שתף קטע נבחר

תם יום הבחירות, מחכים לתוצאות אמת

ב-159 רשויות מקומיות בארץ החלה ספירת הקולות, ובשעות הקרובות יזרמו התוצאות שיכריעו: מי יטפל בשכונה שלנו? סקר ערוץ 1 בירושלים: ברקת 50%, פרוש 42%. מדגם בחיפה: קרב צמוד בין יהב לבורובסקי. שר הפנים זעם על אחוזי הבחירה הנמוכים: "עיוות של הדמוקרטיה"

הבוחרים אמרו את דברם - ועכשיו מחכים לתוצאות האמת. בחירות 2008 ל-159 רשויות מקומיות ברחבי הארץ הסתיימו הערב (יום ג') - פרט לחריגים ספורים. בשעות הקרובות יזרמו למטה המרכזי של משרד הפנים תוצאות האמת הראשונות, ואז נדע: מי יהיה אחראי על הסביבה הקרובה לביתנו, על חינוך הילדים והמרחב הציבורי?

 

שיעור ההצבעה הממוצע נמוך יחסית, ובכל הארץ עומד על כ-40 אחוזים. נכון לשעת סגירת הקלפיות, עמד שיעור ההצבעה בירושלים (לא כולל חיילים) על 41%, בתל-אביב 36% ובבאר-שבע 40.7%.

 

בחירות מקומיות 2008 - סיקור מיוחד ב-ynet:

 

במשרד הפנים מעריכים כי בסביבות 1:00 יתקבלו תוצאות סופיות ראשונות. עוד לפני כן, ניתן יהיה להעריך את תמונת המצב לפי מטות המועמדים השונים ברחבי הארץ. בכל אחת מהקלפיות, אמור להמצא משקיף מטעם כל אחד מהמועמדים. בעת ספירת הקולות, המשקיפים מעבירים את התוצאות למטות המרכזיים. עם זאת, כמובן שיש להמתין לתוצאות הרשמיות.


תעמולת בחירות בתל-אביב (צילום: ירון ברנר)

 

הקרב המסקרן ביותר התנהל בירושלים - שם מבקש ניר ברקת לשים סוף לחמש שנות השלטון החרדי, ולנצח את מאיר פרוש. לפי סקר טלפוני שערך ערוץ 1, מוביל ברקת עם 50 אחוזים, ואילו לפרוש 42 אחוזים. ארקדי גאידמק זוכה ל-7 אחוזים בלבד, ודן בירון לאחוז בודד.

 

פרופ' יצחק כץ, שערך את הסקר, הסביר כי המשאל החל ביום ראשון. לדבריו, התשובות לשאלה "למי תצביע", הראו עקביות עם התשובות שהתקבלו היום לשאלה "למי הצבעת?".

 

ממטה ברקת נמסר: "נחכה לתוצאות האמת". ובמטה פרוש הגיבו: "לפי הנתונים שיש בידינו, המבוססים על אחוזי ההצבעה, אנחנו לא מודאגים כלל לגבי התוצאות, בלשון המעטה".

 

לפי מדגם "רדיו חיפה", מתנהל בעיר הכרמל מרוץ צמוד באופן מפתיע: לראש העיר המכהן יונה יהב 42.8 אחוזים, וליעקב בורובסקי 39.4. יו"ר קדימה ושרת החוץ, ציפי לבני, נמצאת במטהו של יהב. בתל-אביב מקווה דב חנין לגרור את ראש העיר המכהן, רון חולדאי, לסיבוב שני.

 

וגם בדרום ייתכן מהפך. לפי סקר מכון השווקים "פנורמה" שנערך עבור "רדיו דרום", רוביק דנילוביץ' ניצח בבאר-שבע עם 55-59 אחוזים מהקולות. לעומתו, לראש העיר הוותיק יעקב טרנר, 32-35 אחוזים בלבד.

 

הערבים נהרו לקלפי, היהודים לא ממש

כשעה וחצי לפני סגירת הקלפיות, נשמע שר הפנים, מאיר שטרית, זועם במיוחד על האזרחים שלא מימשו את זכותם הדמוקרטית, והזהיר מעיוות: "בירושלים, לדוגמה, אם המגזר החרדי מתייצב להצבעה במלואו, ברור שתוצאות הבחירות לעיריית ירושלים תהיינה מעוותות לחלוטין בהשוואה לגודלם באוכלוסיה. תושבי ירושלים צריכים לחשוש לגורל ירושלים, לא אני. אני עובד פה אבל לא גר בירושלים".

 

אלו שיעורי ההצבעה ברחבי הארץ (נכון ל-20:00): אבו גוש 90%, זכרון יעקב 51%, הוד השרון 49%, דימונה 55%, חורפיש 74%, טבריה 45%, כפר קאסם 90%, להבים 48%, מודיעין/מכבים-רעות 40%, נצרת 62%, מעלה אדומים 46%, סביון 53%, פתח תקווה 29%, קריית אונו 35%, קריית גת 55%, קריית שמונה 60%, ראשון לציון 35%, רהט 81%, רמת השרון 35%, שדרות 59.8%.

  

באחת הקלפיות בסכנין, החליט שר הפנים להאריך בשעה וחצי את ההצבעה. זאת, בעקבות מהומות שגרמו לעיכוב בהצבעה.

 

יום הבחירות עבר בשקט יחסי, אך בירושלים נרשמו שתי תקריות אלימות - בעיקר על רקע נסיונות של גורמים חרדים שונים למנוע מאחרים להצביע - בהן נפצעו שוטר מג"ב ומאבטח. גם ביישובים הבדואים בנגב אירעו מספר תקריות חריגות.

 

בתום הערכת מצב בראשות מפכ"ל המשטרה, רב-ניצב דודי כהן, דווח כי במהלך יום הבחירות נרשמו 420 אירועים חריגים ברחבי הארץ, ובהם הפרות סדר וחקירות. 20 חשודים עוכבו לחקירה בגין עבירות על חוקי הבחירות, חלקם נעצרו.

 

המפכ"ל הורה לרכז את מירב המאמצים בסגירת הקלפיות והעברתן ללא אירועים חריגים לייעודן ולהיערך ליום שאחרי.

 

בהכנת הידיעה השתתפו אחיה ראב"ד, רונן מדזיני ואפרת וייס
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פרוש. יישאר ראש חרדי בבירה?
צילום: AP
ברקת. מהפך?
צילום: גיל יוחנן
חולדאי. תל-אביב אחת?
צילום: ירון ברנר
חנין. סיבוב שני?
צילום: ירון ברנר
מומלצים