש, וקראו לכל המועמדים לנקוט במערכת הוגנת המכבדת את ההליך הדמוקרטי בירושלים.

 

הם איחלו החלמה מלאה למאבטח שנפצע, וציינו כי "מעולם לא הגיעה שום קריאה מכיוונו של המועמד החרדי לפגוע באדם זה או אחר, מדובר בפעילות של קיצונים ואנו מצרים על כך".

 

עוד קודם לפתיחת הקלפיות בירושלים, הגדירה המשטרה את רוב הקלפיות בשכונות החרדיות בעיר כ"קלפיות רגישות" - ושם תגברה את הכוחות על מנת למנוע זיופים, נסיונות השפעה של חרדים על הבוחרים, או נסיונות למנוע מהם להצביע כלל.

 

לצורך כך, נפרסו הכוחות עוד קודם לפתיחת הקלפיות אותן קלפיות רגישות בצורה גלויה וסמויה, בעזרת כוחות בילוש. כאשר הגיעו לקלפי המדוברת עשרות חרדים וניסו למנוע הצבעה, הכוחות במקום הזעיקו תגבור.


מקיימים את הזכות הדמוקרטית (צילום: AP)

 

היערכות המשטרה תימשך עד 22:00, שעת סגירת הקלפיות, וגם לאחר מכן, על מנת למנוע נסיונות לפגוע בהעברת קלפיות לכיכר ספרא, שם ייספרו הקולות בוועדה המקומית. כמו כן, תתפרס המשטרה סביב המטות השונים בזמן קבלת התוצאות.

 

ערבים ניסו לכפות שביתת מסחר

האירוע בשכונת בית ישראל לא היה המקרה החריד היחיד בבירה על רקע הבחירות. במהלך היום נעצרו שבעה תושבי מזרח העיר ברחוב סלאח א-דין, בחשד שאיימו והסיתו בעלי עסקים לסגור את חנויותיהם במחאה על קיום ההליך הדמוקרטי. במזרח העיר התקיימה שביתת מסחר חלקית.

 

בבית שמש, ברחוב אבא נעמת עוכב לחקירה מאבטח קלפי לאחר שעל פי החשד עסק בתעמולת בחירות סמוך לקלפי. 

 

בירושלים יש תחרות קשה מאוד בין המועמד החרדי, מאיר פרוש, לבין המועמד החילוני ניר ברקת. נכון לשעה 16:00 הצביעו 21.3% מכלל בעלי ההצבעה בעיר, כ-111 אלף איש.

 

בבוקר נרשמה היענות גבוהה בקלפיות בבירה, שהיו גדושות באזרחים והשתרכו מהן תורים ארוכים. ברקת מימש את זכותו הדמוקרטית בקלפי בשכונת בית הכרם. לאחר מכן קרא לתושבים לצאת מהבתים ולהגיע לקלפיות: "קחו חלק בהיסטוריה של העיר. בואו נביא שינוי, חשוב שכולם יבואו להצביע. תקראו לחברים ולמשפחות, כל קול קובע". אנשי ברקת התלוננו על כך שבמספר קלפיות בעיר נעלמו, לטענתם, פתקי ההצבעה שר נושאים את שמו.

 

למרות התחרות הקשה, מאיר פרוש נראה מחויך ומשועשע. לאחר ששילשל את פתקי ההצבעה אל התיבה אמר בבדיחות הדעת: "היתה בחירה מאוד קשה, אבל בסוף החלטתי להצביע פרוש". כשנשאל על מה שוחח עם אשתו הבוקר, השיב: "הבטחתי לה שאני אהיה ילד טוב ירושלים".

 

בצאתו מהקלפי זכה לביקור מפתיע מיושב ראש ש"ס, אלי ישי, שאמר: "אין לנציגים החרדים קרניים ואסור להסית ולהפחיד את האנשים נגדם. אורי לופוליאנסקי היה ראש עיר מצוין והוכיח שלא צריך לפחד מהחרדים. אנחנו בעזרת השם מאמינים שתהיה סיעתא דשמיא גדולה, ושפרוש ינצח".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מאיר פרוש במכונית
צילום: AFP
חרדים מפגינים במהלך יום הבחירות
צילום: AFP
מקווה לאחוזי הצבעה גבוהים. ניר ברקת
צילום: גיל יוחנן
מומלצים