שתף קטע נבחר

בנק ישראל מפתיע: מוריד את הריבית ב-0.5%

כבחודש שעבר מקצץ בנק ישראל את הריבית - באופן חריג, שיעורה יעמוד על 3% החל מה-14 לנובמבר. הבנק מציין את התחזיות להתכנסות האינפלציה ליעדה וכן את עדכון תחזיות הצמיחה העולמית כלפי מטה כגורם התומך בהחלטה המפתיעה

בנק ישראל הודיע אתמול בערב (ג') על הפחתת הריבית ב-0.5%  החל מה-14 לנובמבר. לאחר ההפחתה תעמוד הריבית על 3%. בבנק ישראל מציינים שנתונים חדשים שהתקבלו מאז החלטת הריבית ב-27 לאוקטובר - היוו גורם להחלטה להפחית את הריבית פעם נוספת. הנתונים נוגעים בעיקר להערכות נמוכות יותר של עליית המחירים לשנת 2009, ולהאטה העולמית המגיעה למשק הישראלי. קיצוץ זה אינו מבטל החלטת ריבית נוספת שתינתן ב-24 לחודש זה.

 

בבנק מציינים כי תחזיות האינפלציה של החזאים המקומיים עודכנו כלפי מטה - למרות העלאת תחזיות המדד לאוקטובר. כעת ההערכות הן שהאינפלציה ל-12 החודשים הקרובים תהיה נמוכה מאמצע תחום היעד - בין 1% ל-3% לשנה. בבנק ישראל  אף מעריכים ששיעור האינפלציה בהסתכלות של 12 חודשים אחרונים יכנס לתוך היעד עוד קודם לכן - כבר באמצע 2009. 

 


 

גם ההערכות שהירידה בצמיחה העולמית תהיה עמוקה משמעותית מזו שנחזתה קודם לכן - תמכו בהחלטה להוריד את הריבית. כך, הורדת תחזיות הצמיחה העולמית ל-2009 על ידי קרן המטבע הבינלאומית (IMF) ועדכונים כלפי מטה של גופים שונים בסקטור הציבורי ובסקטור הפרטי שיחקו תפקיד בהחלטה של בנק ישראל.

 

"ישראל ערוכה טוב יחסית"

בבנק ישראל מעריכים שהקיצוץ יוזיל את עלות האשראי לצרכנים ולסקטור העסקי,  ויחזק את יכולתו של המשק הישראלי להתמודד עם ההשלכות של ההאטה העולמית.

עוד נמסר מהבנק שישראל ערוכה טוב יותר ממדינות מפותחות אחרות להתמודד עם ההאטה ומציינים את ה"היסודות הטובים שעליהם נשען המשק הישראלי, יחסית למשקים אחרים בעולם".

 

בנק ישראל אינו לבד בצעדים המוניטריים שהוא נוקט על מנת לצמצם את הפגיעה של המשבר הכלכלי הגלובלי במשק; בנקים מרכזיים רבים ברחבי העולם פעלו באופן דומה וקיצצו בריביות באופן חד משהעריכו החזאים. קיצוצים אלו, שהיו נרחבים וחדים משגולמו בשווקים היוו אף הם זרז להחלטת נגיד בנק ישראל, סטנלי פישר על הקיצוץ הנוכחי בשיעור הריבית.

 

עדכון תחזיות הצמיחה - כלפי מטה

ה-IMF הורידה את תחזית הצמיחה הגלובלית ב-0.8% - ל-2.2%; ובנק UBS פרסם בחודש שעבר עדכון כלפי מטה של תחזית הצמיחה למשק הישראלי לשנה הקרובה - שעמדה על 1% בלבד. 

  

עוד נמסר מהבנק כי הוא "ימשיך לעקוב מקרוב אחרי ההתפתחויות במשק הישראלי ובעולם ויפעל ככל שידרש על מנת להמשיך ולתמוך בצמיחה בת-הקיימא של המשק, וכן ביציבות המערכת הפיננסית כל עוד הדבר עקבי עם הירידה באינפלציה עד לרמה של יציבות מחירים, בהתאם ליעד שנקבע".

 

תגובות במערכת הכלכלית

יו"ר ועדת הכלכלה בהתאחדות התעשיינים,אורי יהודאי: "הורדת הריבית הינה צעד מבורך שיסייע להפחית את הפגיעה בכושר התחרות של התעשייה והמשק הישראלי, בעקבות המשבר הכלכלי העולמי. הנגיד צריך להמשיך בהורדות ריבית, זאת במטרה לסייע למגזר העסקי בתקופה קשה זו."

 

נשיא להב (לשכת ארגוני העצמאים והעסקים בישראל) יהודה טלמון: "הנגיד נקט בצעד אמיץ ומתבקש. כולי תקווה כי הורדת הריבית בחצי אחוז תגרור עימה הוזלה מיידית של האשראי, שהוא החמצן לו נזקקים בימים אלה העסקים הקטנים והבינוניים להמשך הישרדותם."

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
לא המתין למועד החלטת הריבית. הנגיד סטנלי פישר
צילום: רויטרס
מומלצים